Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Tahmini Şok Etti!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Tahmini Şok Etti!

FİNANS

14 Şubat 2021 Pazar 22:27:18

Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Tahmini Şok Etti!

Açıklandığından beri merkez bankası yılsonu dolar tahmini şok etti! TCMB 62 kişinin katılımıyla bir anket düzenlemiştir. Bu ankete bakarak uzman kişilerin ocak ayı içerisinde açıklamış olduğu dolar seviyesi 6,40 TL olarak biliniyordu.

Fakat yeni yapılan bu ankette dolar seviyesinin 7 lira 90 kuruşa kadar yükseleceği beklenmektedir.

Merkez Bankası Anketinin İçeriği Nedir?

Merkez bankası anketinin içeriği, dolar hakkında bilgi almak isteyen bütün vatandaşların ilgi odağı haline gelmiştir. Bu antet içerisinde finansal sektör alanında temsilci olan profesyonel kişilerin ve reel sektörde varlığını gösteren yetkililerin de katılımıyla toplamda 62 kişiden oluşmuş ve anket sonuçları da Türkiye Merkez Bankası tarafından yayınlanmıştır.

Daha önce yapılan ankette yıl sonu için belirlenen tüketici enflasyonu oranı 11,67 oranında tahmin edilmiştir. Son yapılan anket tahmini de yine 11,76 oranında olmuştur. Fakat 12 aydan sonraki TÜFE beklentilerinin daha önce yapılan ankette %10,5 olması bekleniyorken; şimdilerde gerçekleştirilen ankete göre %10,53 olduğu açıklandı. TCMB yetkililerinin politika faizleri olarak belirlediği haftada vade içerikli repo oranları ise; bu anket dönemi içerisinde 11,63 olarak belirlendi. Bu sayı daha önceki dönemlerde ise; 8,62 oranında belirlenmişti.

Merkez bankası tarafından gerçekleştirilen ankette, doların TL’ye olan karşılığının tahminleri ise; 7 TL 90 kuruşa kadar yükselmiştir. Daha önce yapılan ankette ise; bu rakam 7 TL 60 kuruş olarak biliniyordu. Aynı zamanda bu konuya ilişkin ocak ayında bir anket daha yapılmıştı. Ocak ayında gerçekleştirilen ankete göre dolar kurunun TL karşılığı 6 lira 40 kuruş olarak bilinmekteydi. Bu yükseliş ise; özellikle de esnafların bir hayli canını sıkmasına ve durumdan rahatsız olduklarına belirmelerine neden olmuştur.

12 ay ve sonrası için beklenen döviz kurunun oranı ise; yeni yapılan ankete göre tam 8 TL 31 kuruşa kadar yükselmiştir. Bu rakam daha önceki anketlerde 7 lira 94 kuruş olarak biliniyordu. Yeni gerçekleştirilen anketler ise, bütün kurlarda hızlı bir şekilde yükselişin meydana geldiğini açıklar niteliktedir.

TCMB Anketleri Nasıl Sonuçlandı?

TCMB anketleri bütün vatandaşların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bu anketlerde sadece dolar kuru ile ilgili tahminler değil büyüme oranları hakkında da sorular sorulmuştur. Anket sonuçları baz alındığında ise; beklentinin %0,8 oranında düşeceği belirtilmiştir. Daha önceden, Eylül ayında da bu konu hakkında yetkililer tarafından bir anket daha yapılmıştı. Eylül ayında yapılan anketin sonucuna göre ise; %1,5 gibi bir oranda küçülmenin gerçekleşeceği söylenmiştir. Yıl başında gerçekleştirilen anketlere göre ise; 2020 yılıyla ilgili olarak büyüme oranın 3,4 olacağı şeklinde de tahminler ortaya çıkartılmıştır.

2021 yılı hakkında yapılan anket sonuçları da vatandaşların ilgi odağı haline gelmiştir. 2021 yılında elde edilen sonuçlara göre ise; büyüme oranı için beklentilerin %4,2 olduğu açıklanmıştır. Ancak bu anketten sonra yeniden bir anket yaptırımı uygulanmıştır. Bu anketlere göre ise; 2021 yılında gerçekleşecek olan büyüme oranının 4,1 olduğu açıklanmıştır. İlk yapılan ankete göre %0,1 oranla düşüş gösteren veriler, ekonomi hakkında araştırmalarına devam etmekte olan vatandaşların da dikkatinden kaçmamıştır.

Ekonomi Tahminleri Nelerdir?

Yeni ekonomi tahminleri, vatandaşlar tarafından uzun süredir beklenmektedir. 29 Eylül tarihinde eski hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak bazı açıklamalar yapmıştır. Berat Albayrak’ın söylediklerine göre ise; 2020 yılının son demleri için beklenen büyüme oranı %0,3 olurken bu rakamın 2021 yılında %5,8 oranına yükseleceği yönündeydi. Son duruma bakılacak olursa ise; Eylül ayında belirtilen enflasyonların oranının yüzde %11,75 olduğu biliniyordu. Aynı zamanda ikinci çeyrek dönemde ekonominin, %9,9 gibi bir oranla daralmaya gittiği de verilen bilgiler arasındadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı