İş Bulana Kadar 9 Ay Boyunca Sigorta Müjdesi! 2825 TL Aylık Maaş Alma Şansınız Var! Başvuru Koşulları Neler?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İş Bulana Kadar 9 Ay Boyunca Sigorta Müjdesi! 2825 TL Aylık Maaş Alma Şansınız Var! Başvuru Koşulları Neler?

FİNANS

10 Şubat 2021 Çarşamba 21:20:44

İş Bulana Kadar 9 Ay Boyunca Sigorta Müjdesi! 2825 TL Aylık Maaş Alma Şansınız Var! Başvuru Koşulları Neler?

2021 yılı en yüksek işsizlik maaşı net olarak 2.825,90 TL olarak ödeniyor. Bilindiği üzere geçen aylarda pandemi süreciyle birlikte gündeme daha çok gelen Kısa Çalışma Ödeneği ve İşsizlik Maaşı ile ücretsiz izindeki bireylere ödenen nakdi ücret desteği tutarlarına da zam geldi. Ayrıca İŞKUR TYP programıyla işsizler için önemli eğitimler ve mesleki kurslar sağlanmaya başladı. Peki, İŞKUR TYP iş ilanlarına nereden ve nasıl ulaşılır? Başvuru koşulları neler? Nasıl başvurulur?

İŞKUR TYP kapsamında 177 gün istihdam edilecek olan personel alımı gerçekleştiriliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesi altında TYP kapsamında istihdam edilecek olan adaylar için başvurular alınmaya başladı. İŞKUR tarafından vatandaşlara müjdeli haberler verilmeye devam ediyor. İŞKUR iş ilanlarının beraberinde başlattığı programlarla da vatandaşlara destek olmayı sürdürüyor. İŞKUR’un en çok ilgi gören Toplum Yararına Programı (TYP) ağırlıklı olarak temizlik, bakım onarım, kamusal altyapının revize edilmesi, ağaçlandırma, park düzenlemeleri alanlarında alım gerçekleştirmektedir. Peki TYP ne demek? Başvuru nasıl ve nereye yapılır? TYP maaşı tutarı ne kadar?

2021 Yılı İşsizlik Maaşı Ne Kadar Ödenecek?

2021 Yılı asgari ücret brüt 3.577,50 TL net ise 2.825,90 TL oldu. Asgari ücret 500 lira yükseldi. Yani diğer bir deyişle asgari ücret %21,56 oranında artmış oldu. 2021 yılı en yüksek işsizlik maaşı da net olarak 2.825,90 TL şeklinde ödenecek. Geçen haftalarda pandemi süreciyle birlikte gündeme daha çok gelen kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ile ücretsiz izinde bulunanlara ödenen nakdi ücret desteği tutarlarının da zamlanacağı açıklanmıştı. Yeni rakamlar Ocak ayı ile birlikte geçerli olacak. Bu ödenekler brüt asgari ücrete göre düzenlendiği için Ocak ayında düzenlenecek yeni asgari ücretle beraber ödenekler de yükselmiş olacak.

İşkur TYP Personel Alımı Adayları Nasıl Seçiliyor?

İŞKUR’a online veya Alo 170 hattı aracılığıyla başvuru yapacak olan adayların seçimi için üç farklı yola başvurulacak;

– Noter kurası,
– Liste,
– %80 noter kurası %20 liste kurası

Günlük 7.5 saat çalışacak olan TYP programı çerçevesinde istihdam edilecek olan adaylar, 177 gün boyunca haftada 45 saat olacak şekilde çalışma hayatını sürdürecekler. İŞKUR, TUP başvurusu ve profil oluşturma işlemleri, başvurularını gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Bir çok ilanın bulunduğu İŞKUR TYP başvurusu için profil oluşturmak ön şart olarak sunulacak.

Toplum Yarasına Program Uygulamasına Kimler Başvuru Yapabiliyor?

İŞKUR Toplum Yararına Program uygulaması, internet başvurusu ile katılım sağlanabilecek bir uygulama olarak tanımlanmaktadır. İskur.gov.tr internet adresine üye olunduktan sonra üyelik sözleşmesini onaylamalaı ve İŞKUR üyeliği tamamlanmalı. Daha sonrasında ise site üzerinden aday çalışmak istediği tarih aralığını, çalışmak istediği il ve ilçeyi, belirtilen çalışma alanlarından istediğini seçerek ön başvurusunu gerçekleştirebilir.

İŞKUR’a Bağlı İşsizler

– 18 yaşını tamamlamış olan vatandaşlar,
– Emekli ya da malul maaşı almayan vatandaşlar,
– Açık öğretim ve Açık lise haricinde öğrenci olmayan herkes başvuru yapabilir.

Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra İŞKUR İl Müdürlükleri kura, liste veya hem dolmaması halinde ikinci bir başvuru listesi daha açılarak kadınlara, eski hükümlülere, engellilere ve 35 yaş üstü kişilerin başvurusuna açık duruma gelecektir. 2017 senesinde yayınlanan kararname ile aynı adreste ikamet eden aileden yalnızca 1 kişi Toplum Yararına Programlar uygulamasına başvuru yapabilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı