SGK Girişi Olana Aylık Bağlanacak!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

SGK Girişi Olana Aylık Bağlanacak!

GÜNCEL

13 Şubat 2021 Cumartesi 17:28:37

SGK Girişi Olana Aylık Bağlanacak!

Aktif çalışma hayatına SGK bünyesinde devam etmiş olan ve hala devam eden vatandaşları yakından ilgilendiren gelişmeler açıklanmaya devam ediliyor. Ülkemizi de etkisi altına alan yeni tip korona virüs salgını birçok sektörde kendisini hissettirmeye devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz salgın sürecinin olumsuz getirisi olarak birçok vatandaşımız ekonomik anlamda zor durumda kaldı.

Toplum sağlığını korumak ve salgının seyrini kontrol altına almak adına devlet tarafından alınmış olan tedbirler bu konuda önemli faktörler olarak dikkat çekmektedir. Salgının seyrini kontrol altına almak adına bilim kurulu tarafından önerilen sokağa çıkma kısıtlamaları ve kimi iş yerlerinin faaliyetlerinin durdurulması vatandaşların gelir kaybına uğramasına sebep olmuştu. Vatandaşların yaşadığı mağduriyetin farkında olan devletimiz ise salgın sürecinin başından itibaren açıklamış olduğu pandemi destek paketleri ile vatandaşların yanında olmuştu. Açıklanan pandemi destek paketlerine çeşitli faz aralıkları ile sunulan Bin TL nakdi destek ile birlikte gıda yardımı, kira yardımı ve temizlik yardımları örnek olarak gösterilebilir.

Devlet tarafından açıklanan bu yardım kampanyaları vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görmüştü. Sosyal devlet ilkesi gereği sunulan yardım kampanyalarından yararlanan vatandaşlar ekonomik anlamda rahat bir nefes almıştı. Bunula birlikte çeşitli bankalar aracılığıyla sunulan devlet destekli uygun kredi seçenekleri de vatandaşların tercih ettiği kampanyalar arasındaydı. Ancak salgın döneminin beklenenden uzun sürmesi ile birlikte vatandaşlar ekonomik olarak bir takım yeni atılımların da peşine düştü. Tam da bu noktada salgın sürecinin beklenenden uzun sürmesini göz önünde bulunduran devlet bir takım çalışmaları tekrar masaya yatırdı. Devlet tarafından yapılan düzenleme ve çalışmalar milyonlarca vatandaşı kapsayacak nitelikte. Edinilen bilgilere göre üzerinde uzun zamandır çalışılan bazı konulara ağırlık verilerek bir an önce hayata geçirilmesi hedeflendi. Bu çalışmalardan biri olarak da SGK girişi olan vatandaşlara bağlanacak olan ölüm aylığı ödemesi üzerinde çalışılan konular arasında ön plana çıktı. Yapılan düzenleme ve çalışmalar sonrasında aktif çalışma hayatına SGK bünyesinde devam etmiş vatandaşların ölüm aylığı ödemesi alacağı söylenebilir.

SGK Girişlilere Ölüm Aylığı Ödenecek

Yapılan açıklamalar vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Bunun yanı sıra söz konusu ölüm aylığı alma şartları da vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konular arasında. Artan enflasyon oranları ile birlikte düzenlenen maaşlar yeni tutarlara ulaştı. Vatandaşlar arasında dul ve yetim aylığı olarak da bilinen ölüm aylığı da zamdan nasibini aldı. Ancak güncel ölüm aylığı ödemesi altında ödeme talep edecek vatandaşların karşılaması gereken bazı şartlar bulunuyor. Açıklanan kanunun yürürlüğe girmesinden sonra hak sahiplerinin ölüm aylığından yararlanabilmesi için en az 1800 gün yaşlılık, malullük ve ölüm sigorta primlerini bildirmiş olması gerekiyor.  Gerekli şartları karşılayan vatandaşlar bu haktan yararlanabilir. Bu açıklamalardan sonra vatandaşların merakla araştırdığı bir diğer konu ise ölüm aylığı için nereye başvurulur sorusu olarak karşımıza çıkıyor.

Vatandaşlar konuyla alakalı çeşitli araştırmalar yaparken elde ettikleri bilgileri de birbirine aktarabiliyor. Ancak kulaktan kulağa aktarılan bu bilgiler zaman zaman çeşitli platformlarda bilgi kirliliğinin oluşmasına yol açabiliyor. Kimi vatandaşlar bu bilgi kirliliğinden hareketler hiçbir şart gerekmeksizin ölüm aylığının otomatik bağlanacağını düşünüyor. Ancak bu duyumlar gerçeği yansıtmıyor. Ölüm aylığından faydalanmak isteyen vatandaşların başvuru yapması gerekiyor. Vatandaşların ölüm aylığından yararlanabilmeleri için Sosyal Güvenlik İl merkez müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor.  Söz konusu başvuru gerçekleştirildikten sonra talep edilen ödeme ilgili değerlendirmeler sonunda kişilere aktarılmaya başlanır. Ölüm aylığından kimler yararlanabilir sorusunun cevabı ise ölen sigortalının eşi, çocukları, anne ve babası olarak verilebilir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı