Getirin Paranızı Hemen Alın! Migros, BİM, ŞOK, A101 Market Ve Tüm Teslim Noktalarda Bundan Sonra...

Getirin Paranızı Hemen Alın! Migros, BİM, ŞOK, A101 Market Ve Tüm Teslim Noktalarda Bundan Sonra...
YAYIN TARİHİ: 5.02.2022 09:35:00

Tüm Türkiye’de harekete geçildi! Yeni yılda depozito sistemi geri dönüyor. Belirli zincir marketlerde ve kararlaştırılan toplama noktalarında ambalaj toplanarak depozito ödenecek. Pet, cam ve teneke içinde alınan ürünlerin ambalajları geri dönüştürülmek üzere halktan toplanacak. Bu sayede atık israfı yapılmadan geri dönüşüm uygulanacak. Gerekeni yaparak hem ekonomiyi hem de doğamızı koruyabiliriz. Bu sistemin bir diğer avantajı ise vatandaşın, ürün ambalajı için vermiş olduğu parayı geri alması.

Poşeti dahi para ile aldığımız şu günlerde geri dönüşüme katkı sağlayarak depozito alma fikri oldukça cazip görünüyor. Satın aldığınız ürünlerin plastik, teneke, kağıt ve cam ambalajlarını, belirlenen noktalara getirerek, ambalaj için verdiğiniz fazla parayı geri alabilir, aynı zamanda geri dönüşüme katkıda bulunabilirsiniz. Vatandaş, böyle bir sistemin hayata geçirilmesinin, ciddi bir avantaj olduğunu düşünüyor. Geçmişten de benzer uygulamalara aşikar olan insanlar, sistemin aktifleşmesini dört gözle bekliyor. Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de 

Depozito Sistemi Başladı Mı?


2022 yılında hayata geçirileceği söylenen depozito sistemi, henüz uygulamaya geçmedi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, uygulamanın henüz hayata geçirilmediğini, geliştirilme aşamasında olduğunu bildirdi. Ayrıca zorunlu olarak ve ulusal ölçekli uygulanacak olan depozito sisteminin kurulması ile ilgili hazırlıkların, Türkiye Çevre Ajansı tarafından yürütüldüğü belirtildi.
Tüm işlemler tamamlandıktan sonra, boş ambalajların getirilmesi ile depozito ücret iadesi süreci başlayacak. Hazırlıklar tamamlanıp en kısa sürede işlemlerin başlamasını bekliyoruz. Böylece Migros, BİM, ŞOK ile A101 marketlerden yaptığınız alışveriş sonrasında yaptığınız ödemenin bir miktarını geri alma fırsatına sahip olabilirsiniz!

Peki, Bu Sistem Nasıl Yürütülecek?


Depozito sisteminin başlatılması için firma kayıtlarının başladığı duyuruldu. Gerekli hazırlıklar tamamlanıp kararlar alınınca, depozito ücretleri hakkında da listeler ilan edilecek. Sistem yürürlüğe girdikten sonra vatandaşlar, belirlenen ambalajları, kararlaştırılan toplama noktaları getirerek, depozito ücreti alabilecek.Bu sistem sayesinde hem ülke ekonomisi hem de vatandaş tasarruf sağlayarak kazançlı çıkacak. Ayrıca atıklar da azalacağı için çöp kirliliğinin de önüne geçilmiş olacak. Sizler bu sistem hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR