Siyah Sarımsağın Faydaları ve Zararları
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Siyah Sarımsağın Faydaları ve Zararları

GÜNCEL

21 Ocak 2021 Perşembe 15:08:25

Siyah Sarımsağın Faydaları ve Zararları

Sarımsak yüzyıllardır Anadolu mutfağının vazgeçilmez bir bitkisidir. Kimisi tadını çok sever kimisi ise kokusundan hiç hoşlanmaz. Fakat sarımsağın faydası saymakla bitmez. Peki, siyah sarımsak denildiğinde aklınıza ne geliyor? Siyah sarımsak aslında beyaz sarımsağa göre çok farklı değil.

Sadece beyaz sarımsağa göre işlem görmüş halidir. Sağlığa çok faydası olan siyah sarımsağın fiyatı da oldukça yüksektir. Belirli bir fermantasyona uğrayan siyah sarımsağın beyazına göre daha fazla fayda sağladığı görülmüştür.

Siyah sarımsak nasıl bir fermantasyona uğruyor diye sorulacak olursa tarifi şöyledir: Bu sarımsak yaklaşık 60/70 derece bir sıcaklıkta sabit bir şekilde bekletilmektedir. Bu bekletilen zamanda uygun nemli bir ortamda gerçekleştiriliyor. Yani yaklaşık 40/50 gün bekletilen bu sarımsağın içerisindeki maddeler çeşitli tepkimeler gerçekleştirmeye başlıyor. Bu yüzden rengi de siyaha dönerek fermente olmaya başlıyor. Yani bu işlemi aslında tavuğun kuluçka dönemine de benzetebiliriz.

Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda oldukça popüler olan siyah sarımsak özellikle belirli bir fermantasyon sürecini geçirdikten sonra kanser hastalığına karşı önemli bir derecede etki göstermektedir. İçerisinde antiseptik özellik bulunan siyah sarımsak kısa bir süre içerisinde kolesterolü düşürdüğü gözlemlenmiştir. Bunun yanında siyah sarımsağın içerisinde antiviral, antioksidan, antifungal ve antibakteriyel içeriklerine içerisinde bulundurmaktadır. Bu yüzden siyah sarımsak beyaz sarımsağa göre iki kat antioksidan bulundurup daha hızlı bir şekilde etki göstermektedir.

Bu durumdan ötürü kronik hastalıklara, dolaşım sistemi hastalıklarına ve Alzheimer gibi birçok hastalığa karşı önemli derecede etki göstermektedir.

Şeker oranı yüksek olan siyah sarımsağın içi de aynı meyve gibi kokmaktadır. Bu yüzden ağızda herhangi bir şekilde kötü koku barındırmaz.  Eski tarihlerden beri kullanılan siyah sarımsağın etkileri tabi ki bununla sınırlı değildir. İçerisinde bulunan birçok muhteva sayesinde vitamin deposu etkisine de sahiptir. Özellikle uzmanlar genç ve sağlıklı görünmek için sarımsağı önermektedirler. Sarımsak ayrıca damar sertliğine, iltihap kurumasına ve kan basıncının düşmesine karşı da önemli derecede etki göstermektedir.

Salgın hastalıklarla mücadele edilen bir dönemde siyah sarımsağın tüketilmesi de yine tavsiye ediliyor. Çünkü siyah sarımsak bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Yani doğal bir mide koruyucudur. Bunun yanı sıra siyah sarımsak saçlara ve ciltlere de iyi gelmektedir.

Siyah Sarımsağın Zararları Nelerdir?

Sarımsağın birçok yararının yanında elbette zararı da bulunmaktadır. Eğer aşırı bir şekilde sarımsak tüketilirse mideye ciddi derecede hasar verebilir. Bu yüzden sarımsağın tüketim oranı oldukça önemlidir. Özellikle emziren anne ve hamile adayları sarımsak tüketimi hususunda dikkatli olmalıdır.

Eğer ki emziren anne çok aşırı şekilde sarımsak tüketirse bebek karın ağrısı çekebilir. Yine midesinde reflü veya gastriti olanlar da sarımsağı ölçülü tüketmelidir. Çünkü sarımsak reflüyü harekete geçiren bir uyarıcıdır. Ayrıca erkeklerde aşırı derecede sarımsak tüketimi sperm hareketliliğine de etki edebilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı