Devletten Konut Yardımı! Konut Alımı İçin Düşük Faizli Kredi!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Devletten Konut Yardımı! Konut Alımı İçin Düşük Faizli Kredi!

GÜNCEL

9 Şubat 2021 Salı 14:28:09

Devletten Konut Yardımı! Konut Alımı İçin Düşük Faizli Kredi!

Devlet konut yardımı sayesinde vatandaşların bu tür alanlarda yaşadıkları sorunları gidermektedir. Ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi bakanlıklar üzerinden konut yardımı alınabilmektedir. Üstelik tek konut yardım tipi bu da değildir.

Barınma insanların karşılamaları gerekli olan ilk ihtiyaçlarından biri olarak nitelendirilmektedir. Ancak;

 • Salgın,
 • Afetler,
 • Toplu konut projeleri gibi nedenler yüzünden insanların barınma sorunları yaşamaları muhtemeldir.

Devlet konut yardımı sayesinde vatandaşların bu tür alanlarda yaşadıkları sorunları gidermektedir. Ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi bakanlıklar üzerinden konut yardımı alınabilmektedir. Üstelik tek konut yardım tipi bu da değildir. Bazı vatandaşlar maddi yetersizlikler yüzünden istedikleri evlere sahip olamamaktadır. Belirtilecek olan şartlara uygun olan kişiler devletten konut alımında düşük faizli kredi temin edebilecektir.

İlk Kez Konut Alacaklara Müjde!

Devlet birimleri vatandaşların sorunlarına yönelik çözüm önerileri üretmektedir. İlk kez ev alacaklara müjde niteliği taşıyan sistem de bu şekilde açıklanmaktadır. Zira daha öncesinde üzerlerine kayıtlı olan bir konut olmayanlar kredi desteği ile konutlarını alabilmektedir. Konut alımlarında genellikle;

 • Konut kredileri,
 • Faizsiz sistemler,
 • Biriktirme yöntemi gibi başlıklar gündeme gelmektedir.

Buna karşın konut kredilerinin faizleri diğerlerinin bekleme süreleri insanların çekimser kalmasına neden olmaktadır. Bundan kaynaklanan nedenler yüzünden devlet yeni sistemler üzerinden vatandaşlarını desteklemektedir. Siz de konut yardım sistemlerine başvuruda bulunarak istediğini evlere sahip olabilirsiniz. Resmî kurumlar, sistemden istifade edilebilmesi için hangi şartların taşınması gerektiğini de net olarak açıklamıştır.

Afetzedeler İçin Konut Yardımı Geldi!

Konut yardımı sadece ilk kez ev alacaklara değildir. Afetzedelere konut yardımı da yapılmaktadır. Geçtiğimiz sene içerisinde;

 • Elâzığ,
 • İzmir depremleri yüzünden vatandaşların büyük kısmı barınma sorunu yaşamaya başlamıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamalarla konut teslimlerinin tam hızla devam ettiğini burgulamıştır. Üstelik TOKİ bünyesinde gerçekleştirilen inşa çalışmaları halen devam etmektedir. Böylelikle konut teslimlerinin ikinci aşamasının yaz aylarında gerçekleşmesi beklenmektedir.

Deprem ülkesinde olduğumuz için genellikle depremden ötürü konut yardımı yapıldığı bilinmektedir. Ancak devletin her afet durumuna karşı vatandaşlarına destek olduğunun altı çizilmektedir. Selden mağdur olan vatandaşlarımız için yardımların hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi bu durumun göstergesidir. Yardımlardan yararlanabilmek için durumların devlet birimlerine bildirilmesi gerekmektedir.

Konut Yardımında Düşük Faizli Kredi

Vatandaşlar devlet destekli konut hesabı üzerinden konut alımlarını hızlı bir şekilde gerçekleştirmeleri mümkündür. Bu sistem belli kurallar ve yasalar çerçevesinde ilerlemektedir. Böylelikle herkesin eşit şartlardan istifade edebilmeleri sağlanmaktadır. Resmi olarak gelen açıklamalar konut hesabında;

 • Alt limitlerin 250 TL,
 • Üst limitlerin 2500 TL olduğunu göstermektedir.

Katılımcı Konut Hesabı olarak bilinen sistem çerçevesinde bir kereye mahsus istisnai durumlar da gündeme gelmektedir. Zira vatandaşlar bu sayede ilk yatırımlarını daha yüksek tutarlardan gerçekleştirebilmektedir. Tutarın en yüksek takamı ise 30.000 TL olarak açıklanmıştır. Böylelikle vatandaşlar ellerinde bulunan birikimleri toplu olarak konut hesaplarına aktarabilmektedir. Bu da rakamların farklı harcamalara kaydırılmasının önüne geçmiş olmaktadır.

Devlet Konut Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Vatandaşların devlet konut yardımı şartlarına uyum sağlamamaları halinde sistemden istifade edebilmeleri mümkün değildir. Ancak sistem üzerinden pek çok vatandaşın konut alması istenmektedir. Bu neden yüzünden açıklanacak olan şartlar oldukça esnek hale getirilmiştir. Resmi internet sitesinde yer alan şartlar;

 • Kişilerin T.C. vatandaşı olmaları,
 • Üstlerine herhangi bir tapulu konut bulunmaması,
 • Konut edimin tarihinden 6 ay içerisinde başvuruların iletilmesi.

Başvuru iletimlerinde de belli konu başlıkları önemsenmektedir. Öncelikle vatandaşların devletle anlaşmalı olan bankalara yönelmeleri gerekmektedir. Başvurular için şahsilik bazında bir ilke de ortaya konmaktadır. Yani devletten konut almak isteyen vatandaşların başvurularını bireysel şekilde ilgili bankalara iletmeleri gerekecektir. Bankalar ek belge talebi olması halinde bu esnada bilgilendirme yapmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı