Gözler Oradaydı! Yeni Dönem Artık Başladı! Sakın Bunu Yapmayın Yanarsınız! 9.000 TL Cezası Var

Gözler Oradaydı! Yeni Dönem Artık Başladı! Sakın Bunu Yapmayın Yanarsınız! 9.000 TL Cezası Var
YAYIN TARİHİ: 26.12.2021 10:16:00

Şikayetler artınca devlet buna bir el attı. Artık yeni dönem başlamış oldu. Evde geçirilen zamanı arttıran pandemi döneminde işletmelerin tüketicilere gönderdiği e-posta ve mobil etkileşim sayıları da arttı. Bu artışın, e-postada ortalama yüzde 35, mobil etkileşimde yüzde 70'in üstünde bulunduğu ön görü ediliyor. Bu tanıtım mesajları taciz boyutuna geldiği zaman ise Kişisel Verileri Koruma Kanunu döneme giriyor.

Yeni yıla artık sayılı günler kala çok önemli bir gelişme yaşandı. Bu anlamda Ticaret Bakanlığı'na ulaşan şikayetlerin yükselmesi üstüne yapılan İleti Yönetim Sistemi (İYS), 1 Aralık tarihinde yürürlüğe giriyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altında kurulan İYS'ye firmalar, veri bankalarında tespit edilen bütün kişisel bilgileri (telefon numarası, e-posta adresi vs.) İYS'ye yükleyip, onaylatmak zorunda. Kayıt olmayan firmalar bu tarihten sonra hem ellerindeki bilgileri kaybedecek hem de ceza alacak. MESAJ GÖNDEREMEYECEK! 

İYS'ye yüklenen veriler, buradaki sistemde denetlenerek, firmanın o mail adresi ya da telefon numarasına ileti göndermeye izni olup olmadığı anlaşılacak. Firmalar kendilerine izin vermemiş vatandaşlara bundan bu tür ileti gönderimi yapamayacak. Bu bağlamda müşterilerden gelen şikayetlerin önüne geçilecek. NE KADAR PARA CEZASI VAR?


Cezai şartlar gönderilen ileti ve alıcı adedine göre değişiklık gösteriyor. Alıcılara daha eskiden onayları alınmaksızın ticari ileti gönderilmesi ya da ticari iletinin alıcıdan alınan onaya makul olmaması halinde 2 bin TL'den, 9 bin 515 TL'ye kadar para cezası verilebiliyor. 

TÜRKİYE'DE TÜKETİCİ HAKLARI NELERDİR?

Alınan rastgele bir mal yanlış çıktığı vakit, ilk 15 gün içersinde, değiştirilmesi, paranın geri verilmesi, bedava onarım edilmesi, ayıbın namacıyla bulunduğu değer kaybının malın bedelinden indirilmesi talep edilebilir. Eğer ayıp, saklı ise ve tüketici de bunu sonradan fark ediyorsa, o vakit 15 gün sınırı, 2 seneye çıkar. Ancak, üstünde 'özürlü' vb. ikaz yazısı tespit edilen ve ayıplı bulunduğu bilinerek satın alınan mallar amacıyla bu hal geçerli değildir.ÜRÜN ETİKETİ

Tüketicilere yaseneyen mal ve hizmetlerin ambalajları üstünde ve kapıya asılan tarifelerde 'menşei, tür ve fiyat' verilerinin konması şarttır. Bu amacıyla, etiketi ve tarifesi olmayan ürünlerin satıcıları, belediyelere bildirilmelidir.


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER