Türk Parası Değerleniyor! Altın, Dolar, Euro çöktü!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Türk Parası Değerleniyor! Altın, Dolar, Euro çöktü!

FİNANS

4 Şubat 2021 Perşembe 22:10:23

Türk Parası Değerleniyor! Altın, Dolar, Euro çöktü!

Özellikle 2017 yılının ardından hızla yükselişe geçen döviz kurları 2021 yılı ile tekrar alçalmaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda 8 seviyesini geçen dövizler Türk lirasının sert değer kaybı nedeni ile bu kadar yükselmişti. Son zamanlarda ise piyasalarda görülen aşağı yöndeki hareketlilik vatandaşın yüzünü güldürüyor.

2021 yılı içerisine girdiğimizde ise görüldüğü üzere düşüş yaşayan döviz ve altın kurları vatandaşı umutlandırıyor. Özellikle korona virüs salgını döneminde ekonomik olarak birçok sıkıntı içerisine giren vatandaş döviz kurlarının sebep olduğu zamlardan dolayı sürekli borçlanır hale gelmişti. Dolardaki düşüş devam eder ise uzmanlar bunun fiyatlara da yansıyacağını duyurdu.

Altın ve dolar geçtiğimiz yıl rekor üstüne rekor kırarken bu yıl düşüş ile başlamıştı. Buda vatandaşların umutlanmasına neden oldu. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre piyasalarda ki düşüş bu şekilde devam ederse ekonomik olarak vatandaşa da rahatlık kazandıracak. Bu sebeple vatandaşlar günbegün döviz kurlarını takip etmektedirler.

Uzmanların dolar üzerinden yaptığı açıklamalara istinaden dolar kuru 7 seviyesinin altına inebilir. Bu sayede ekonomik olarak bazı indirimler gelebilir. Birçok konuda etkisi olan doların bu düşüşü vatandaşı sevindiriyor. Dolar kurundaki düşüş ile birlikte vatandaşlar da banka hesaplarında ki doları TL ye çevirerek Türk Lirasının değer kazanmasına ve doların düşmesine katkıda bulunuyor. Dolardaki bu düşüş devam ederken altın ve Euro da aşağı yönde hareketlilik kazanmış durumda.

Dolardaki Düşüşün Sebebi Nedir?

Uzmanlar tarafından düşüşteki en önemli sebep reel faiz olarak belirtilmektedir. Uzun zamandır merkez bankası tarafından görülmemiş netlik ve şeffaflıkta bir ilke belirtilmektedir. Bu da döviz kurunun düşüşüne sebep olurken Türk Lirasının da değer kazanmasına neden olmaktadır. Eğer merkez bankası bu kararlı duruşunu sürdürürse doların ve diğer dövizlerin aşağı yönde ki hareketliliği süreceği söyleniyor. Özellikle 6 Kasım tarihinin ardından yurtdışından gelen yatırımcıların ülkeye ciddi anlamda yatırım yaptıklarını ve bu rakamın 5 milyar doları bulduğu aktarıldı.

Yurt dışından ülkeye giren 5 milyar dolar yatırım Türk lirasının değer kazanmasına neden olurken Doların düşüş sebepleri arasında en büyük etken olarak bildirildi.

Dolarda Düşüş Devam Eder mi?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre merkez bankası tarafından sergilenen kararlı duruşun devamı halinde dolardaki düşüşün devam edeceğini ve TL’nin değer kazanacağının altını çizdiler. Doların düşüşünün en büyük etkenleri arasında ikinci olarak gösterilen sebep ise cari açığın 2021 yılı içerisinde 39 milyar dolar olması beklenirken bunun daha alt seviyelerde olmasından kaynaklanmaktadır.

Uzmanlar Ne Diyor?

Türk lirasının değer kazanması yatırımcılar tarafından oldukça güven sağlamış durumda. Ülkede dövize olan ihtiyacın daha da azalması Türk Lirasının daha güçlü bir durum sergileyeceği ön görülmektedir. Buda yatırımcılara güven vermektedir. Yatırımcılar Türk Lirasına güvenerek yatırımlarını yaptığından dolayı bu direncin uzun soluklu olması beklenmektedir.

Diğer bir görüş olarak da TL’nin daha önceki güçlü yıllardaki sebebine baktığımızda reel faiz ve ön görülebilir olması gelmektedir. Kısacası ekonomiye olan güven Türk lirası yararına olmaktadır. Uzmanlara göre doların 7 seviyesine düşmesi beklenmektedir. Bu kapsamda ise merkez bankası tarafından uygulanan sıkı para politikası en önemli etken olarak bildirilmektedir. Geçtiğimiz Ağustos ayından beri en düşük seviyeye gerileyen dövizde merkez bankasının etkisi çok büyük olarak değerlendiriliyor. Merkez Bankası başkanı Ağbal yatırımcılara güven veren açıklamalarda bulundukça Türk Lirasının konumunu dirençli bir şekilde korumasına neden olmaktadır. Bu da ilerleyen dönemlerde de altın ve dövizin önemli ölçüde düşeceği anlamına gelmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı