Yüzbinlerce Kişiye Emeklilik Fırsatı!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Yüzbinlerce Kişiye Emeklilik Fırsatı!

FİNANS

9 Şubat 2021 Salı 14:29:25

Yüzbinlerce Kişiye Emeklilik Fırsatı!

Yüzbinlerce kişinin yüzünü güldürecek müjde sonunda geldi. Hazırlanan torba yasa ile birlikte sunulan yapılandırma fırsatı birçok vatandaşın yüzünü güldürecek nitelikte. Hazırlanan torba yasa ile birlikte yaş ve yıl şartı tamam olan ancak emekli olamayan vatandaşlar emekli olabilecek. Genel Sağlık Sigortası borcu haricinde bulunan trafik, prim, vergi gibi borçları olan vatandaşlara devlet sunmuş olduğu yapılandırma fırsatı ile emekli olabilme imkânı sunuyor.

Prim borcu sebebi ile emekli olamayanlar maddi güçleri el vermediği takdirde kredi kullanabilecek böylece kredi kullanarak borçlarını ödeyebilecek. Belirlenen şartlara uygun olan vatandaşlar maaşlarını en kısa sürede alabiliyor. Yer alan bu şartların olmasının sebebi ise daha hızlı ve kolay inceleme işlemlerinin yapılması amacında yapılmaktadır.

Hangi Şartlarda Yararlanılabilir?

Yüzbinlerce kişiyi emekliliğine kavuşturan torba yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte çalışma gününü ve yaşını tamamlayan ancak primi eksik olduğu için emekli olamayan vatandaşlar emekli olabiliyor. Üstelik emeklilikleri halinde vatandaşların toplu para alabilmesi de mümkün. Ancak SSK ve Bağ-Kur’lular ile birlikte memurların da yararlanabileceği yasa için gerekli görülen bazı şartlar bulunuyor. Bu şartların başında kişinin sigortalı olarak her hangi bir yerde çalışmıyor olması ya da kendi işini yürütmemesi geliyor.

Devletin sunmuş olduğu bu yasadan yararlanmak isteyen vatandaşların karşılaması gereken bir diğer şart ise emeklilik için gerekli olan üç şarttan yıl ve yaş şartını tamamlamış olmak. Yaş şartı ise işe giriş tarihine göre değişiyor. 09.09.1999 tarihinden sonra ve 01.05.2008 önce sigortalı olan vatandaşlar için yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 olarak tanımlanıyor. 2008 sonrası sigortalı olan vatandaşlar için ise yaş şartı 65 olarak belirleniyor. Belirlenen tüm şartların yerine getirilmesi halinde ise emeklilik gerçekleşebiliyor.

Yapılandırmanın Avantajları Nelerdir?

Yüzbinlerce emeklinin şartları yerine getirdiği takdirde faydalanabileceği yapılandırma fırsatının ne gibi avantajlar getireceği merak konusu. Bu yapılandırmadan yararlanarak borcunu ödeyen vatandaşlar ilk taksiti ödemeleri ve cari dönemde 60 günden fazla borçlarının olmaması halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

Yapılandırılan borçlardan kaynaklı vatandaşlara her hangi bir haciz işlemi uygulanmayacak. Yapılandırmadan yararlanarak süresinde ödeme yapan vatandaşlara gecikme zammı uygulanmayacak. Vatandaşlar yapılandırmanın ilk iki taksitini eksiksiz ve zamanında ödemesi halinde borcu yoktur kâğıdı alabilecek. Sunulan yapılandırma fırsatı bu ve buna benzer birçok avantaj sunarak vatandaşlara kolaylık sağlamaktadır.

Erken Emeklilik Fırsatı

Aktif çalışma hayatında bulunan tüm vatandaşlar ne zaman emekli olacağım diye gün sayarken bekledikleri gün sandıkları kadar uzak olmayabilir. Yasalarda bulunan bazı maddeler çalışan vatandaşlara erken emekli olabilme imkânı sunuyor. Bunlardan en önemlisi erkekler için askerlik, kadınlar için ise doğum zamanı olarak dikkat çekiyor. Eğer emekliliğinize bir an önce kavuşmak isterseniz belirli bir miktar ödeme yaparak askerlik ve doğum sonrası günlerinizi satın alabilir erken emeklilik fırsatı elde edebilirsiniz.  Bu sayede emeklilik kapsamında sağlanan birçok kolaylığa da sahip olabilmeniz mümkündür.

Erkek vatandaşların askerde geçirdikleri süre onlara gün kazandırırken aktif çalışma hayatına giriş tarihlerini de erkene alma fırsatı veriyor. Durum askerliğinizi sigorta girişinden önce ya da sonra yapmış olmanıza göre değişiklik gösterebiliyor. Kadın vatandaşlarımız için ise doğum sonrası geçirilen süre bu kapsamda ele alınabiliyor. Sigorta girişi yapıldıktan sonra gerçekleşen doğumlar için geçerli olan bu imkândan faydalanabilmek için doğan çocukların hala hayatta olması gerekiyor. Vatandaşların erken emeklilik için yararlanabileceği bu yasalardaki ödeme miktarları ise enflasyon oranı ve zamlara göre değişiklik gösterebiliyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı