Milyonlarca İşciyi Sevindiren Gelişme! Başvuru Yapan Anında Alabiliyor! Kıdem Tazminatı, Fazla Mesai Ücretleri, İhbar Tazminatı Detayları
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Milyonlarca İşciyi Sevindiren Gelişme! Başvuru Yapan Anında Alabiliyor! Kıdem Tazminatı, Fazla Mesai Ücretleri, İhbar Tazminatı Detayları

GÜNCEL

25 Ocak 2021 Pazartesi 22:41:21

Milyonlarca İşciyi Sevindiren Gelişme! Başvuru Yapan Anında Alabiliyor! Kıdem Tazminatı, Fazla Mesai Ücretleri, İhbar Tazminatı Detayları

İş Yasasına göre istifa eden çalışanın tazminat hakkı vardır. Haklı bir sebebe dayanmaksızın istifa eden çalışan tazminat hakkı elde edemez. Hatta ihbar vaktine bağlı olmadan istifa etmesinin ardından patrona tazminat ödemek zorunda dahi kalabilmektedir. Çalışan haklı nedenlerle istifa ettiğinde kıdem tazminatı ve fazla mesai, yıllık izin, hafta sonu tatili alacakları gibi farklı haklarını başvuru yaptığı taktirde elde edebilir.

Bu kapsamda kıdem tazminatı, fazla mesai ücreti ve ihbar tazminatı için önemli bir karar verildi. Bir şantiyede görev bölgelerinin keyfi olarak değiştirildiğini söyleyen 5 çalışan, istifa etti. İşveren ise devamsızlık tutanağı hazırlayarak, 5 çalışanı tazminatsız olarak işten çıkardı. İşverenin tazminat ödemesi yapmadığı çalışana müjde niteliğinde bir haber Yargıtay tarafından verildi. İşçiler kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ücretleri, genel tatil ücreti, hafta tatili ücreti, senelik izin ücreti ve ödenmeyen ücret alacakları faizi ile birlikte aldı.

Kıdem tazminatı almaya hak elde edebilmeniz için aynı işverene bağlı olarak en az 1 sene çalışmış olmanız gerekiyor. Eğer kendi isteğinizle işten ayrılmışsanız kıdem tazminatından faydalanamazsınız. Kendi isteği ile işten ayrılan ihbar tazminatı alabilir mi sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Çeşitli nedenlerden dolayı işten ayrılmak isteyenler bir taraftan da tazminatlarını riske atmış oluyorlar.

Emsal Karar Alındı

Beton mikser operatörü olarak çalıştıkları inşaat şantiyesinde SGK primlerinin düşük ödendiği, geçmiş dönem ödemelerinde kesintiler gerçekleştirildiğini öne süren ve bunların ödemesinin yapılmadığını işveren temsilcisine söyleyen işçi ve 4 arkadaşı işten kovuldu. Çalışanlar önce başka bir ilde şantiyede görevlendirildi. Görev bölgelerinin keyfi olarak değiştirildiğini dile getiren 5 çalışan istifa etti. İşveren ise devamsızlık tutanağı tutarak 5 çalışanı tazminatsız olarak işten çıkardı. İş Mahkemesi’ne başvuran işçi, hak aradıkları için işten çıkarıldıklarını dile getirdi.

Her gün 7.30’dan gece 23.00-24.00 saatlerine kadar Cumartesi ve Pazar günleri ile genel tatiller de dahil olacak şekilde devamlı surette çalıştıklarını belirttiler. Davacı çalışan kıdem tazminatı, fazla mesai ücreti, ihbar tazminatı, genel tatil ücreti, hafta tatili ücreti, senelik izin ücreti ve ödenmeyen ücret alacaklarının tamamını faizi ile beraberinde davalı kişiden tahsilini istedi. Davalı şirket sahibi ise davacının çalışmış olduğu santralin kaldırılması sonucunda çalışanların farklı bir kentte bulunan tesise geçirildiğini, davacının birkaç arkadaşı ile yeni bölgedeki görevlerine gelmediklerinin tutanak altında olduğunu iddia etti. Tarafları dinleyen Mahkeme ise, davacının kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davacı çalışan temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi dahil oldu.

Kıdem Tazminatı Ödemesi Kimlere Yapılır?

Kıdem tazminatı hakkı kazanabilmeniz için aynı işverene bağlı şekilde en az 1 sene çalışmanız gerekiyor. Eğer kendi isteğinizle işten ayrılırsanız kıdem tazminatı ödemesi alamayacaksınız. Fakat, erkekler askerlik hizmeti için ve kadınlar da evlilik sebebiyle işten ayrılmak zorunda kalırsa eğerü, tazminat hakkını kazanıyor. Ayrıca, emeklilik için gereken süreyi ve prim ödeme gün sayısını tamamlamışsanız kendi isteğiniz ile işten ayrıldığınız taktirde dahi kıdem tazminatı ödemesi alabileceksiniz.

Kıdem Tazminatını Hesaplamak

İşe başlama tarihi itibarıyla hizmet aktinin devamı boyunca her geçen tam sene için işveren, çalışana 30 günlük giydirilmiş brüt ücreti miktarında tazminat ödemekle yükümlüdür. Bir seneden artan süreler için ise aynı oran üzerinden ödeme gerçekleştirilir. Ödenecek olan tutardan yalnızca damga vergisi (%0,759) kesintisi uygulanmaktadır.

Kıdem Tazminatı Ne Demek?

Kıdem tazminatı, içinin 4857 sayılı İş Kanunu gereği işten çıkarılması halinde işveren tarafınca çalıştığı seneler için ödediği ücret olarak bilinmektedir. Çalışan çalıştığı her bir sene için bir maaşı kadar kıdem tazminatı ödemesi alır. Çalışan bu tazminatı elde edebilmek için en az bir sene aynı kurumda çalışmış olmalıdır. Aynı kuruma bağlı farklı işyerleri için de bu koşul geçerli olmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı