Şartları Sağlayanlara 1037 TL VGM'den
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Şartları Sağlayanlara 1037 TL VGM’den

FİNANS

13 Şubat 2021 Cumartesi 12:43:43

Şartları Sağlayanlara 1037 TL VGM’den

Nakit para destekleri sayesinde salgın kapsamında vatandaşların olumsuz olarak etkilenme oranları en aza indirgenmeye çalışılmaktadır. Sosyal destek ödemeleri konusunda resmî açıklamalar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından bizzat yapılmaktadır.

Bu yardımlar doğuran 1000 TL olmak üzere nakit uygulanmaktadır. Devletin ek yardımlar kapsamında;

 • Kira desteği,
 • Fatura desteği,
 • Tıbbi materyal desteği,
 • Barınma desteği verdiği de bilinmektedir.

Sayılan yardımlara en olarak ihtiyaç sahiplerinin başvurabilecekleri alternatif yardım paketlerinin olduğu da vurgulanmaktadır. Bu çerçevede en çok araştırılanlardan biri de muhtaç aylıklarıdır. Zira Vakıflar Genel Müdürlüğü her sene şartları sağlayanları bu aylığı temin etmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Muhtaç Aylığı Veriyor

VGM muhtaç aylığı konusunda resmî açıklamalar yapmayı sürdürmektedir. Bazı kesimler bu aylığın salgın şartları yüzünden oluşturulduğunu düşünmektedir. Ancak bahsedilen yardımların uzun zamandan beridir verildiği tam olarak bilinmemektedir. Muhtaç aylıkları salgından önce de ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunulmaktadır.

Normal koşullarda pek çok yardım için bir kerelik desteklerden bahsedilmektedir. Ancak muhtaç aylıklarında bu gibi bir durum söz konusu değildir. Açıklanacak olan şartlara uyum sağlayan vatandaşlar çalışan aylıkları gibi düzenli ödemeler almaktadır. Ödemeler kişilerin istekleri ya da durumları çerçevesinde alternatif yöntemler üzerinden temin edilebilmektedir. Kimileri IBAN üzerinden kimileri ise elden maaş çekimi sağlamaktadır.

Kimler Muhtaç Aylığı Alabilecek?

Resmî açıklamalar muhtaç aylık alma şartlarının da kesinleşmesini sağlamıştır. Vatandaşların bir bölümü günlük gereksinimlerini karşılayamaz hale gelmektedir. Bu durum sadece salgından da ileri gelmemektedir. Aylık başvurusunda bulunanlar için;

 • Sosyal güvence olup olmadığının sorgusu,
 • Farklı kurumlardan maaş alınıp alınmadığının sorgusu,
 • Çalışıp çalışmama durumunun sorgusu,
 • Kanunla ya da mahkeme kararıyla yardım alınıp alınmadığının sorgusu yapılmaktadır.

Sayılan maddelerden de anlaşıldığı üzere gerçekleştirilen sorguların tamamı vatandaşların ihtiyaç sahibi olup olmadıklarını anlamak içindir. Sorgulamalarından hane içerisinde kişi başına düşen gelir miktarının incelendiği sonuçları da alınmaktadır. Böylelikle muhtaç aylıkları gerçek manada ihtiyacı olan vatandaşlar için gerçekleştirilmektedir.

Muhtaç Aylığında Başvuru

İhtiyaç sahiplerinin muhtaç aylık başvurusu yapabilmeleri için genellikle online sistemleri kullanmaları gerektiği zannedilmektedir. Ancak başvurular online sistemler üzerinden alınmamaktadır. Aksine muhtaç aylığı bağlatmak isteyen vatandaşların Vakıflar Genel Müdürlüğü başvuruları yapmaları gerekmektedir. Başvuruların şahsi olması bu alandaki en önemli detaylardan biri olarak kabul edilmektedir.

 • Kimlik belgesi,
 • Başvuru formu, başvuru esnasında lazım olacak evraklar olarak tanımlanmaktadır.

Başvuruların posta adresine gönderilmesi de mümkündür. Merak edenler için başvuru formlarının ne şekilde temin edileceği de açıklanmıştır. Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi bu alanda aktif olarak çalışmaktadır. Siz de resmi internet sitesi üzerinden başvuru formuna erişim sağlayabilirsiniz. Formların çıktısı alındıktan sonra doldurularak ilgili birimlere teslimi mümkündür.

VGM 1037 TL Ödeme Sistemi Hakkında

Muhtaç aylığı başvuru sonuçları incelemeler hızlı bir şekilde yapıldığı için kısa sürede açıklanmaktadır. Bu aşamadan sonra aylıkların ne şekilde alınacağı sorusu akıllara gelmektedir. Öncelikle aylık temin etmek isteyenler kamu banka hesap IBAN numaralarını verebilmektedir. Bu sayede aylıklar otomatik olarak hesaplara gönderilmiş olmaktadır. Ancak IBAN aylık alımında genel bir şart olarak tanımlanmış değildir.

 • Elden teslim,
 • İsme yatırma da aylık alış şekillerindendir.

Bazı ihtiyaç sahipleri özel nedenler yüzünden evlerinden çıkamamaktadır. Böyle kişiler için elden teslim yapılabilmektedir. Ancak IBAN veremeyenler için genel uygulama isme yatırım şeklindedir. Paralar, kişilerin isimlerine PTT üzerinden yatırılmaktadır. Maaş gününden sonra PTT şubelerine kimlikleri ile birlikte gidenler çekimlerini gerçekleştirebilmektedir. Maaşlar her sene yılbaşından sonra değişen oranlarda zamlanmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı