Vatandaşı Ayağa Kaldırdı! Gelen Zam yok artık dedirtti!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Vatandaşı Ayağa Kaldırdı! Gelen Zam yok artık dedirtti!

GÜNCEL

24 Ocak 2021 Pazar 14:54:15

Vatandaşı Ayağa Kaldırdı! Gelen Zam yok artık dedirtti!

Ülkemizde oldukça fazla kullanılan yağlardan bir tanesi olan ayçiçeği yağı Günümüzde oldukça zamlanmaktadır. Ayçiçeği yağı geçtiğimiz dönemlere göre %5 artmaktadır. 2020 yılının İlkbahar aylarında 5 litresi 25 TL olan ayçiçeği yağı 2021 in gelmesi ile beraber 5 litresi 65 TL yükselmiştir. Bu fiyat artışının sabit kalmayacağı %5 oranından yüzde yirmi oranına kadar artacağını tahmin edilmektedir.

Ülkemizde birçok zincir Market bulunmaktadır bu zincir marketlerde ayçiçeği yağına ortalama her ay zam gelmektedir. 2020 Yılın 3 Aralık tarihinde 5 litresi 60 TL olan ayçiçeği yağının 2027 Ocak tarihi ile beraber % 4,09 oranında yükselerek 63.50 TL fiyatına ulaşmıştır. Fiyat artışındaki en önemli faktörlerden bir tanesi ithal hammadde kullanılması ve düşük rekolte de etkili olmasıdır. Ülkemizin ihtiyacının 2,3 milyon oranında olmasına rağmen 2019/2020 yılında 1.350 ton ile 1,5 ton üretim yapılmıştır.

Bitkisel yağ Sanayicileri Derneği ne göre düşük ve üretiminden kaynaklı 2020 yılında çekirdek fiyatlarının her ton başına 5400 TL kadar zam gelmiştir. Ham yani işlenmemiş fiyatında da ton başına 10 bin lira bir yükseliş olmuştur. Ülkemiz Rusya ve Ukrayna gibi üreticilerden ürün almaktadır. Fakat üreticilerin kuraklık sebebiyle hasatların da düşüş yaşandı. Bu ülkelerin %20 ila 25 Düşüş yaşanması oldukça şaşırttı.

2019 yılında ham yani işlenmemiş yağın fiyatı 700 dolar iken bugün ham yağın fiyatı 1325 dolar seviyesine kadar yükseldi. Ülkemizde alışveriş yapmaya çıkan vatandaşlar artık markette girdiğinde ya fiyatlarına oldukça şaşırıyor. Sıvı yağ fiyatlarındaki artış müşterinin dudaklarını uçuklatıyor. Bu alanda gümrük vergilerinde azalmaya gidilmesine rağmen sıvı yağ fiyatlarındaki yükselme asla hız kesmiyor. Ülkemizdeki salgın nedeniyle pandemi döneminde alışverişi çıkan vatandaşların markete girdiklerinde sıvı yağ fiyatlarını görmek istemedikleri söyleniyor.

İşlenmemiş ya ve ayçiçeği yağı fiyatları günlük indirimi gelmesine rağmen gün geçtikçe artışında süreklilik kazanıyor. Bu bağlamda devletin kararı ile beraber 2020 25 Kasım itibariyle ayçiçeği tohumu gümrük vergisi tamamen kaldırıldı. İşlenmemiş ayçiçeği yağındaki gümrük vergisi ise 020 1 Temmuz tarihine kadar %36’lık bir orandan%33’lük bir orana kadar indirildi.

Gümrük fiyatlarını sıfırlanmasını ya da azalması hammadde fiyatlarının oldukça yüksek olmasından dolayı raflarda yer alan ayçiçeği yağının fiyatları %60 oranında bir yükselmeye şahit oldu. Hasat zamanının yeni sona erdiğini ve bir sonraki hasat dönemine 8 aylık bir süre olduğunu belirten üreticiler raflardaki yağların fiyatlarının %20 oranında daha artış göstereceği öngörüldü.

Ayrıca gümrük vergilerinde uygulanan indirimin zamanında getirilmediği fiyatların düşmesinde etkili olmayacağını sektör temsilcileri iletti. Bu bağlamda verginin tamamen götürülmesi geç kalınması ile beraber  bir iyileştirmeye söz konusu olmadı. Sektörde bulunan temsilciler gümrük vergilerinin ülkemizde indirilmesi durumunda yurtdışındaki satıcıların anında hammaddeye zam yaptıklarını duyurdu.

Rusya’nın zam yapması ile beraber 9 Ocak 2020 tarihinden 30 Haziran 2020 tarihine kadar bütün dönemde olacak ayçiçeği yağı ihracatında her son başına 160 Euro’dan az olmayacak şekilde uygulanan vergi %6,5 seviyesinden tam olarak %30 oranına çıkartıldı. Oranlardaki yükselişin ayçiçeği yağında ki fiyat artışına sebep olacağı öngörülüyor.

Tüketiciler bir an önce bu oranların düşmesini ve bunların yanı sıra raflarda yer almakta olan ayçiçeği fiyatlarının düşmesini sabırsızlıkla bekliyor. Fakat yapılan araştırmalarda oranların aşağı düşmeyeceği ve bu bağlamda fiyat düşmesinin oldukça zor olduğu görülüyor. Uzman araştırmacılar fiyatların sadece ham madde fiyatının düşmesi ile beraber düşebileceğini söylüyorlar. Bu durum ise mümkün değil diye tüketicilere bildiriyorlar.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı