Paraya İhtiyacı Olan Vatandaşlara Aylık 1000 TL Muhtaç Aylığı Ödemesi Gerçekleştiriliyor! Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne Giderek Bu Ödemeyi Alabilirsiniz!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Paraya İhtiyacı Olan Vatandaşlara Aylık 1000 TL Muhtaç Aylığı Ödemesi Gerçekleştiriliyor! Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne Giderek Bu Ödemeyi Alabilirsiniz!

FİNANS

28 Ocak 2021 Perşembe 21:36:58

Paraya İhtiyacı Olan Vatandaşlara Aylık 1000 TL Muhtaç Aylığı Ödemesi Gerçekleştiriliyor! Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne Giderek Bu Ödemeyi Alabilirsiniz!

Paraya ihtiyacı bulunanlara aylık 1.037,96 TL muhtaç aylığı destek ödemesi için ayrıntılar gündeme gelmeye devam ediyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü VGM gereksinim sahibi ailelere, yetim ve engellilere 1.037,96 TL’lik destek gerçekleştiriyor. Takviyeden faydalanmak isteyen vatandaşların sosyal teminatının bulunmaması, rastgele bir kazanç ya da aylığı olmaması, kazanç getirici taşınır ve taşınmaz mülkü mevcut bulunmaması ve duruşma kararı ya da yasa ile bakım altına alınmamış olması gerekiyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca gerçekleştirilen duyurulara göre, ihtiyaç sahibi ailelere 2021 senesi boyunca 1.037,96 TL muhtaç aylığı ödemesi gerçekleştiriliyor. Devlet gelir düzeyi düşük olan ve muhtaçlık düzeyinde değerlendirilen vatandaşların temel ihtiyaçlarını gidermek adına fakirlik maaşı desteği vermektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca sağlanan muhtaçlık aylığı herhangi bir sosyal güvencesi ve geliri bulunmayan vatandaşlara umut olmaya devam ediyor. Maddi durumu iyi olmayanlar ise yoksulluk aylığı ödemelerini merak ediyor ve yoğun bir ilgiyle araştırıyor.

Fakirlik Maaşından Kimler Faydalanabilir?

Fakirlik maaşından en az %40 oranında engeli bulunan, 18 yaşını tamamlamadan anne ya da babasını kaybeden ve kendisine bakacak aile üyesi olmayan, 65 yaşını geçmesine rağmen SGK’dan herhangi bir aylık elde etmeyen, yoksulluk sınırının altında bulunan kişilerin faydalanması mümkündür.

– Fakirlik maaşı başvurusu yapacak kişilerin sosyal güvencesi bulunmamalıdır.
– Kişinin herhangi bir gelir ya da aylığı olmaması gerekmektedir.
– Mahkeme kararı ve kanun çerçevesinde vatandaşların bakım altına alınmamış olması koşul olarak sunulmaktadır.
– Kişilerin gelir getirici taşınır ve taşınmaz malının mevcut bulunmaması ya da olması halinde bunlardan sağlanan aylık ortalama gelirin belirlenen muhtaç aylık tutarını aşmaması gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Yapmak

Fakirlik maaşı başvurusu kişilerin ikamet ettiği şehrin bağlı bulunduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden yapılmaktadır. Aynı zamanda da fakirlik maaşı başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile entegre edilen e-Devlet sistemi aracılığıyla da gerçekleştirilebilir.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne başvurular bizzat şahsen gerçekleştirilebileceği gibi kendisi gidemeyecek durumda bulunan kişiler için posta aracılığıyla yapmak da mümkün kılınmıştır. Muhtaç aylığı başvurusu yapacak olan vatandaşlar, başvuru formunu doldurarak imzaladıktan sonra engel durumu bulunuyorsa sağlık raporunu da formla birlikte iletmelidir.

Aylık alan vatandaşların vefatı halinde, muhtaçlık durumunun ortadan kalkması veya bakım altına alınması, yetim erkek çocuğunun 18 yaşına ulaşması, yükseköğretim gören erkek çocuklarının ise 25 yaşını doldurması, aylığın 3 ay boyunca aralıksız bir şekilde alınmaması halinde takip eden ay başı itibarıyla fakirlik maaşı ödemelerinin kesilmesine karar kılınır.

E-Devlet Sisteminden Fakirlik Maaşını Sorgulamak!

Kamusal hizmetlerin tek bir çatı altında birleştiği e-Devlet sistemi fakirlik maaşı başvurularını sorgulamak içinde kullanabilmektedir. Başvuruda bulunan vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca oluşturulan “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” sayfası aracılığıyla sorgulama gerçekleştirilebilir.

Önünüze gelen sayfa üzerinden “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayarak kimlik doğrulama adımlarını geçmeniz gerekmektedir. Kimlik doğrulama için ise, T.C. Kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz istenmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı