Memurlara Seyyanen Zam Geliyor! İşte Seyyanen Zamlı Memur Maaşları
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Memurlara Seyyanen Zam Geliyor! İşte Seyyanen Zamlı Memur Maaşları

GÜNCEL

30 Ocak 2021 Cumartesi 15:47:37

Memurlara Seyyanen Zam Geliyor! İşte Seyyanen Zamlı Memur Maaşları

Memur maaşlarının zam oranlarının açıklanması ancak 4 Ocak itibari ile mümkün olmuştur. Bu durumun ana nedeni enflasyon rakamlarının belirsiz olmasıdır. Aralık ayını da kapsayan rakamların TÜİK tarafından verilmesinden sonra zamlar da kesinlik kazanmıştır.

Ancak zamlı maaşlar genel kanı tarafından yeterli bulunmamıştır. Federasyonlar;

 • Maaş yüzdelerinin,
 • Maaş belirleme sistemlerinin değişmesini istemektedir.

Hem sayılan nedenler yüzünden hem de salgının ekonomik etkilerinin azaltılması için seyyanen zam istenmiştir. İstekler öncesinde SSK ve SGK emeklileri için gündeme getirilmiştir. İşçiler için olan talepler memur dernekleri tarafından da memurlara özel şekilde iletilmiştir.

Memur İçin Seyyanen Zam!

Milyonlarca memur seyyanen zam için gün saymaktadır. Öncelikle ocak ayı memurlar için zaten zam ayı olarak geçmektedir. Zira kamuda çalışanlar;

 • Sözleşmeli personeller,
 • Geçici personelleri
 • Memur emeklileri,
 • Devlet memurları zaten maaşlarını zamlı bir şekilde temin etmişlerdir.

Ancak sistemde var olan adaletsizliklerin gitmesi ve refah seviyesinin yükselmesi açısından seyyanen zam uygulaması gündeme getirilmiştir. MEMUR – SEN yetkilileri konu hakkındaki bildirimlerini doğrudan Hazine ve Maliye Bakanı’na iletmiştir. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ise henüz konu hakkında net bir açıklama yapmamıştır. Zira açıklamaların yapılabilmesi için konunun bakanlık ve ilgili merciler tarafından görüşülmesi gerekmektedir.

Seyyanen Zam Talep Miktarı Ne Oldu?

2021 seyyanen zam talepleri ile gündem oluşturmuş bir senedir. Bu neden yüzünden sendikalar kendi iş kollarına göre istedikleri zam miktarlarını gündeme getirmeye devam etmektedir. MEMUR – SEN yetkilileri açıklanacak olan zam miktarının taleplerinde önce farklı konuları değerlendirmiştir. Zira memurların ya da memur emeklilerinin refahları enflasyon değerlerine göre hesaplanmıştır.

Farklı kıstaslardan da yararlanılarak bakanlığa 400 TL seyyanen zam talebinde bulunulduğu açıklanmıştır. Zam talebi bazı kesimler tarafından az bulunmaktadır. Lakin bu zam ikramiye ödemeleri gibi tek kerelik bir ödeme değildir. Her ay otomatik olarak yatırılacağı için uzun vadede refahın artması beklenmektedir. Üstelik zamlı maaşların alınması için şart da aranmamaktadır. Tasarının onaylanması halinde gönderimler otomatik bir şekilde ana maaşlara eklenecektir.

Seyyanen Zam Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sendikalar tarafından 400 TL seyyanen zam talebi farklı konu başlıkları ile birlikte bakanlığa iletilmiştir. Bu neden yüzünden bakanlık tarafından değerlendirilmesi gereken konular az değildir. Başlıca değerlendirme konuları arasında;

 • Seyyanen zam,
 • Sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesi,
 • Kadro sayısının artırılması yer almaktadır.

Bakanlık konular hakkında detaylı şekilde görüşmeler düzenleyecektir. Özellikle kamu personelinin sayısı hakkında ciddi mesailer harcanması beklenmektedir. Toplantı süreçlerinde salgın kapsamında alınan önlemler ekarte edilmemektedir. Bu da eskiden olduğu kadar hızlı karar alınamamasına neden olmaktadır. Yine de minimum süre içerisinde konuların karara bağlanması beklenmektedir. Bakanlık açıklamaları henüz gelmediği için bu alanda net tarihler verilmesi mümkün olmamaktadır.

Zamlı Memur Maaşları Ne Zaman Yatacak?

Merakla beklenen zamlı memur maaşları ocak ayı içerisinde hesaplara yatırılmıştır. Minimum rakamlara memurların ek ödemeleri de eklenmiştir. Özellikle;

 • Eş yardımı,
 • Çocuk yardımı gibi ek ödemelerden sonra maaş miktarları ciddi oranda artmaktadır.

Maaş hesaplama sistemi eşlerin çalışıp çalışmama durumuna göre farklı sonuçlar vermektedir. Kaç çocuk olduğu, çocukların kaç yaşında olduğu da ek ödemelerin değişmesi anlamına gelmektedir. Bundan ötürü her maaş kişisel olarak hesaplanmaktadır.

Seyyanen zamlı maaşlar ne zaman yatacak konusu da diğer maaşlar yattıktan sonra gündeme gelmiştir. Açıklandığı üzere ilgili bakanlık konu hakkında halen görüşme aşamasındadır. Görüşmelerin tamamlanmasından sonra resmi bir açıklama yapılacaktır. Bu da maaşların ne zaman yatacağını kesinleştirecektir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı