O Tarihe Dikkat! Faiz, Zam Ve Cezalar Silinecek! Netlik Kazandı! e-Devlet'ten Anında Kontrol Edebilirsiniz!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

O Tarihe Dikkat! Faiz, Zam Ve Cezalar Silinecek! Netlik Kazandı! e-Devlet’ten Anında Kontrol Edebilirsiniz!

FİNANS

12 Şubat 2021 Cuma 21:51:21

O Tarihe Dikkat! Faiz, Zam Ve Cezalar Silinecek! Netlik Kazandı! e-Devlet’ten Anında Kontrol Edebilirsiniz!

Yüz binlerce vatandaşın borçlarından kurtulması için son fırsat geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), genel sağlık sigortası borçlarını otomatik olarak yapılandırdı. Borcu bulunanlar 30 Nisan tarihine kadar tüm borcunun ödemesini gerçekleştirirse, borca ait ceza ve tzam silinecek, sadece ana prim borcu ödenecek. İsteyenler borcunu taksitler şeklinde de ödeyebiliyor. Borcu, SGK tarafından otomatik olarak yapılandırılanlar, yapılandırmaya ilişkin ayrıntıları e-Devlet sistemi üzerinden görüntüleyebilirler.

SGK’nın yapılandırması, 2020 yılının Ağustos ayından öncesini kapsadığı için, bundan sonraki aylara ait primlerin yatırılmış olması gerekiyor ki yeni borç oluşmasın. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak yapılandırma gerçekleştirildi. Faizler, zam ve cezalar sıfırlandı. Yapılandırmadan faydalanmayan vatandaşlar için fırsat hala sürüyor. Borçlar küçük taksitler şeklinde ödeniyor. 30 Nisan tarihine kadar ödeme işlemlerine başlayanlar faiz ödemelerinden kurtuluyor. Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcundan kurtulma fırsatı hala sürüyor.

Mart ayının sonuna kadar gelir testine girerek ödeme gücünün olmadığını belgeyen kişilerin ise borcu tümüyle siliniyor. Ödeme gücü bulunanlar ise anaparayı Nisan ayı sonuna kadar ödediğinde gecikme faizi ve cezalardan kurtuluyor.

e-Devlet’ten Detayları Öğrenebilirsiniz

Borcu, SGK tarafından otomatik bir şekilde yapılandırılan vatandaşlar, yapılandırma ile ilgili ayrıntıları e-Devlet sistemi üzerinden öğrenebiliyor. Yapılandırma takvimine ve koşullarına uyulursa vatandaşlar hiç bir sorun yaşamayacak. Hem devlete bulunan prim borcu ortadan kalkacak hem de devletin sağladığı sağlık hizmetinden faydalanılacak. SGK’nın yapılandırma 2020 yılının Ağustos ayından öncesini kapsadığı için, bundan sonraki aylara ait primlerin ödenmiş olması gerekiyor.

31 Mart Tarihine Dikkat!

Gelir testine başvuru süresi dikkate alınmalı. Son tarih, 31 Mart olarak kaydedildi. Geçmişte gelir testine hiç girmeyen vatandaşlar veya geçmişte gelir testi süresini kaçıran bireyler, 31 Mart tarihine kadar gelir testine girebiliyor. Testin sonucuna göre aylık geliriniz 1.192 TL’nin altında seyrediyotsa genel sağlık sigortası primleriniz devlet tarafından karşılanacak, siz herhangi bir prim ödemesi yapmayacaksınız. Geliriniz bunun üstünde ise genel sağlık sigortası prim ödemelerinizi kendiniz yapacaksınız. Ödeyeceğiniz tutar ise aylık 107.3 TL, yıllık ise 1.287 TL olarak görülüyor.

Bu Yapılandırma Özel Hastaneleri Kapsamıyor!

Ocak ayının sonunda yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile genel sağlık sigortası ve Bağ-Kur prim borcu bulunanlar 2021 yılının sonuna kadar sağlık hizmetinden faydalanabilecekler. Hatta 60 günden daha fazla prim borcu bulunanlar ve bakmakla yükümlü bulunan kişiler de aynı şekilde devletin sağladığı sağlık hizmetinden faydalanabilecek. Fakat bu hususta önemli olan nokta ise; bu hizmet yalnızca devlet hastaneleri ve devlet üniversite hastanelerinden alınıyor. Sağlık sigortası borcu bulunanlar ile Bağ-Kur borcu bulunanlar SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde tedavilerini gerçekleştiremeyecek.

GSS Ne Demek?

GSS borç sorgulama ile Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınan vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanmak için ödenen veya ödenmeyen prim borçlarının kontrolü anlamını taşımaktadır. Sağlık hizmetlerinden bütünüyle yararlanmak için GSS prim borcu miktarlarını ödemek zorundalar. Gelirleri asgari ücretin 3/1 oranından daha düşük düzeyde olan vatandaşların GSS primlerini devlet ödüyor. Genel Sağlık Sigortası primleri vatandaşların kendi gelir beyanlarını gerçekleştirdikleri gelir testi sonuçlarına göre planlanıyor. Bu test neticesinde hastanelerden ve sağlık kuruluşlarından faydalanmak için aylık ne kadar prim ödemesi yapmaları gerektiği de belli oluyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı