Kredi Kartlarıyla İlgili Flaş Açıklama! Bankada Parası Olanlar
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Kredi Kartlarıyla İlgili Flaş Açıklama! Bankada Parası Olanlar

FİNANS

13 Şubat 2021 Cumartesi 17:30:02

Kredi Kartlarıyla İlgili Flaş Açıklama! Bankada Parası Olanlar

Salgın döneminde özellikler artış gösteren banka hesap ve kredi kartı kullanıcılarını yakından ilgilendiren haberler gelmeye devam ediyor. Salgının ekonomik etkilerinden kaynaklı olarak kendini güvende hissetmek isteyen vatandaşlar mevcut birikimlerini bankalara aktarmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra alınan tedbirler gereği piyasada nakit para akışının da azalıyor olması vatandaşları kredi kartı kullanıma yöneltmiş durumda.

Süreç başından itibaren yürütülen tedbirler kapsamında gelir kaybına uğramış olan vatandaşlar kredi kartı seçeneklerinden yararlanarak temel ihtiyaçlarını edinebiliyor. Mevcut alışveriş tutarının kredi kartı ile ödenmesi durumunda ileri bir tarihte vatandaşlara yansıyacak olması kısa vadede vatandaşların rahat bir nefes almasını sağlıyor.

Yapılan açıklamalara göre ülke genelindeki kredi kartı kullanımı geçtiğimiz yıllara göre artış gösterdi. Bu durumun arkasında yatan temel sebep olarak da gelir kaybı yaşayan vatandaşların nakit ihtiyacı yaşıyor olması gösterilebilir. Açıklanan verilere göre Türkiye’de bireysel kredi kartı kullanımında ciddi oranda artış yaşandı. Vatandaşlar ise kredi kartı kullanımını en fazla market alışverişlerinde gerçekleştirdi. Ödeme seçenekleri de göz önünde bulundurulduğunda en fazla tercih edilen ödeme yönteminin temassız ödeme olduğu söylenebilir.

Kart Adedinde Ciddi Artış

İlgili kurumlar tarafından açıklanan verilere göre ülke genelinde kredi kartı sayısı 76 milyona yaklaşırken banka kartlarındaki sayı ise 190 milyona yaklaştı. Verilerden hareketle Avrupa ülkelerine kıyasla Türkiye’nin kart kullanımında zirvede olduğu söylenebilir. Hızlı ve kolay olmasının yanı sıra çeşitli ödeme seçenekleri ile de cazip hale gelen kart kullanımlarındaki artışın en büyük sebebi ise salgın olarak gösteriliyor. Bankalar tarafından müşterilere sunulan temassız ödeme seçeneği ile vatandaşlar salgın döneminde bireysel bir tedbir almış da sayılıyor. Yeni tip korona virüsün temas etme yolu ile daha hızlı yayıldığının farkında olan vatandaşlar özellikle bu yöntemi kullanarak kendi sağlıklarını ve toplum sağlığını korumayı hedefliyor.

Temassız ödeme seçeneği sunan kartlar salgın dönemi ile bir ihtiyaç haline geldi. Buna bağlı olarak bankaların ödeme yöntemi olarak diğer tüm kartlarda da bu özelliği aktif etmek için sürdürdükleri çalışmalar devam ediyor. Temassız kredi kartı olanlar dikkat edilerek sürdürülen çalışmalar vatandaşlar tarafından da memnuniyetle karşılanıyor. Bu dönemde temassız kredi kartı kullanımının artış göstermesi ile paralel olarak internet alışverişi de artmış durumda. İnsan yoğunluğundan uzak kalarak önlem almaya çalışan vatandaşlar daha az temasında bulunması ile tercihlerini internet alışverişinden yana kullanıyor.

Parası Bankada Olanlar Dikkat

Salgın sürecinde alınan tedbirler gereği gelir kaybına uğrayan çoğu vatandaş çareyi devletin sunmuş olduğu paketlerden ziyade bankalardan kredi çekmekte buldu. Bankalardan temel ihtiyaç kredisi çeken vatandaşlar kısa vadede rahat bir nefes almıştı. Ancak pandemi sürecinin beklenenden uzun sürmesi ile birlikte vatandaşlar daha uzun vadede kendilerini garanti altına almanın yollarını aramaya koyuldu. Mevcut birikimlerini banka hesaplarında tutarak uzun vadede kazanç elde etmek isteyen vatandaşların sayısı da oldukça fazladır. Bu konuda vatandaşlar çeşitli mevduat hesaplarından yararlanarak ekonomik anlamda düzlüğe çıkmak istiyor. Bankada parası olan vatandaşlar dikkat etmesi gereken bazı huşular konusunda yetkililer tarafından uyarılıyor.

Salgın sürecinin beklenenden uzun sürmesi ile birlikte birçok vatandaş farklı arayışlara yönelmişti. Hiç şüphesiz bu arayışların sonunda vatandaşlar çareyi mevduat hesabı açmakta buldu. Mevcut birikimini banka hesaplarına aktararak uzun vadede garanti altına almak isteyenlere uyarı gecikmedi. Bankada parasını unutan vatandaşlar olduğu açıklanırken bu paraların kullanılmaması takdirde mevcut tüm paranın zaman aşımına uğrayarak ilgili kuruma devredileceği söylendi. Bankada unutulan para iadesi konusunda bazı vatandaşlar harekete geçti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı