2021 Yılında EYT İçin Gün Doğdu! Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjde
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

2021 Yılında EYT İçin Gün Doğdu! Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjde

GÜNCEL

12 Şubat 2021 Cuma 13:06:16

2021 Yılında EYT İçin Gün Doğdu! Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjde

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar yeni yıl ile birlikte hükümetten bu yönde bir adım bekliyordu. Emeklilikte yaşa takılanlar için beklenen açıklama geldi. Yetkililer tarafından yapılan duyurunun ardından milyonlarca vatandaşın gözü kulağı bu habere yöneldi. Açıklamalara göre emeklikte yaşa takılanlar için yeni düzenlemeler geliyor.

Konu hakkında çeşitli mecralarda seslerini duyurmaya çalışan emeklilikte yaşa takılanların sesi sonunda duyuldu. Yetkililer konuyu tekrar masaya yatırdı. Sigorta ve prim günlerinin dolmasına rağmen yaştan dolayı emekli olamayan vatandaşlar için bir kanun teklifi hazırlandığı duyuruldu.

Aktif çalışma hayatına adım attıkları ilk günden itibaren canını dişine takarak sigorta ödemelerini gerçekleştirdikleri halde yaştan dolayı emekli olamayan vatandaşlar için talepler doğrultusunda kanun hazırlanıyor. Hakları gereği erken emeklilik talebinde bulunan binlerce vatandaş konu ile ilgili açıklamaları yakından takip ediyor. Meclis başkanlığına sunulan teklife göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan vatandaşlar istisna sayılacak. Belirlenen tarihten sonra sigorta başlangıcı ile çalışma hayatına devam edenler ise kanun yürürlüğe girdikten sonra belirtilen şartlar göz önüne alınarak emeklilik fırsatı yakalayabilecek.

EYT İçin Kanun Teklifi

Tarihsel dönem içerisinde değişen emeklilik şartları dolayısıyla mağdur olan binlerce vatandaş bulunuyor. Çalışma hayatlarını geride bırakmak isterken değişen şartlardan dolayı hala emeklilik haklarını elde edememiş olan vatandaşlar konu ile alakalı şikâyetlerini basın açıklamaları başta olmak üzere çeşitli sosyal medya platformlarında da dile getirmişti. Sigorta ödemelerini ve çalışma günlerini dolduran vatandaşlar yaş şartına takılarak emekli olamamaktan şikâyetçiydi. Yetkililer ise konu ile alakalı serzenişe sonunda kulak verdi. Yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılan kanun teklifi meclise sunuldu.

Yapılan son açıklamalar değerlendirildiğinde EYT için yeni düzenleme çalışmalarının devam ettiği biliniyor. Yetkililer bu konuda vatandaşların mağduriyetini gidermek adına bir takım çözüm arayışları içerisinde. Ancak EYT hakkında yeni düzenleme yapılabilmesi için ilgili bakanlıkların ortak bir paydada buluşarak hareket etmesi gerektiği de önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor. İlgili bakanlıklar ortak bir çalışma yürütebilirse yüz bine yakın vatandaş emeklilik haklarına kavuşabilecek. Yapılan çalışmalar ile birlikte erkeklere askerlik kadınlara ise doğum borçlanması hakkı tanınacak. Bununla birlikte prim borcu olan vatandaşlar için kredi imkânı sağlanarak emeklilik hakkı elde etmeleri hedefleniyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Yeni Düzenleme

Binlerce vatandaşın mağduriyetini paylaştığı konu hakkında sunulan yasa teklifinin ardından bir takım düzenlemeler yapılmaya devam ediliyor. Emeklilikte yaşa takılanlar tarafından merakla takip edilen konu çözülmeyi bekliyor. Yapılan son açıklamalara göre vatandaşlar bazı işlemlerde erken emeklilik hakkı elde edebilecek. Erkeklerin vatan hizmeti olarak yerine getirdiği askerlik görevi borçlanma ile çalışma gününden sayılabilecek. Aynı şekilde kadınlar ise doğum sonrası süreyi borçlanma olarak göstererek bu süreyi günlerinden düşebilecek. Ancak vatandaşların bu fırsatlardan yararlanabilmesi için ilgili dönemlerden önce sigorta girişlerinin olması gerekiyor.

Emeklilikte belirli şartlara takılan diğer vatandaşlar için çalışmalar devam ediyor. Emeklilik için gerekli diğer şartları sağladığı takdirde prim borcundan dolayı emekli olamayan vatandaşlar bu borçları krediler ile kapatabilecek. Sunulan torba yasa ile gündeme gelen konu detaylanmaya devam ediyor. Prim borçlarından dolayı emekli olamayan vatandaşlar ilgili bankalardan uygun kredi çekebilecek. Vatandaşlar çektikleri krediler ile prim borçlarını kapatarak emeklilik hakkı elde edebilecek. Konunun netlik kazanıp yürürlüğe girmesi halinde yaklaşık 100.000 vatandaşın emeklilik hakkı kazanabilmesi hedefleniyor. Prim borcu ve çalışma günü eksiği olan vatandaşlar için öne sürülen çözüm önerileri hayata geçmeyi beklerken emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için de çalışmalar devam ediyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı