SGK'dan Flaş Açıklama! Herkesi İlgilendiriren gelişme
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

SGK’dan Flaş Açıklama! Herkesi İlgilendiriren gelişme

FİNANS

5 Şubat 2021 Cuma 11:55:24

Son Güncelleme: 05/02/2021 11:56:27

SGK’dan Flaş Açıklama! Herkesi İlgilendiriren gelişme

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan son açıklama tüm ülke vatandaşlarını ilgilendiriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan düzenlemede ki değişiklikler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından duyuruldu. Buna göre toplamda 11 adet ilaç daha Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacaklar listesine girdi. Bu 11 ilacın 4 tanesi MS tedavisinde 7 tanesi ise kanser tedavisinde kullanılıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesinde yayınlandığını belirten Bakan Selçuk ilaçların hangi alanlarda kullanıldığını detaylı olarak anlattı. 4 meme kanseri, 2 hemotolojik kanser, 4 Multipl Skleroz ve birde lösemi tedavisinde kullanılan ilaçlar artık Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacak. Toplamda SGK tarafından karşılanan ilaçlar ise 8603’e ulaştı.

Bu kapsamda yurtdışından getirilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan toplam ilaç sayısı ise 373 oldu. Son olarak getirilen 3 yeni ilaçta bu liste içerisine dahil oldu. Bakan Selçuk korona virüs tedbirleri kapsamında çok sıkı düzenlemeler yapılarak SGK’lı vatandaşları ve çalışanlara yönelik tedbirler alınmaya devam ediliyor dedi.

SGK’dan Emeklilik İle İlgili Flaş Karar

Emeklilik için SGK tarafından yapılan son düzenlemelere göre vatandaşlar artık daha kolay emekli olabilecekler. Buna istinaden Bağ-Kurlu vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından büyük bir fırsat oluşturuldu. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kamu bankaları ile yapılan anlaşmalar Bağ-Kurlu vatandaşları sevindirdi. Emeklilik için Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bank üzerinden emeklilik hakkı kazanan BAĞ-Kurlu vatandaşların borçları ödenebilecek. Bu sayede vatandaşların önünde ki bu engel kalkarak erken emeklilik hayalleri geçekleştirilecek.

BAĞ-KUR’a Kredi Desteği

Tüm kamu bankaları aracılığı ile vatandaşların erken emekliliği için verilen kredi desteği tam 36 aya kadar taksitlendirilerek ödeme yöntemi kolaylaştırılacak. Bu taksitler ise emekli olan vatandaşların aylıklarından bankalar tarafından otomatik olarak kesilerek tahsil edilecek. Bu sayede vatandaşlara büyük bir fırsat sunulacak. Bu krediden faydalanmak isteyen vatandaşların birkaç şartı yerine getirmesi gerekiyor. Bu şartlar ise oldukça basit şartlar.

SGK İle Tüm Kamu Bankaları Arasında Anlaşma Sağlandı

Kamu bankalarının Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmasının ardından vatandaşın emekliliklerinin önünde ki engellerde kalkmış oldu. Yapılan anlaşmalar ile birlikte artık vatandaşlar daha kolay bir şekilde emekli olabilecekler. Bankalar tarafından 36 aya kadar vade seçeneği ile kredi dağıtılacak. Bu kredinin ise faiz oranları 1,60 olarak belirtiliyor. Bu krediden yararlanmak için ilk olarak vatandaşların sosyal güvenlik il merkez müdürlüklerine başvuru yaparak gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bunun ardından ise bankalara giderek gerekli başvuruları yaparak gerekli krediyi çekme şansını elde edebilirsiniz.

Başvuru Tarihleri Ne Zaman

Sosyal Güvenlik Kurumu ile bankalar arasında yapılan anlaşmadan sonra vatandaşların en çok dikkat etmesi gereken konuların başında ise başvuru tarihleri gelmektedir. Bu kapsamda yapılacak başvuruların değerlendirmeye alınması için son başvuru tarihinin kaçırılmaması gerekmektedir. Buna göre emeklilik kredisi son başvuru tarihi 1 Şubat olarak belirlenmiştir. İlk taksit ödemelerinin ise 31 Mart olduğu belirtiliyor.

Nakdi Ödeme Desteği Uzatılacak mı?

Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre, pandeminin etkilerini azaltabilmek için nakdi ödeme desteği 2 ay uzatıldı. Bu durumda ödeme alabilecek vatandaşların e-devlet kapısı üzerinden banka bilgilerini girmesi dâhilinde ödemeler banka hesaplarına yatırılmaktadır. E-Devlet üzerinde eksik ya da hiç banka bilgisi bulunmayan vatandaşlar ise ödemelerini PTT şubelerinden temin edebilmektedir. Bu kapsama göre nakdi ücret desteği 17 Ocak tarihinden itibaren 2 ay daha uzatılarak vatandaşlara ve özellikle iş yeri sahiplerine destek sağlanmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı