Vatandaşlara Müjde! 1000 TL’ye Varan Yardım Yapılacak
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Vatandaşlara Müjde! 1000 TL’ye Varan Yardım Yapılacak

FİNANS

31 Ocak 2021 Pazar 13:57:25

Vatandaşlara Müjde! 1000 TL’ye Varan Yardım Yapılacak

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini halen daha sürdüren ve ekonomik olarak vatandaşların sıkıntıya girmesine sebep olan korona virüs salgını devam ediyor. Ekonomik olarak geçim sıkıntısı çekenlere müjde. Bakanlıklar tarafından yürütülen bu yardım kampanyaları vatandaşların rahat bir nefes almasını sağlıyor.

Pandemi sürecinin başlangıcında 2 faz olarak yapılan 1000 TL yardım kampanyası birçok vatandaşın cebini rahatlatmıştır. Yüzbinlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan korona virüsü salgını sebebi ile birlikte iş yerleri kapatılan vatandaşlar geçim sıkıntısı çekmekte. Bu durumda devlet yardımları ise hayat kurtaran bir etken olarak görünüyor.

Korona virüs tedbirleri genelinde ülkemizde bazı meslek grupları diğerlerine nazaran daha zor şartlar altında kalmıştır. Bunlara örnek verecek olursak insanların bir araya gelebileceği çay bahçeleri, sinema salonları gibi mekân sahipleri mekanlarını kapatmak zorunda kalmıştır. Özellikle esnaflara kepenk indirten bu salgın sebebi ile hem işletme sahipleri hem de çalışanları gelirlerinde aşırı bir daralma görmüştür. Bu sebeple devlet tarafından 1000 TL nakit yardımı vatandaşların geçim sıkıntısını rahatlatmıştır.

Yardımlar 1000 TL ’ile Sınırlı Değil

Devlet tarafından sağlanan yardımlar sadece 1000 TL nakit yardımı ile sınırlı değil. Bunun yanında vatandaşlarına birçok konuda destek sağlayan devlet çeşitli bakanlıklar ve sivil toplum örgütleri ile bu yardımları vatandaşlara ulaştırıyor. Özellikle öğrencilere, servis yardımı, kırtasiye malzemeleri yardımı ve şartlı eğitim yardımı gibi yardım paketleri veriliyor. Bunun yanında yetim ve engelli kişilere de maaş bağlanıyor.

Ailelerin faydalanabileceği diğer yardımlarda ise fatura yardımları en çok dikkat çekenler arasında. Devlet elektrik yardımı sayesinde vatandaşın elektrik faturalarını hafifletiyor. Aynı şekilde su ve doğalgaz faturalarının hafifletilmesinde de devlet vatandaşlara destek olmaya devam ediyor.

Elektrik yardımı için herhangi bir kuruma başvuru yapmanıza gerek yok. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlü tarafından sistemden otomatik çekilmektedir. Elektrik yardımı kapsamında 1-2 kişilik ailelere aylık 75 kWk, 3 kişilik ailelere 100 kWh, 4 kişilik ailelere 125, 5 ve daha fazla sayıdaki ailelere 150 kWh tutarında TL desteği verilmektedir. Bu faturaların PTT aracılığı ile ödenmesi gerekmektedir.

Yardımdan Kimler Faydalanacak

Devlet tarafından sağlanan yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşlarda bazı şartlar aranmaktadır. Özellikle korona virüs salgını sebebi ile işletmesi kapanmış ya da gelir seviyesinde önemli derecede azalma yaşamış olan kişiler bu yardımdan almaya hak kazanır. Korona virüs salgını sebebi ile işten çıkartılanlar, firma olarak küçülmeye gidenlere öncelik gösterilmektedir. Yaptığınız başvurulardan çıkan değerlendirmelere göre gıda kolisi yardımı nakit para yardımı alabilirsiniz.

Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Başvurulardan faydalanabilmek için bazı şartların sizde tamamlanmış olması gerekir. İlk olarak u şartların tamamına sahipseniz istenilecek yardım türüne karar verilmelidir. Birçok yardım kampanyası yapan devlet istediğiniz yardıma göre sizleri farklı kurumlara yönlendirmektedir.

Nakit para desteğine ihtiyacınız var ise E-Devlet üzerinden girişinizi yaparak pandemi sosyal yardım seçeneğine başvuru yapabilirsiniz. Eğer doğalgaz ve yakacak yardımı gibi bir yardım isterseniz il ve ilçenizde bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şahsen başvuru yapabilirsiniz. Kömür yardımı ailelere 500 kg’a kadar yapılmaktadır. Bunun yanında gıda kolisi yardımı talep ederseniz Kızılay gibi çeşitli sivil toplum kuruluşları sizlere yardımcı olacaktır. Karantina döneminde özellikle vefa destek hattı tüm yardım talepleriniz için 24 saat hizmet vermektedir. Telefon ederek istediğiniz yardım kampanyası konusunda destek talebinde bulunabilir ve daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Vatandaşların üzerindeki ekonomik sıkıntıları hafifletmek için devlet birçok konuda desteklerine devam etmektedir.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı