VGM'den Her Ay Düzenli Olarak 1037 TL Yardım Desteği! Milyonlarca Vatandaş Bilmiyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

VGM’den Her Ay Düzenli Olarak 1037 TL Yardım Desteği! Milyonlarca Vatandaş Bilmiyor

FİNANS

4 Şubat 2021 Perşembe 22:07:19

VGM’den Her Ay Düzenli Olarak 1037 TL Yardım Desteği! Milyonlarca Vatandaş Bilmiyor

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafından gerçekleştirilen duyuruda ihtiyaç sahibi bireylere 2021 senesinde 1.037 TL maaş verileceği açıklandı. Muhtaç aylığı başvuruları için başvuru yapacak olan kişiler kendi yaşadığı illerde bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü İl Müdürlüklerine başvurularını yazılı olarak yapabilirler. Başvurular kurumun internet adresinde bulunan başvuru formunun doldurulması ile gerçekleştiriliyor.

Annesi veya babası olmayan muhtaç çocuklar ve %40 ve üzerinde engeli bulunan muhtaç kişilere; sosyal güvencesi bulunmaması, herhangi bir gelir ya da aylığı olmaması, gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı olmaması ya da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelir miktarının bu yönetmelik ile belirlenen muhtaç aylığı tutarını aşmaması halinde muhtaç aylığı bireye bağlanmaktadır. Ülkemiz genelinde ihtiyaç sahibi bulunan bireylere destekler sağlayan pek çok sayıda kamu kurumu bulunuyor. Bu kamu kurumları belirledikleri özel şartlar ile ihtiyaç sahiplerine sağlık alanından gıdaya, nakit destekten fatura desteğine kadar birçok sayıda destek sunuyor.

Vatandaşlara nakit para desteği çerçevesinde yardım sunan kurumlardan biri de Vakıflar Genel Müdürlüğü ve sağlanan desteğin adı Muhtaç Aylığı. Başvuru işlemleri başvuru dilekçesinin doldurulması ve VGM’ye gönderilmesi ile sona eriyor.

Muhtaç Aylığı Kimlere Ödenecek?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen açıklama içerisinde başvuruya yönelik bilgiler, başvuru koşulları “Annesi veya babası bulunmayan muhtaç çocuklar ile %40 ve üzerinde engeli bulunan muhtaç bireylere aşağıdaki koşulların tamamını yerine getirmeleri halinde muhtaç aylığı bağlanmaktadır.” ifadeleri kullanıldı ve gereken şartlar şu şekilde ifade edildi;

– Sosyal güvencesi bulunmaması,
– Herhangi bir gelir ya da aylığının olmaması,
– Mahkeme kararı ya da kanun ile bakım altına alınmamış olması,
– Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı olmaması ya da olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelik ile belirlenen muhtaç aylığı tutarını aşmaması,

Muhtaç Aylığından Yararlanamayacak Olan Kişiler

Muhtaç aylığından yararlanamayacak olan vatandaşlar şu şekilde belirtilmiştir;

– Aylık düzenli geliri olanlar,
– Herhangi bir sosyal güvencesi olanlar,
– Mahkeme kararı ile kendisine vasi atanmış olan kişiler,
– Ölüm maaşı, dul maaşı, yetim maaşı gibi maaş elde eden kişiler muhtaçlık aylığından faydalanamazlar.

Başvuru Nereye Ve Nasıl Yapılır?

Muhtaç aylığı talebi yapan vatandaşlar başvuru formunu doldurarak imzaladıktan sonra engelli ise özrünü ifade eden sağlık kurulu raporunu ekleyerek, ikamet ettiği ilin bağlı bulunduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen ya da posta yolu ile ileterek başvuruda bulunabilirler. 2021 senesinde muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 1.037,96 TL ödeniyor.

Aylık alan vatandaşların; vefatı, muhtaçlığın ortadan kalkması veya bakım altına alınması, yetim erkek çocuğunun 18, yükseköğrenimde ise 25 yaşını doldurması, aylığın aralıksız 3 ay alınmaması durumunun tespitini takip eden ay başı itibarıyla aylıkları kesilmektedir.

Başvuru Koşulları!

Muhtaç aylığı başvurusu yapacak olan vatandaşların başvuru formunu doldurmaları ve imzalamaları isteniyor. Daha sonra engelli ise engel durumunu ifade eden sağlık raporunu da ekleyerek ikamet ettiği ilde bulunan Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bizzat veya posta yolu aracılığıyla göndermesi istenmektedir. Başvuru esnasında adayların götürmesi gereken evraklar ise şu şekilde sıralanıyor;

– Muhtaç aylığı başvuru formu,
– Engelli vatandaşlar için özrünü ifade eden sağlık kurulu raporu

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı