2021 Sahibinden Satılık 2. El Araç Fiyatlarında Son Durum Nasıl? Araç Satışları Düşüyor! En Uygun Tarih!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

2021 Sahibinden Satılık 2. El Araç Fiyatlarında Son Durum Nasıl? Araç Satışları Düşüyor! En Uygun Tarih!

GÜNCEL

26 Ocak 2021 Salı 21:46:59

2021 Sahibinden Satılık 2. El Araç Fiyatlarında Son Durum Nasıl? Araç Satışları Düşüyor! En Uygun Tarih!

İkinci el araç satışları büyük bir hızla düşmeye başladı. Sahibinden satılık 2. el araç fiyatlarını nasıl etkileyecek vatandaşlar merak ediyor. Pandemi sürecinde sıfır üretimi donunca ikinci el araçlarda fiyatlar artmış, bu durumda vatandaşın araba alma hayallerini askıya almasına sebep olmuştu. Fakat sıfır otomobil üretiminin yeniden başlaması ile durum tam tersine döndü. Araç fiyatlarında meydana gelen düşüş ve kış aylarının gelmesi ile galeri işletmecileri bu durumu araç almak için en uygun zaman olarak nitelendiriyor.

İkinci el otomobil satışları düştü. Sahibinden satılık 2. el otomobil fiyatları nasıl etkilenecek araba alma hayali kuranlar merak ediyor. Pandemi sürecinde sıfır üretim durunca ikinci el piyasasında fiyatlar yükselmiş, bu durum ise vatandaşların araba alma planlarını ertelemesine neden olmuştu. Ancak sıfır otomobil üretiminin tekrar başlaması ile birlikte ibre tam tersine döndü. Araba fiyatlarında oluşan düşüş ve kış aylarının gelmesi ile galeri işletmeciliği yapan vatandaşlar bu durumu araç almak için en uygun tarih olarak tanımlıyor.

Sahibinden Satılık İkinci El Araçlarda Düşüş Yaşanıyor

İkinci el araç fiyatları, pandemi sebebiyle üretimi dondurulan sıfır otomobillerin de piyasaya girmesi ile birlikte düşüş yaşamaya başladı. Galeri işletmecileri, araç fiyatlarının yaz aylarında yeniden artmasının beklendiğini, bu sebeple araç almak için en uygun tarihin şu an olduğunu belirtiyor.

2021 Yılında İkinci El Otomobil Pazarları Nasıl Olacak?

Galeri işletmecileri, otomobil fiyatlarının yaz aylarında yeniden artacağını beklediğini söyledi. Dolayısıyla araç almak için en uygun tarihin bu zaman olduğunu dile getirdi. Koronavirüs salgını sebebiyle dünya genelinde pek çok otomotiv üreticisinin üretimi yavaşlatması, ülkemizde sıfır otomobil pazarının beraberinde ikinci el otomobil piyasasını da etkisi altına aldı.

Yükselen talep ile bazı ikinci el araçların sıfır değerinden bile daha pahalıya satıldığı gözlemlendi. Fakat sıfır otomobillerin piyasaya girmesi ile birlikte bu durum tersine döndü. İkinci el piyasasında fiyatlarda düşüş yaşanırken, galeri işletmecileri otomobil almak için en uygun zamanın şu an olduğunu belirtiyor.

2. El Araçlarda Fiyat Oyunu Var!

Fırsatçılar, tarih paylaşımı yaparak ilanda otomobili bulunanların fiyatları yükseltmesi yönünde çağrılar yapıyor. Yayınlanan mesajlarda otomobil sahiplerine gerçekleştirilecek olan fiyat artışına yönelik rakam da paylaşan fırsatçılar, bu yöntemle fiyatlarda doğal bir yükseliş oluştuğuna yönelik izlenim oluşturmak için uğraşıyor. Covid-19 salgını sebebiyle sıfır otomobil tarafında meydana gelen tedarik sorunu ve döviz kurunun da etkisi ile artışa geçen araç fiyatları ikinci el otomobil piyasasını da doğrudan etkiledi. Otomobil alacak çok sayıda kişi sıfır tarafta bulunan rakamları görerek ikinci ele yönelince ister istemez araç fiyatları da yükseliyor.

120 Bin TL’yi Gözden Çıkaracaksınız

Sektör temsilcilerine göre neredeyse her gün değişiklik gerçekleşen fiyatlar sebebiyle bugün ikinci el otomobil alacak bir vatandaşın ayırması gereken ortalama ödeme miktarı en az 120 bin TL bandına yükseldi. Bu oran 6-7 ay öncesinde 70-80 TL aralığında bulunuyordu. Bu hesaplamadan ortaya çıktığı üzere fiyatlara uygulanan zam %80’e yaklaştı.

Döviz Kuru En Uygun Sıfır Otomobillerin Ocak Ayı Ücretlerinide Etkiliyor

Döviz kuru ile beraberinde sıfır araç fiyatlarında da değişiklik gerçekleşmeye başladı. 2021 Ocak ayı en uygun sıfır araç fiyatlarını da oldukça etkileyen ÖTV zammına rağmen vatandaşlar sıfır otomobil almak istiyor. Geçen ay sıfır araç fiyatlarını gecikmeli olarak paylaşan pek çok otomotiv firması, Ocak ayı en ekonomik araç fiyatlarını paylaştı. Sıfır otomobil almakta ısrarcı olan bazı vatandaşlar, geçen ay ÖTV zammı sebebiyle otomotiv fiyatlarına tepki yağdırmış ve otomobil almaktan vazgeçmişti. Otomotiv pazarının donmasına sebep olan bu husus karşısında pek çok marka Ocak ayına yeni sıfır otomobil kampanyası ile giriş yaparak pazarı hareketlendirmeyi amaçlıyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı