SGK Harekete Geçti! Annelerin Hesabına 3 Bin TL Yatırılacak
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

SGK Harekete Geçti! Annelerin Hesabına 3 Bin TL Yatırılacak

FİNANS

28 Ocak 2021 Perşembe 23:42:02

SGK Harekete Geçti! Annelerin Hesabına 3 Bin TL Yatırılacak

Sosyal Güvenlik Kurumu salgın yüzünden çalışmalarına ara vermemiştir. Kurumun çalışmaları yeni mesai saatleri ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde devam etmektedir.

Kurumdan gelen açıklamaların sürmesi de çalışma saatlerinin bir göstergesidir.

 • Çalışan annelere destek ödemeleri,
 • Ek zamlar,
 • İkramiyeler,
 • Ödeneklerin yenilenmesi kurum açıklamalarından sadece birkaçıdır.

Çalışan anneler için önemli olan başlık ise devletin anneler için yapmış olduğu yardımlardır. Bu tür destek ödemeleri uzun zamandan beridir gerçekleştirilmektedir. Resmiyete bürünen haberler, yardımların 2021 yılı içerisinde de yapılacağını kesinleştirmiştir. Üstelik 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan ödemelerde zamlı rakamlar uygulanacaktır.

SGK Anneler İçin Destek Paketleri Hazırladı!

Merak edilen çalışan anneler için destek paketi artık netlik kazanmaya başlamıştır. Devletin bu anlamda bazı projeleri sadece pilot illerde uyguladığı bilinmektedir. Ancak 2021 yılına girilmesinden sonra projelerin uygulama alanlarının da genişletilmesi beklenmektedir. SGK konu hakkında henüz net açıklamalar yapmamıştır. Bunun yerine ilk olarak yardım tutarlarının güncellendiği görülmektedir.

Çalışan annelerin hali hazırda devlet elinden aldıkları ortalama yardım miktarının 2.800 TL olduğu bilinmektedir. Bu yardım 2021 zamlarından sonra 3.000 TL olarak ayarlanmıştır. Geçtiğimiz dönemlerde yardımları temin eden kadınların zamlı oranları alabilmeleri için ek bir başvuru yapmaları istenmemektedir. Klasik devlet maaşlarında olduğu gibi devlet desteklerinde de zamlı oranlar otomatik olarak yatırılacaktır.

Devletten Annelere Maddi Yardım

Devletten annelere destek uygulamasının gelmesinde farklı ana nedenler bulunmaktadır. Bu alanda sayılabilecek olan temel nedenler;

 • Çocuk sayısının artmasının teşvik edilmesi,
 • Annelerin maddi olarak kendilerini rahat hissetmeleri,
 • Kadınların iş hayatına aktif olarak devam edebilmeleri gibi başlıklardan oluşmaktadır.

Maddi yardım desteği farklı başlıklardan da alınabilmektedir. Kimi anneler ise maddi yardımdan ziyade farklı desteklere ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda özellikle çalışan kadınlar yarım gün mesai haklarından istifade edebilmektedir. Sadece yarım gün olan mesai sayesinde anneler çocukları ile daha çok zaman geçirebilmektedir. Bahsedilen durum gerek annelerin gerekse çocukların psikolojileri açısından da faydalı görülmektedir.

Kadınlar İçin Alınabilecek Devlet Yardımları

Bilmeyen kadınlar için devlet çalışan çalışmayan annelere yardım elini uzatmaktadır. Hem çalışan hem de çalışmayan anneler sahip oldukları çocuk sayısına göre doğrudan nakit temin etmektedir. Bu tür uygulamalar nüfus artırma politikalarının da bir gereği olarak görülmektedir. Var olan nüfusun yaşlı hale gelmemesi için ülkemizde 3 çocuk teşviki bulunmaktadır. Çalışan kadınlar ise çocukları olmaları halinde devletten;

 • Doğum parası,
 • Emzirme izni,
 • Yarım gün mesai,
 • Ücretsiz izin,
 • Süt parası gibi haklar elde etmektedir.

Kadınlar için zaten belli bir süre ücretli izin hakkı tanımlanmaktadır. Bu süreç içerisinde çocuklarını dünyaya getiren kadınlar maaşlarını almaya devam etmektedir. Ancak sürenin sonunda işe dönülmesi lazımdır. Çocukları ile daha çok zaman geçirmek isteyen kadınlar için ücretsiz isin tanımlaması da yapılmaktadır. Ücretsiz izin kullananlar maaş almamaktadır fakat iş hakları da korunmaktadır. Böylece bebek 2 yaşına gelene kadar kadınların çalışmalarına gerek kalmamaktadır.

SGK Yardımlarında Dikkat!

Kadınların SGK ödemeleri konusunda yatırım alanına dikkat etmeleri gerekmektedir. Öncelikle doğum izninde olan kadınların büyük bir bölümü hesap kontrollerini düzenli şekilde yapmamaktadır. Bu da otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu yardımlarının fark edilmemesine neden olmaktadır.

Süt ya da doğum parası hesaplara yatırıldıktan sonra 12 ay içerisinde çekilmek zorundadır. Mevcut yaralara göre 12 ay sonunda çekilmeyen paralar doğrudan SGK bütçesine aktarılmaktadır. Bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmamak için dikkat edilmesi şarttır. Hem e-devlet hem de hesaplar üzerinden kontroller gerçekleştirilmelidir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı