Öğrencilere 821 TL Maddi Destek Verilecek! Son Gün Bugün!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Öğrencilere 821 TL Maddi Destek Verilecek! Son Gün Bugün!

FİNANS

31 Ocak 2021 Pazar 13:53:02

Öğrencilere 821 TL Maddi Destek Verilecek! Son Gün Bugün!

Öğrencilik hayatı pek çok farklı neden yüzünden maddi sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Bu nedene bağlı olarak devlet tarafından öğrenci yardımları yapılmaktadır. Hangi kurumdan eğitim alındığı temin edilecek olan yardımların değişim göstermesine neden olabilmektedir.

Bu bağlamda;

  • Devlet bursları,
  • Öğrenim kredileri,
  • Vakıf bursları öğrencilere tanımlanmaktadır.

Salgın kapsamında bilindiği üzere eğitim online sistemler üzerinden sağlanmaya başlanmıştır. Bu durum özellikle maddi imkânı müsait olmayan öğrencilerin sıkıntı yaşamasına neden olmuştur. Millî Eğitim Bakanlığı bu kez burs yerine tablet yardımı yapmayı uygun görmüştür. Böylelikle öğrenciler ders katılımlarını gerçekleştirebilmişlerdir. Üniversite öğrencileri için ise maddi olarak yapılan yardımlar devam ettirilmiştir.

Öğrencilere Maddi Destek Verilecek

Öğrencilere destek ödemesi yapılıyor olması otomatik bir sistemin işlediği anlamına gelmemektedir. Bu neden yüzünden maddi sıkıntı yaşayan öğrencilerin bireysel şekilde başvuru iletim sistemini kullanmaları istenmektedir. Başvuru sisteminde öğrencileri zorlayacak herhangi bir adım bulunmamaktadır. Ancak öğrenim kredisi ve burslarda dikkatli olunması çok önemlidir.

Üniversite öğrencilerinin tamamına burs ve öğrenim kredi başvuru imkânı tanınmaktadır. Burs istisna olsa da öğrenim kredisi hemen herkese tanımlanmaktadır. Lakin öğrencilerin başvuru esnasında kendilerinden istenen bilgileri kontrollü bir şekilde girmeleri gerekmektedir. Diğer türlü hatalı başvurular geri çevrilecektir. 821 TL’lik olan yardım ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı nezdinden verilmektedir.

Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Başvurularından olumlu yanıt almak isteyenlerin tarihlere de dikkat etmeleri istenmektedir. Özellikle tarihleri kaçıranlar için herhangi bir şekilde uzatma şansı tanınmayacağının altı çizilmektedir. Bu nedene bağlı olarak burs başvuru tarihleri oldukça uzun zaman öncesinden açıklanmıştır. Başvurularını iletmek isteyenler 1 Ekim ve 31 Ocak arasında gerekli belgelerini teslim etmelidir.

Dikkat edilirse tarih aralıklarının uzun tutulduğu da fark edilecektir. Bu durum salgınla alakalıdır. Öğrenciler salgın şartlarında sıkıntı yaşamasın diye aralık mümkün olduğu kadar esnetilmiştir. Ancak her ne kadar erken başvuru yapılırsa o kadar iyidir. Çünkü başvurulardan sonraki ödemeler başvuru tarihi baz alınarak gerçekleştirilecektir.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

821 TL burs başvurusunda bir yöntem bulunmamaktadır. Birden çok seçenek sunularak öğrencilerin kendilerine uygun olan birini seçmeleri istenmektedir. Bu sayede öğrenciler açısından daha rahat hareket edebilme artısı elde edilmiş olacaktır. Geçerli başvurular;

  • İl meclislerine dilekçe vermek,
  • İlgili bakanlığa müracaat etmek,
  • E-devlet sistemini kullanmak yöntemleri ile tamamlanabilmektedir.

Öğrencilerin genellikle e-devlet sistemi üzerinden başvurularını ilettikleri bilinmektedir. Bu sayede işlemler hem daha kolay hem de daha rahat şekilde halledilmiş olmaktadır. Başvurudan sonra sıra sonuç sorgulamaya gelmektedir. Bilmeyenler için bu aşama tamamen e-devlet üzerinden yürütülmektedir. Öğrenciler burs başvuru sonuçları olumlu da olsa olumsuz da olsa geçerli sonuçlara e-devlet sistemi üzerinden erişim sağlayabilecektir.

Kimler 821 TL Destek Alabilecek?

Öğrencilere özel şekilde tanımlanan destek ödemelerinden tüm öğrencilerin istifade edebilmeleri ne yazık ki mümkün değildir. Bu süreçte sistemden istifade edebilecek olanlar net olarak ifade edilmiştir. Öğrencilerin devlet destekli yardım temin edebilmeleri için;

  • Ciddi ekonomik zorluklar yaşamaları,
  • Herhangi bir afet yüzünden mağdur olmaları,
  • Maddi yetersizlik yüzünden aileden ayrılma durumunun olması,
  • Yaş sınırından ötürü sosyal hizmet kurumundan ayrılmış ancak eğitimin devam ediyor olması gibi şartların sağlanması gerekmektedir.

Burs temininde bir kişinin şartların tümünü sağlaması beklenmemektedir. Bu şartlardan bir ya da birkaçını sağlayan öğrenciler doğrudan başvurularını iletmelidir. Yapılan incelemelerden sonra burs almaya uygun bulunanlar her ay ödemelerini temin edeceklerdir. Ödemeler genellikle banka hesaplarında gönderilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı