İhtiyaç Sahibi Ailelere 4 Farklı yardım yapılacak!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İhtiyaç Sahibi Ailelere 4 Farklı yardım yapılacak!

FİNANS

5 Şubat 2021 Cuma 11:57:53

Son Güncelleme: 05/02/2021 11:57:08

İhtiyaç Sahibi Ailelere 4 Farklı yardım yapılacak!

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan salgın sebebi ile gerek işinden ayrılan gerek ise iş yeri kapanarak gelir kaybına uğrayan vatandaşların yardımına devlet koşuyor. Salgın ile birlikte ekonomik anlamda daralma yaşayan dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de vatandaşlar zor günler geçiriyor. Mevcut ekonomik durumdan etkilenen ve yaşamlarını devam ettirmekte zorlanan ailelere ise kimi çeşitli aralıklarla kimi tek kalemde olmak üzere çeşitli yardım paketleri devlet tarafından salgının başından itibaren sağlanıyor.

Özellikle belirlenen ekonomik standartlar altında hayatına devam eden aileler ile birlikte alınan tedbirler gereği işsiz kalmış, iş yeri kapanmış ya da sağlık sorunları dolayısı ile çalışamayacak durumda kalmış olan vatandaşları kapsayan bu yardım vatandaşlarca memnuniyet ile karşılanmaya devam ediyor. Sosyal devlet politikası gereği atılan adımlar ile devletimiz çeşitli kalemlerde yardım kampanyaları düzenlemeye devam ediyor.

Gelir kaybı için maddi destek paketleri ile birlikte kira ve gıda yardımı da bu paketler kapsamında en çok tercih edilenler arasında. Yapılan bu yardımların sıralı olarak devam edeceğini belirten yetkililer hiçbir ihtiyaç sahibini yanıtsız bırakmayacaklarını da ifade etmişlerdi. Gelir kaybına uğrayan vatandaşlar için her hangi bir özel şart aranmaksızın çeşitli evrelerde gerçekleştirilen 1.000 Tl nakdi yardım sonrası en az dört yardım daha geleceği açıklandı. Ekonomik anlamda zorluk yaşayan tüm vatandaşları kapsayacak olan bu sosyal yardım sayesinde vatandaşlar rahat bir nefes alabilecek. Yapılacak olan yardım kampanyaları ise ailelerin ihtiyaç durumuna göre sıralanarak devamlılık arz edecek şekilde gerçekleştirilecek.

Bin TL Sosyal Yardım Desteği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı salgın ile mücadele kapsamında yapılan yardımların artarak devam edeceğini açıkladı. Yapılan yardımlar ile birlikte birçok aileye daha 1.000 Tl yardım yapılacak. Belirli zaman aralıkları ile faz faz dağıtılan yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşların ise başvuru yapması gerekecek. Salgın döneminin ekonomik buhranını hafife indirmek için sunulan kampanyalardan faydalanmak isteyen vatandaşlardan beklenen şart ise daha önce bu yardım kampanyasından faydalanmamış olmak. Şartları yerine getiren ihtiyaç sahibi vatandaşlar ise başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirecek.

Temizlik ve Gıda Desteği

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı önderliğinde yürütülen kampanya ile birlikte dar gelirli vatandaşlar başta olmak üzere salgın döneminde gelir kaybına uğrayarak ekonomik anlamda zor durumda kalan vatandaşlara yardım eli uzatılması hedefleniyor. Yapılan düzenlemeler ile özellikle yaşlı ve dar gelirli ailelerin evlerine temizlik desteği ile birlikte gıda desteği de yapılacağı açıklandı. Vatandaşların temizlik ve gıda desteği kampanyasından faydalanabilmesi için ise ikamet ettikleri il ya da ilçede ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bizzat müracaat etmeleri gerekmektedir.

Elektrik Desteği

Salgın döneminde yürütülen destek kampanyalar arasında yer alan elektrik desteği için de elektrik desteği alamayan vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Yardımdan faydalanabilen vatandaşlar ise T.C. kimlik numarası ve faturaları ile birlikte PTT şubelerine gittikleri anda başvurularını gerçekleştirebilecekler.

Ev Yenileme-Tadilat Desteği

Kullanımı esnasında vatandaşların yaşam koşullarının standart şartların altına inmesine sebep olacak konutlar için gerekli destek paketleri açıklandı. Yaşam standartlarını arttırmak adına tadilat yapma gereği duyan vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile tadilat desteği alabiliyor. İhtiyaç sahipleri kimlik numaraları ile vakfa başvuru yapabiliyor.

Kira Desteği

İçerisinde bulunan mevcut durum gereği maddi anlamda güçlük çeken vatandaşlar için kira desteği sağlanacak. Oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi adına ise yardımlar üç farklı kurum tarafından yapılacak. Vatandaşlar bu kurumlara bizzat başvurarak kira desteği seçeneğinden yararlanabilecek.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı