Vatandaşa kötü haber! Adı var Kendi yok 3600 TL Hayal Oldu
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Vatandaşa kötü haber! Adı var Kendi yok 3600 TL Hayal Oldu

GÜNCEL

24 Ocak 2021 Pazar 15:03:51

Vatandaşa kötü haber! Adı var Kendi yok 3600 TL Hayal Oldu

Birçok meslek grubunun örneğin öğretmenin, polisin, hemşirenin ve din adamlarının senelerdir haberini beklediği, maaş artışı ve bunun yanı sıra emekli olmakta oldukça avantaj sağlayan 3600 Tl ek gösterge planları asla gerçekleşmedi. Milyonlarca öğretmen, polis, hemşire, din adamı senelerdir 3600 tl verilecek ek göstergeyi beklemektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2018 yılında ki yerel seçimler öncesindeki bir konuşmasında Polis, hemşire, öğretmen ve din görevlisi mesleklerinde çalışan idarecilere ek göstergede yükseltme yapacaklarını. Bu yükseltmenin 3600TL gibi bir tutarda olacağını belirtmişti. Tekrar 2018 yılında 13 Aralık gününde açıklanmış olan 100 günlük eylem planları esnasında da bu konu yer almıştı. Fakat 2018 tarihinden 2021 tarihine kadar bu konu hakkında herhangi bir gelişme olmamıştır.

Teklif Mecliste Cevap Bulamadı

Vatandaşlar bu konu hakkında günlerce açıklama beklemiştir fakat karşılarında açıklama yapacak birilerini asla bulamamıştır. Bu bağlamda Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekillerinden Kamil Okyay Sındır konuyu meclis gündemine taşıdı. Kamil Okyay Sındır Milli Eğitim Bakanına Ziya Selçuğa ek gösterge’nin uygulanabilecek mi sorusunu ve 3600 TL’lik bu tutarı vatandaşlara verebilecek misiniz sorusunu iletmiştir.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu çalışmaların Cumhurbaşkanlığı bünyesinde sürdürüldüğü ve aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığı dâhilinde projenin üzerinde durulduğu cevabını iletti.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Okyay, aynı soruları Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktaya yöneltti. Okyay bu konu ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ve aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığının ilgilendiğini bildirdi.

Bu bağlamda Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Oktay Sındır iktidarda verilen sözler ile ilgili konu olduğunda baştan sağma sözler ile geçiştirildiği kanısındaydı. Birçok vatandaş bu konuda Oktay Sındırın görüşüne hak verdi. Mecliste bu konu açıldığında 3.600TL değerindeki bu ek göstergenin olmayacağını tamamen söz geçiştirmeye çalıştıklarını savundu. Okyay sözlerine seçim meydanlarında meslek grubu belirtilen vatandaşlara 3.600TL ek gösterge verileceği defalarca duyurulmuştu sözleriyle devam etti.

Verilen sözlerin üzerinden 2,5 yılın geçtiğini fakat hala verilen sözler ile ilgili bir gelişme olmadığını belirtti. İktidar üyelerinin verdiği sözleri unutturmaya çalıştıklarını ve alenen geçiştirici cevaplar ile konuyu kapatmak istedikleri söyleminde bulundu. İktidarda bulunan ve bu söylemlerde bulunan üyelerin takındığı tavırlara bakmak gerekirse siyasi bir davranış olmadığını söyleyebiliriz dedi.

Vatandaş Meclise Kızgın

Bu konu dâhilinde vatandaş meclise oldukça kızgındır. Verilen sözlerin zamanında yerine getirilmediğini iletmektedir. Okyay’ın görüşüne birçok vatandaş katılmaktadır. Seçim konuşmalarında vaatlerin esas olduğu fakat seçim sonrasında hiçbir vaadin yerine getirilmediğinden yakınılmaktadır. Bu bağlamda Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığından açıklama beklediklerini iletmektedirler.

3600 TL Ek gösterge uygulamasının meclis ve banlıklar tarafından kısa bir süre içerisinde onaylanması gerekmektedir. Vatandaş bu anlamda 2,5 senedir beklediklerini ve artık bu sürecin sona ermesi gerektiğini iletmektedir. Yapılacak görüşmelerin hızlı bir şekilde yapılmasını ve ek göstergenin onaylanması talep edilmektedir.  Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekillerinden Okyay bu süreci yakından takip edeceğini ve elinden gelen her durumu meclise açık bir şekilde sunacağını belirtmiştir. Yapılacak çalışmaların hızlı bir şekilde gelişmelere şahit olacağını bildirmiştir.

Ülkemizde yaşayan ve öğretmen, polis, hemşire ve din adamı olarak görev yapan vatandaşlar da bu konu üzerindeki gelişmeleri yakından takip edeceğini bildirmiştir. Bir an önce onaylanması dileklerinde bulunmuşlardır. Bu bağlamda artık söz bakanlıklara düşmüştür. Son kararı bakanlıklar verecektir. Resmi gazetede yayım yapılması beklenecektir. Kamu kurum ve kuruluşlarından haber bekleniyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı