Koronavirüs Aşısı İçin Önemli Gelişme! Aşı Olabilmek İçin Bunu Yapmak Gerekecek
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Koronavirüs Aşısı İçin Önemli Gelişme! Aşı Olabilmek İçin Bunu Yapmak Gerekecek

GÜNCEL

23 Ocak 2021 Cumartesi 22:57:59

Koronavirüs Aşısı İçin Önemli Gelişme! Aşı Olabilmek İçin Bunu Yapmak Gerekecek

Tüm dünyayı etkileyen ve Türkiye’de de milyonlarca vakanın olduğu korona virüs için geliştirilen aşıların Türkiye’de uygulanmasına başlandı. Öncelikli sağlık çalışanları ve yaşlılar olmak üzere uygulanacak olan korona virüs aşısı için Sağlık Bakanlığı tarafından önemli bir açıklama gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre korona virüs aşısı olmak isteyen kişilerin mutlaka yapmaları gereken işlemlerde belirtildi. Buna göre Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan mobil aşı uygulamasının kullanılması gerekiyor.

Türkiye’nin Çin’den satın aldığı 50 milyon dozluk Kovid-19 aşısı ilk partisinin gelmesi ile birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından öncelikli olarak sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı. Aşılama sürecinin başlaması ile birlikte aşılamada 2.kademeye geçiş yapıldı. Bu şekilde aşılamanın kapsamı genişletilmiş oldu. Korona virüs aşısı olmak isteyen vatandaşların Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan “Aşıla” mobil uygulamasını indirmesi ve kullanması gerekiyor. Bunu yapmayan vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek ücretsiz aşılama uygulamasından faydalanamayacak.

Aşıla Mobil Uygulaması Nereden İndirilir?

Sağlık Bakanlığı tarafından Kovid-19 aşısı uygulamaları için geliştirilmiş olan Aşıla mobil uygulaması “https://mobilmarket.saglik.gov.tr” adresi üzerinden indirilebilecek. Mobil uygulama Android, Huwaei telefon ve iOS telefonlar için kullanıma uygun olacak.

Cihaza uygulama yükleme işlemi sırasında yükleme ve kullanım ayarlarına dikkat edilmesi ise büyük bir önem taşıyor. İndirdikten sonra kullanabilmek için mutlaka belirtilen ayarların yapılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen uygulama sayesinde doktorlar ve sağlık personelleri tarafından kolay bir şekilde vatandaşın aşılama periyotlarının takibinin gerçekleştirilebilmesi mümkün olacak.

Vatandaş Nasıl Kovid-19 Aşısı Yaptıracak?

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan sağlık sisteminin elektronik altyapısı sayesinde tüm vatandaşların mağdur olmadan Kovid-19 aşısı yaptırabilme imkanına sahip olması sağlanacak. Bu konuya ilişkin olarak Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamada Aşı Takip Sistemi’ne vurgu yaptı. Vatandaşlar “e-nabız” sistemi üzerinden ya da “2023” numarasına “AŞILA” şeklinde kısa mesaj atarak, aşı hakkının olup, olmadığını öğrenebilecek. Aynı zamanda da Sağlık Bakanlığı tarafından da aşılama hakkına sahip olan vatandaşlar ile ilgili olarak resmi açıklamalar yapılabilecek. Bunun dışında Sağlık Bakanlığı dijital sistemleri üzerinden de dileyen vatandaşlar takip etme şansına sahip olabilecek.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı