Sosyal Yardım Alamayanlar İçin Açıklama Geldi! Ödeme geliyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Sosyal Yardım Alamayanlar İçin Açıklama Geldi! Ödeme geliyor

FİNANS

11 Şubat 2021 Perşembe 17:34:53

Son Güncelleme: 11/02/2021 17:34:40

Sosyal Yardım Alamayanlar İçin Açıklama Geldi! Ödeme geliyor

Sosyal yardım ödemeleri salgının ilk zamanlarından beridir yapılmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bugüne değin yardım alanların sayısının milyonları geçtiğini belirtmektedir. Buna karşın halen belli nedenler yüzünden yardım alamayan vatandaşlar bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen talimat üzerine sistem güncellenmiştir.

Artık yardım alamayanlar da;

 • 1000 TL nakit ödemesi,
 • Fatura desteği,
 • Kira ödemesi,
 • Gıda ya da erzak paketleri temin edebilecektir.

Yardımların kategorik olarak daha geniş olarak verildiği göze çarpmaktadır. Bu durumun ana nedeni ise salgın şartlarının halen devam etmesi olarak açıklanmaktadır.

Sosyal Yardım Ödenekleri Hakkında

Resmi veriler üzerinden sosyal yardım alamayanlar net bir şekilde görülebilmektedir. Bu zamana kadar verilen yardımlarda gelir gibi önemli noktalar üzerinde durulmuştur.

 • Yetim ve dul aylığı alanlar,
 • Ölüm aylığı alanlar,
 • Muhtaç aylığı alanlar yardımlardan genel manada istifade edememişlerdir.

Yeni olarak açıklanan sistem eskiden geçerli olanın geçersiz kalmasını ağlamıştır. Bundan sonra gönderilecek olan başvurular yukarıda sayılan istisna kesimleri de içerisine almaktadır. Böylelikle hemen herkesin 1000 TL nakit yardımını temin etmeleri sağlanmaya çalışılmaktadır. Yardımların 3.faz paketlerinin genişletilmesi ile verileceği konuşulmaktadır. Tabi bunun yerine 4.faz başlığı altında yeni yardım paketlerinin açıklanması da mümkündür.

İhtiyaç Sahipleri Ödeme Alabilecek

Devlet pandemi destekleri özellikle ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar tarafından alınmaktadır. Bunun için başvurulardan sonra ciddi inceleme süreçlerinden geçirilmektedir. Resmi kayıtlar üzerinden gerçekleştirilen incelemelerde kişilerin;

 • Sigortalarının olup olmadığı,
 • Hanede kişi başına ne kadar gelir düştüğü,
 • Taşınır ve taşınmaz mal varlıklarının olup olmadığı araştırılmaktadır.

Araştırmalar sonrasında gerçekten ihtiyaç sahibi olanlar için zaman kaybetmeden ödeme yapılmaktadır. Bilmeyenler için devlet destekli olarak elektrik gibi faturaların ödenmesi de mümkündür. Fatura desteği almak isteyenler de şahsi başvuru yapmak zorundadır. Kurumlar kendilerine gelen başvurulardan sonra fiziki incelemeler gerçekleştirmektedir.

Gerçekleştirilecek olan devlet fatura yardımında fiziki incelemelerden geçmek önemlidir. İncelemelerden geçenler hanede ikamet eden kişi sayısına göre bedava elektrik elde etmektedir. Tabi fatura indirimi olarak görülen elektrik için ödemelerin PTT’den yapılması lazımdır. Devlet, 1000 TL nakde ek olarak bu gibi yardımlarla da ihtiyaç sahiplerine destek olmaktadır.

Sosyal Yardım Başvuruları

Vatandaşların sosyal yardım başvurusu yapmak için oldukça basit yöntemlerden istifade etmeleri mümkündür. Bu bağlamda e-devlet sistemi evlerden çıkmak zorunda kalınmadan yardım başvurusu iletilmesini sağlamaktadır. E-devlet girişleri;

 • Mobil uygulamalardan,
 • Web üzerinden,
 • Mobil internet bağlantısından güvenilir olarak sağlanabilmektedir.

1000 TL destek ödemelerinin başvurularının özellikle e-devlet üzerinden yapılması istenmiştir. Ancak halen internet erişimi konusunda sıkıntı yaşayan bir kesim bulunmaktadır. Bu neden yüzünden başvurular ikamet edilen yerdeki ilgili kurumlara da yapılabilmektedir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma merkezleri bu alanda oldukça yoğun olarak mesai harcamaktadır.

Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama Ekranı

İhtiyaç sahipleri başvurularından sonra devlet destek ödeme sorgulama sisteminden de istifade edebilmektedir. Bu sayede yardım başvurularının aşamaları kontrol edilmiş olmaktadır. Sorgulama online olarak yapılmaktadır. Sorgulama yapmak isteyenlerin işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirmeleri istenmektedir.

Pandemi nedeni ile verilen nakit yardımları farklı şekillerde ulaştırılmaktadır. Özellikle kamu bankalarında hesapları bulunanlar yardımları daha kolay almaktadır. Çünkü 1000 TL destekler otomatik olarak verilmiş IBAN bilgilerine gönderilmektedir.

Devlet salgın yardımları bankalarda hesabı olmayanlara da ulaştırılmaktadır. Bu tür kişiler yardımlarını duruma göre elden alabilmektedir. Fakat genellikle ödemeler PTT şubeleri üzerinden yapılmaktadır. Ödemelerini almak isteyenlerin şubelere kimlik belgeleri ile başvurmaları gerekmektedir. Belge kontrolü yapılmadan yatırılan paraların çekilmesinin mümkün olmadığı belirtilmektedir.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı