Ev Hanımlarına Müjde! Emekli Olabilecekler! Artık Çalışmadan da Emekli Olabiliyorlar!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Ev Hanımlarına Müjde! Emekli Olabilecekler! Artık Çalışmadan da Emekli Olabiliyorlar!

GÜNCEL

13 Şubat 2021 Cumartesi 22:28:45

Ev Hanımlarına Müjde! Emekli Olabilecekler! Artık Çalışmadan da Emekli Olabiliyorlar!

Ev hanımlarını mutlu edecek emeklilik müjdesi gündeme geldi. Artık çalışmadan da emekli olabilecekler. Milyonlarca vatandaş emekli olacağı günlerin hayalini kuruyorken ev hanımlarının da merak ettiği konulardan biri emeklilik koşulları oldu. Şu anda emeklilik için yasalar sene, yaş ve prim koşulu olmak üzere 3 koşula dikkat ediyor. Yıl için belirli bir süre sigortalı olarak geçirmek gerekmektedir ve bu çerçevede yaş da işe giriş tarihine göre belirlenmektedir.

Primin yine aynı biçimde işe giriş tarihine göre günlük olarak ödemesinin yapılması gerekiyor. Bilindiği üzere isteğe bağlı sigorta sistemi mevcut. Bu sistem sayesinde başta ev hanımları olacak şekilde çalışma imkanı bulunmayan veya çalışma hayatına ara vermiş, primi eksik bulunan kişiler emekliliği gerçekleştirebiliyor. Günlük hayatta evde kalarak hem evin düzenini sağlayan hem de gerçekleştirdiği ilave işlerle evin ekonomisine destek veren ev hanımlarının en büyük hayali emekli olabilmek.

Fakat çalışmadan da isteğe bağlı sigorta sistemi aracılığıyla emekli olmak mümkün. Emekli olmak için yalnızca bir işyerinde çalışarak belirli bir prim ve yaşı tamamlamanız gerekmiyor. Fakat başta ev kadınları olmak üzere çalışma fırsatı olmayan vatandaşlarımızın da emekli olabilmeleri için devlet yeni fırsatlar sunuyor. İsteğe bağlı sigortalı bulunanlar yalnızca emeklilik hakkından değil, diğer çalışan bireyler gibi sağlık hizmetlerinden de faydalanabiliyor.

3 Koşul Nedir?

Emeklilik için yasalar yıl, yaş ve prim olacak şekilde 3 koşul istiyor. Yıl koşulu için belirli bir süre sigortalı olarak hayatınızı yaşamanız isteniyor. Yaş da işe giriş tarihinize göre belirlenmektedir. Primin ise yine işe giriş tarihine göre günlük olarak ödemesinin yapılması gerekiyor. Primi dilerseniz birisine ait işyerinde çalışarak, dielrseniz kendi işyerinizi kurarak veya bir şirkete ortak olarak ya da borçlanarak kazanabilirsiniz.

İşte Koşullar

– 18 Yaşını tamamlamış olmak,
– Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmıyor olmamak ya da ay içerisinde 30 günden az çalışmak veya tam gün çalışmamak,
– Kendi çalışmaları sebebiyle emekli maaşı almıyor olmak,
– İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi ile SGK’ya başvuru yapmak,
– Her ay prim ödemesi yapmak,
– Türkiye’de ikamet ediyor olmak.

İsteğe Bağlı Sigorta Sistemi Nedir?

Bir de isteğe bağlı sigorta sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde başta ev hanımları olmak üzere çalışmaya imkanı bulunmayan veya çalışma hayatına ara vermiş, primi eksik bulunan kişiler emeklilik hakkı elde ediyorlar. İsteğe bağlı sigortalılar kendi prim ödemelerini kendileri ödeyerek günlerini tamamlayabiliyor.

Nasıl Başvurulur?

İsteğe bağlı sigortayı başlatmak bir hayli kolay. En yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne giderek bir dilekçe vermeniz gerekiyor. İsteğe bağlı sigortalı vatandaşlar 1 Ekim 2008 tarihi sonrası 4/B’li yani Bağ-Kur’lu olarak değerlendirilmektedir. Yani emeklilik hesaplaması yapılırken Bağ-Kur koşulları geçerlidir.

Bu hususta SSK’lılara göre daha fazla prim ödemesi yapmak gerekmektedir. Fakat daha önce çalışması bulunup eksik primi bulunan kişiler, 3.5 seneden (1261 günden) daha az isteğe bağlı sigorta ödemesi yaparak primlerini tamamlar ise, SSK’dan emekli olabilecekler. Ödenecek primler geçerli asgari ücrete göre belirlenmektedir. Brüt asgari ücretin %32’sini ödeyerek isteğe bağlı sigortalı olabiliyor. Bu sene için en düşük prim aylık 1.144 TL olarak kaydedildi. En çok ise 7.5 katı olarak yatırılabilmektedir.

Hastane Ücretsiz

İsteğe bağlı sigortalı bulunan bireyler yalnızca emeklilik haklarından değil, diğer çalışan bireyler gibi sağlık hizmetlerinden de faydalanabiliyor. Hatta yalnızca kendileri değil, bakmakla yükümlü bulundukları eş ve çocuklarına da bu hizmet sağlanıyor. İsteğe bağlı sigorta yaptırmayan çalışmayanlar GSS primi ödemektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı