Hükümetten Müjde! Karşılıksız 150 Bin TL Hibe Desteği verilecek!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Hükümetten Müjde! Karşılıksız 150 Bin TL Hibe Desteği verilecek!

FİNANS

5 Şubat 2021 Cuma 22:10:10

Son Güncelleme: 05/02/2021 22:11:19

Hükümetten Müjde! Karşılıksız 150 Bin TL Hibe Desteği verilecek!

Hükümetten Müjde! Karşılıksız 150 Bin TL Hibe Desteği! Beklenen müjde geldi! Hükümetten 150 bin TL Hibe paketi duyuruldu. İşte detaylar!

Devlet destekleri özellikle salgın döneminde hemen her alanda kendini hissettirmiştir.

  • Esnaflar,
  • Sanayiciler,
  • Girişimciler kendilerine has destekler sayesinde salgının olumsuz etkilerini atmaya çalışmaktadır.

Yapılan açıklamalar ilk desteklerin esnafa kira ödemesi şeklinde yapıldığını göstermektedir. Ancak kira ödemeleri geçimlerin idame ettirilmesinde yeterli gelmemiştir. Bu neden yüzünden kamu bankalarından destek alınmıştır. Vatandaşlar kendilerine en uygun olan sistemler üzerinden kredi temin etmiştir. Kredilere ek olarak devlet tarafından geri ödeme derdi olmadan hibe yardımları da yapılmıştır.

Beklenen Müjde Geldi!

2020 yılı içerisinde başlayan devlet hibe destekleri aslında daha öncesinde de verilmektedir. Fakat salgın yüzünden verilme oranı ve sıklığında bir artış yaşanmıştır. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konu ile alakalı olarak geçtiğimiz günlerde bir açıklamaya imza atmıştır. Yapılan açıklama ise 2021 yılına ait bir müjde olarak yorumlanmıştır. Zira Pekcan;

  • KOOP
  • DES kapsamındaki hibe desteklerinin devam edeceğinin vurgusunu yapmıştır.

Bilindiği üzere salgın sadece sağlık sektöründe soruna neden olmamıştır. Genel ekonomik gelişmişlik oranı da salgından olumsuz olarak etkilenmiştir. Devlet, ekonomik istikrarı yeniden sağlamak adına hibe desteklerini devam ettirmektedir. Bu sayede ekonomik sıkıntıların minimum süre içerisinde giderilmesi hedeflenmektedir. Güçlü ekonomi için hibe desteklerinin yanı sıra yüksek miktarlarda faizsiz kredi desteği de verilmektedir.

Hibe Destek Ödemeleri Konusunda Açıklama Yapıldı

Devletten hibe desteği almak aslında zor değildir. Açıklanan destek programlarının şartlarına uyum sağlamak aranan ilk koşullardan biridir. Sonrasında ise gerekli şartlara uygun şekilde başvuru iletimi gerekmektedir. bu sene başvurular geçen sene de olduğu gibi genel olarak internet üzerinden alınacaktır. Böylelikle salgın konusunda ek sıkıntıların oluşmasının önüne geçilecektir.

Ticaret Bakanı yapmış olduğu açıklamalarda hibe desteklerinin sistemleri hakkında da merak edilen konulara değinmiştir. Sistemden istifade etmek isteyenlerin;

  • Bireysel başvuru ilkesine,
  • Başvuru tarihlerine dikkat etmeleri istenmektedir.

2021 yılında yardım yani destek almak isteyenlerin 1 Şubat ve 28 Şubat tarihleri arasında işlem yapmaları istenmektedir. Başvuru tarihleri uzun zaman öncesinden açıklanmıştır. Bu da tarihleri kaçıranlar için ek şan tanımlamasının yapılmayacağı anlamına gelmektedir.

Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

Vatandaşların hibe destek ödemesi hakkında merak ettikleri farklı başlıklar bulunmaktadır. Başvurudan sonra merak edilenlerden bir diğeri ödemelerin ne zaman alınacağı konusudur. Öncelikle Ticaret Bakanı tarafından yapılan açıklamalar henüz başvuru tarihlerini netleştirmiştir. Bu neden yüzünden ilerleyen dönemler hakkında net cümlelerin kurulması uygun olmayacaktır.

Buna karşın hibe ödemeleri ülkemizde geçmiş dönemlerde de aynı sistem üzerinden yapılmıştır. Sistemlerin değişmemiş olması konu hakkında yeni yorumların yapılabilmesine olanak tanınmaktadır. Otomatik sistemler başvurudan sonra kısa süre içerisinde değerlendirmeleri tamamlamaktadır. Bu da yardımların da minimum süre içerisinde hesaplara yatırılmasını sağlamaktadır. Görüldüğü üzere hibe desteği alabilmek için çok bekleneceği zannedilmemektedir.

Hibe Destek Ödemelerinden Kimler Yararlanabilecek?

Karşılıksız olarak temin edilecek olan hibe desteğini kimlerin alabileceği de önemli noktalardan biridir. bu neden yüzünden kimler hibe desteği alabilir hakkında da açıklamalara imza atılmıştır. Öncelikle bu alanda belli öncelikler bulunmaktadır. Destekten;

  • Kadınlar,
  • Kadınlar için kurulan ve çalışmalarını devam ettiren kooperatifler daha kolay şekilde istifade edebilecektir.

Ülkemizde kadınların istihdamı konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu nedene bağlı olarak devlet, kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanabilmeleri adına gerekli olan yardımları her sene yenilemektedir. 2021 yılında hibe desteklerinin devam etmesi de bu konuyu desteklemektedir. Afet bölgelerinde yer alan işletmeler de hibe ödemeleri ile dükkanlarını yenileyebilecektir. Ödemeler, ihtiyaç sahiplerinin yeniden ayağa kalkabilmesi açısından önemli desteklerden biridir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı