Dar Gelirli Aileler ve İhtiyaç Sahipleri Fatura Ödeme Derdine Son! Devlet Elektrik Faturalarını Ödeyecek
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dar Gelirli Aileler ve İhtiyaç Sahipleri Fatura Ödeme Derdine Son! Devlet Elektrik Faturalarını Ödeyecek

GÜNCEL

26 Ocak 2021 Salı 21:49:03

Dar Gelirli Aileler ve İhtiyaç Sahipleri Fatura Ödeme Derdine Son! Devlet Elektrik Faturalarını Ödeyecek

Dar kazançlı vatandaşlara elektrik tüketim desteği uygulaması 1 Mart 2019 Yılında başladı. Bu yıl da süren uygulama çerçevesinde 2 milyon 22 bin hanede, her ay düzenli olarak 106 liraya kadar olan elektrik faturası devlet tarafından ödenecek. Durumunuzda, belirlenen koşullara göre iyileşme olmadığı sürece, bu sosyal yardım çerçevesinde her ay 103 TL’ye kadar elektrik parası desteği elde edebilirsiniz.

Düzenlemeden 10 milyon muhtaç aile faydalanacak. Elektrik tüketim yardımından faydalanacak olan hak sahibinin Türk Vatandaşı olması koşul olarak belirlenmiştir. 1 Mayıs 2019 tarihinde başlayan dar gelirli vatandaşlara elektrik tüketim desteği uygulaması bu senede tüm hızıyla sürüyor. Uygulama kapsamında 2 milyonu aşkın fazla hanede 10 milyon vatandaşın aylık 106 TL’ye kadar bulunan elektrik faturasının ödemesini devlet gerçekleştiriyor. Ekonomik olarak zorluk yaşayan, dar gelirli bireylere devlet önlem adına destek veriyor.

Devletin sağladığı en önemli yardımlardan bir tanesi olan ve vatandaşlar tarafınca sıklıkla araştırılan ödemelerin başında aylık elektrik desteği geliyor. Hanede bulunan kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olmalıdır. 2020 Yılı itibarıyla bu tutar 701 TL oldu. Dört kişilik bir ailede gelir 2.804 TL’nin altında bulunuyorsa bu haktan faydalanabilir. Başvurular ilçelerde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gerçekleştiriliyor. Sosyal yardım alan vatandaşlar da bu haktan faydalanabilmetedir.

106 TL’ye Varan Ödeme!

Destek tutarı, evde yaşayan kişi sayısına bağlı olarak 53 TL ila 106 TL arasında farklılık göstermektedir. Buna göre ise;

– 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (53,27 TL) ödeme yapılıyor.
– 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (71,02 TL) ödeme yapılıyor.
– 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (88,78 TL) ödeme yapılıyor.
– 5 ve daha çok kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (106,53 TL) ödeme gerçekleştiriliyor.

Ödemeler PTT Aracılığıyla Yapılıyor

Ödemeler düzenli bir şekilde PTT aracılığıyla ile yapılıyor. Devlet tarafından düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi kimseler, PTT’ye geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturası ibraz ederek söz konusu olan destekten yararlanacak. Elektrik tüketim desteğinden faydalanaak olan hak sahibinin T.C. Vatandaşı olması koşulu aranacak.

PTT Elektrik Desteği Almak!

Aile Bakanlığı’nın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla ihtiyaç sahibi olan kişilere sağladığı elektrik desteği başvuruları ve ödemeleri başladı. Elektrik tüketim yardımı için devlet sunduğu özel şartların yerine getirilmesi halinde ödenen yardıma PTT elektrik yardımı adı veriliyor. Geçen yıl milyonlarca vatandaşın başvuru yaptığı ve yine milyonlarca ihtiyaç sahibi vatandaşa sağlanan bu destek, bu yıl 2021’de vatandaşlara sağlanmaya devam ediyor. 2020 senesinde en az 53 TL elektrik yardım ödemesi yapılırken, en fazla 106 TL olarak elektrik yardım ödemesi gerçekleştirilmiştir. 2021 senesi PTT elektrik yardımı şartları da duyuruldu.

2021 Yılı PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Elektrik yardımına yönelik başvuru yapmak isteyen vatandaşlar ve elektrik yardımı almak isteyen kişiler nereye başvuracaklarını araştırıyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, elektrik desteği başvurusu yapmak isteyenlere herhangi bir kuruma başvuru gerçekleştirmesine gerek olmadığını belirtti. Elektrik yardımı için başvuru yapmanıza gerek yok. PTT’den elektrik yardımından yararlanmak için herhangi bir yere başvuru yapmanız gerekmiyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafınca Bütünleşik Sosyal Yardımlar Bilgi Sistemi aracılığıyla yardıma muhtaç olan vatandaşlar tespit ediliyor. BSYB üzerinden tespit edilen ihtiyaç sahiplerine, elektrik ödemesi desteği otomatik bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı