İşsizlik Maaşları Ne Zaman Yatırılacak? İşte O Tarih Belli Oldu!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İşsizlik Maaşları Ne Zaman Yatırılacak? İşte O Tarih Belli Oldu!

FİNANS

1 Şubat 2021 Pazartesi 22:19:46

İşsizlik Maaşları Ne Zaman Yatırılacak? İşte O Tarih Belli Oldu!

Şubat ayına girdiğimiz şu günlerde binlerce vatandaşımız işsizlik maaşının hangi tarihte yatırılacağını araştırmaya başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ocak ayına yönelik işsizlik ve Kısa Çalışma Ödeneği ödemelerinin gerçekleştirileceği tarihi yaptığı açıklamasıyla belirtti. İşsizlik maaşı hangi tarihte yatırılacak sorusu yanıt arıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ocak ayına yönelik Kısa Çalışma Ödeneği ve işsizlik maaşının yatırılacağı tarihi duyurdu. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Ocak ayı ödemelerinin 5 Şubat tarihinde belirtilen banka hesaplarına yatırılacağını söyledi. Ödemelerin banka hesaplarına yatacağını, IBAN bilgileri olmayan kişilere ise PTT aracılığıyla ödemelerin gerçekleştirileceğini anımsatan Bakan Selçuk, “İşsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemelerini 5 Şubat 2021’de hesaplara yatıracağız” açıklamasında bulundu.

İşsizlik Ödeneğinden Faydalanmak İçin Gereken Koşullar!

– Kendi istek ve kusuru haricinde işsiz kalmak,
– Hizmet akdinin sonlanmasından önceki son 120 gün hizmet akdine tabi bulunmak,
– Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 sene içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası prim ödemesi yapmış olmak,
– Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR şubesine bizzat veya elektronik ortamda başvuru yapmak,

İşsizlik Ödeneğine Nasıl Başvuru Yapılır?

Hizmet akdinin feshinin ardından 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR şubesine başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru, İŞKUR şubesine bizzat giderek ya da elektronik ortamdan www.iskur.gov.tr internet sitesi adresi üzerinden gerçekleştirilebilir. Mücbir nedenler dışında 30 gün içinde başvuru yapılması durumunda, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşürülüyor.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır bir halde olması gerekiyor. İşsizlik ödeneği başvuruları ile kişinin arayan kaydı gerçekleştiriliyor ya da güncelleniyor. Bu sayede sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanıyor. Yani vekaletname ile başvuru yapılması imkanı da vatandaşlara sunuluyor.

İşsizlik Ödeneği Ne Kadar?

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalı vatandaşın son dört aylık prime temel kazançları göz önüne alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt gelirin %40’ı olarak hesaplanıyor. Bu şekilde hesaplaması yapılan işsizlik ödeneği tutarı, aylık asgari ücretin brüt miktarının %80’ini aşmamaktadır. İşsizlik ödeneği damga vergisi haricinde herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmamaktadır.

İşsizlik Ödeneği Nasıl Ödenir?

İşsizlik ödeneği başvuruları takip eden ayın sonuna kadar sonuçlanmaktadır. İşsizlik Ödeneği, her ayın 5’inde aylık olarak işsiz vatandaşın kendisine ödenmektedir. Ödeme tarihi öne çekmek için yetkili olan birim ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’dır. Sigortalı işsizler, T.C. Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ile birlikte her hangi bir PTTBank şubesine müracaat ederek işsizlik ödeneği elde edebilir.

İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmamaktadır, nafaka borçları haricinde haciz ve başka bir bireye devri söz konusu olamaz.

İşsizlik Ödeneği Süreleri

Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 sene içerisinde;

– 600 gün sigortalı olarak çalışan işsizlik sigortası prim ödemesini gerçekleştirmiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
– 900 gün sigortalı olarak çalışan işsizlik sigortası prim ödemesini gerçekleştirmiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
– 1080 gün sigortalı olarak çalışan işsizlik sigortası prim ödemesini gerçekleştirmiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği sağlanmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı