Hibe Desteği! Başvurular İçin Son Gün
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Hibe Desteği! Başvurular İçin Son Gün

FİNANS

14 Şubat 2021 Pazar 16:30:56

Hibe Desteği! Başvurular İçin Son Gün

Devlet destek ödemeleri milyonlarca vatandaşın salgın döneminde rahatlamasını sağlamaktadır. Destek ödemelerinin salgın yüzünden kapsamı olabildiği kadar genişletilmiştir.

Bu sayede;

 • Çalışanlar,
 • İşsizler,
 • Esnalar,
 • Sanayiciler,
 • Ticaretle uğraşanlar kendilerine özel olan destek paketlerinden istifade edebilmektedir.

2020 yılında zirveyi gören destek paketleri 2021 senesi içerisinde yenilenmiştir. Bu durum salgın seyri ile bağdaşmaktadır. Bilindiği üzere aşı çalışmaları devam etmesine karşın salgın seyri tam olarak kontrol altına alınmış değildir. Kooperatif projelerine destek amaçlı verilen karşılıksız para destekleri de 2021’de devam eden ödemelerden biridir.

Başvuranlar Hibe Desteği Alabiliyor

Vatandaşların büyük bir bölümü etkisi 2020 yılında başlayan salgın yüzünden maddi sıkıntılar yaşamaktadır. Devlet hibe desteği bu neden yüzünden farklı bakanlıklar tarafından verilmektedir. Verilen hibe destekleri sayesinde;

 • Kooperatifler,
 • Esnaflar,
 • Salgından ya da afetlerden olumsuz olarak etkilenenler geçimlerini yeniden sağlayabileceklerdir.

Ülkemizde hibe destekleri KOSGEB tarafından da temin edilmektedir. Belli şartlara uygun olan kimseler KOSGEB üzerinden destek alabilmektedir. Alınan destekler sayesinde girişimciler yeni iş kurabildikleri gibi var olan işletmelerinin kapsamını da genişletebilmektedir.

Ticaret Bakanlığı çerçevesinde yürütülen hibe destek paketi de ciddi maddi ilerleme sağlatan destek projelerinden biridir. Proje kapsamında büyük bölümü kadınlardan oluşan kooperatifler desteklenmiştir. Bu tür projelerden destek temin etmek isteyenlerin şahsi başvurularını ilgili kurumlar üzerinden iletmeleri gerekmektedir.

Hibe Desteğinde Son Başvuru Tarihi

Hibe desteği başvuruları halen alınmaya devam etmektedir. Ancak başvurular süreklilik göstermeyecektir. Bu neden yüzünden başvuru yapmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmaları çok önemlidir. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan geçtiğimiz günlerde konu hakkında merak edilenleri açıklamıştır. Pekcan, geçtiğimiz sene verilen yardımların bu sene içerisinde de başvuru üzerinden temin edilebileceğinin altını çizmiştir.

Yardım temin etmek isteyen kooperatiflerin başvurularını en geç 28 Şubat 2021 tarihine kadar iletmeleri gerektiğini açıklanmıştır. Başvuru zaman dilimi olabildiği kadar geniş tutulmaya çalışılmıştır. Bu sayede hibe desteğinden mümkün olan en geniş kapsamda vatandaşın istifade etmesi sağlanmaktadır. Hibe destek ödemeleri ile birlikte istenen ekonomik canlılık da elde edilmiş olunacaktır.

Bakan Geçtiğimiz Yılın Rakamlarını Açıkladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hibe destek projesi ile birlikte destekten fayda sağlayan kooperatif sayısını açıklamıştır. Rakamlar kooperatifler tarafından temin edilen maddi değerleri de içermektedir. Resmi veriler 2020 yılı içerisinde;

 • 139 kooperatifin,
 • 149 proje üzerinden,
 • 14,6 milyon TL aldığını göstermektedir.

Verilen hibe desteklerinde geçerli proje sunumları en önemli noktalardan biridir. Zira sunumu yapılan projeler yetkililer tarafından kontrol edilmektedir. Gerçekleştirilen kontroller çerçevesinde hangi projelerin desteğe uygun olup hangilerinin uygun olmadığına yönelik kararlar alınmaktadır. Destek alımına uygun olanlar belge teslimlerinden hemen sonra maddi destek alımlarına başlayabilmektedir. Nakit ödemelerinde zaman kaybı yaşanmamasına özen gösterilmektedir.

Kadınların İş Dünyasındaki Yeri Sağlamlaşacak

Ülkemizde çalışan kadınlara hibe desteği verilmesine öncelik tanınmaktadır. Öncelikle gerek hizmet sektöründe gerekse diğer alanlarda çalışan erkeklerin sayısı oldukça fazladır. Pek çok kadın;

 • Evlendikten sonra,
 • Çocuk sahibi olduktan sonra farklı nedenler yüzünden çalışma yaşamına veda etmektedir.

Bazı kadınlar ise çalışma hayatına hiç adım atamamaktadır. Bu da ciddi sosyal ve ekonomik sorunlara neden olmaktadır. Kadınların maddi olarak özgürlüklerini ellerine almaları oldukça önemlidir. Ticaret Bakanlığı bundan kaynaklı olarak hibe desteğinde kadınlara öncelik tanımaktadır.

Ticaret Bakanlığı hibe desteği sayesinde kadınların iş kurmalarının önü açılmaktadır. Kadınlar girişimci olarak da destek temin edebilmektedir. Bu tür destekler daha önce de açıklandığı üzere KOSGEB kampanyaları ile alınabilmektedir. Destekler geri ödemesiz olarak verilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı