Kırlangıç Otunun Faydalar ve Zararları Nelerdir?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Kırlangıç Otunun Faydalar ve Zararları Nelerdir?

GÜNCEL

21 Ocak 2021 Perşembe 15:00:43

Kırlangıç Otunun Faydalar ve Zararları Nelerdir?

Alternatif tıpta adını sıklıkla duyduğumuz fakat kendisini çok tanımadığımız bir bitki türüdür kırlangıç otu. Kırlangıç otu birçok hastalığa fayda vermiş gelincikler familyasına ait bir ot türüdür. Peki, detaylı olarak nasıl tanımlanır?

Kırlangıç Otu Nedir?

Genellikle boyları 30/80 cm arasında dikkat çeken kırlangıç otu, kaşıntı otu olarak da adlandırılmıştır. Her yıl temmuz ile ağustos aylarında hasadı yapılan kırlangıç otunun sarı renkli yapraklara sahiptir. En çok çayı yapılan kırlangıç otunu genellikle uzun süre kurutmak gerekmektedir. Ülkemizde Marmara ile Karadeniz bölgelerinde yetişmektedir. Fakat bu bitkide dikkat çeken bir ayrıntı ise sapından çıkan renkli sıvının zehirli olmasıdır. Ve çok dikkat edilmelidir. Peki, mutfağınızda şifalı bir ürün olarak kullandığınız bu bitkinin kullanım alanları nelerdir?

Kırlangıç otunu en çok çayı, suyu ve bazen de şarabı yapılmaktadır. Bitkinin taze yapraklarından elde edilen sıvı madde göz kapaklarının kenarlarına sürülerek, görme bozukluğuna ve göz yorgunluğuna iyi gelmektedir. Birçok kişi bu uygulamaları yaptıktan sonra görme bozukluğunun azaldığını fark etmiştir. Yine de görme bozukluğu yaşadığınız taktirde bir uzmana danışarak bu ürünü kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Kırlangıç Otunun Faydaları

Kırlangıç otu kan kanserine karşı etkili olduğu bilinir. Kanı temizleyen bu bitkiyi özellikle ısırgan otu ve mürver ağacının yaprakları ile kaynatırsanız daha etkili sonuç alabilirsiniz. Bu şekilde günde 2 litre kadar içebilirsiniz.

Kırlangıç otunun diğer faydalı yönü ise göz sorunlarına iyi gelmesidir. Yapraklarından çıkan suyu göz kapaklarınızın kenarlarına sürdüğünüzde gözlerinizin dinlendiğini fark edeceksiniz.

Karaciğer hastalığından dolayı dertliyseniz kırlangıç otu kullanabilirsiniz. Özellikle kırlangıç otu sarılık özelliği olan kişilerde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra safra taşı düşürülmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.

Böbrek rahatsızlığına bağlı olarak kıllanma problemi çeken kadınlar için de kırlangıç otu önemli bir etki göstermektedir. Kırlangıç otundan çıkan sıvıyı kıllanma yaşanan bölgeye sürdüğünüzde probleminizin azaldığını fark edeceksiniz. Bu uygulamadan sonra bölgeye nemlendirici krem de sürmeniz tavsiye edilmektedir.

Kırlangıç otu, akciğer ve karaciğer iltihaplanmalarına karşı da etkilidir. İshali önleyici etkisinin yanı sıra sapından çıkan sıvı ile nasır tedavisi de yapılmaktadır.

Kabızlık, bağırsak sıkışması ve kramp gibi durumlarla da kırlangıç otu tüketebilirsiniz.

Bunların yanı sıra karaciğer yanlanması yaşıyorsanız günde 2 fincan kırlangıç çayı içerek bu durumu önleyebilirsiniz.

Kırlangıç Otunun Zararları Nelerdir?

Zehirli bir bitki olduğu için ev hayvanlarının bu bitkiyi yemesi tavsiye edilmez.

Aşırı yüksek dozlarda kullanıldığında kramplar görülebilmektedir. Küçük çocukların, emziren anne ve hamile kadınların kullanması tavsiye edilmez. Ateryalin kan basıncını düşürmesinden dolayı Hipotoni hastalarına zararlıdır. Bunun yanı sıra safra kesesi tıkanıklığı olduğunda kullanılması tavsiye edilmez. Bazı ciltlere karşı alerji yaptığından dolayı kullanımı öncesi mutlaka bir uzmana danışılması tavsiye olunur.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı