Yardım için Koşullar Duyuruldu! Evde Bakım Maaşı 2021 Yılında Ne Kadar?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Yardım için Koşullar Duyuruldu! Evde Bakım Maaşı 2021 Yılında Ne Kadar?

FİNANS

11 Şubat 2021 Perşembe 21:51:14

Yardım için Koşullar Duyuruldu! Evde Bakım Maaşı 2021 Yılında Ne Kadar?

Evlerinde bakıma muhtaç engelli ya da yaşlı kişilere ilişkin sağlanan evde bakım maaşlarının Şubat ayı ödemeleri araştırılıyor. Engelli vatandaşların desteklenmeleri adına sağlanan evde bakım desteğinden her ay binlerce vatandaş yararlanıyor. Bilindiği gibi evde bakım maaşları farklı şehirlerde farklı tarihler de yatırılmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan evde bakım maaşları hasta, engelli ve yaşlı bakıma muhtaç bulunan vatandaşların bakımını gerçekleştiren kişilere verilmektedir.

Evlerinde bakıma muhtaç engelli ya da yaşlı vatandaşlara yönelik olarak sağlanan evde bakım maaşlarının Şubat ayı ödemelerinin hangi tarihte yapılacağı merak ediliyor. Engelli kişilerin desteklenmeleri adına sağlanan bu destekten her ay binlerce vatandaş yararlanıyor. Bilindiği gibi evde bakım maaşları farklı şehirlerde farklı tarihler arasında ödeniyor. Peki, Evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir 2021 yılında ne kadar? Evde hasta bakım maaşı alma koşulları neler?

2021 Yılı Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Engelli kişilerin evde bakımlarının yerine getirilmesi için Evde Bakım Yardımı Hizmeti veriliyor 2021 yılı ilk altı aylık dönemi için Evde Bakım Yardımı kapsamında kişi başına ödenecek olan yardım tutarı 1.657,86 TL olarak artmıştır.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Evde bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatırılıp yatırılmadığını e-Devlet sistemi aracılığıyla sorgulayabilirsiniz. T.C. Kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş sağladıktan sonra arama motoruna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazarak sayfaya giriş yapın. Ekrana gelen sayfada maaş ödemesine yönelik ayrıntıları görebilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında yer almaktadır.

SMS İle Sorgulama Yapmak

Maaşlarını Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla alan vatandaşlar, cep telefonlarının SMS bölümüne BAKIYE yazarak, 4747’ye sms atarak sorgulama işlemini yapabilir. Mesaj göndermeniz halinde 1 sms ücreti operatörünüz tarafından alınmaktadır. Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizin kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşına Başvurmak

Evde bakım maaşından faydalanmak için aşağıda belirtilen 3 koşulun sağlanması gerekiyor:

– Gelir kriterlerinin uygun bulunması,
– Bakıma muhtaçlık kriteri,
– Ağır engeli bulunduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım parası almak için hane halkının bütün net geliri toplanmaktadır ve hane halkı sayısına bölünmektedir. Buna engelli kişi de dahil oluyor. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının olduğu bölgedeki Aile ve Sosyal Politikalar İl ya da varsa ‘İlçe Müdürlüğüne’ başvuru gerçekleştiriliyor.

Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Geliri Hesaplamak

Bakım aylığı alabilmek için bazı koşullar bulunuyor. Bu koşullar;

Ailenin gelir kriterine uygunluğu: Bu maaştan faydalanmak için istenen koşullardan en önemlisi bu koşuldur. 4 kişilik bir ailenin evde bakım maaşı alabilmesi için gelirleri bütünü 6.818 TL olmalıdır. Bir kişinin göz önüne alınacak olan gelir kriteri 1.704,67 TL olarak belirlenmiştir. Bu gelir kriteri asgari ücret ile belirleniyor.

– 2021 senesinde asgari ücret tutarı 2.825,90 TL olmuştur.
– Buna ilave olarak asgari geçim indirimi 268,31 TL olarak veriliyor.
– Verilen bu asgari geçim indirimi bir vergi desteği olmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı