Halkbank'tan Kredi Borcu Olanlara Müjdeli haber!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Halkbank’tan Kredi Borcu Olanlara Müjdeli haber!

FİNANS

1 Şubat 2021 Pazartesi 12:03:29

Halkbank’tan Kredi Borcu Olanlara Müjdeli haber!

Ekonomik istikrarı sağlamak salgın kapsamında en çok çaba gösterilen konu başlıklarından biridir. bu neden yüzünden kamu bankaları kredi paketleri ile mart 2022 tarihinden sonra desteklerini sunmaya başlamışlardır.

Kamu bankalarının ilk kredi desteklerinden yararlanan vatandaşlar;

 • Taksitlerde 6 ay erteleme,
 • Uzun vade,
 • Düşük faiz oranları fırsatlarını kullanabilmiştir.

Esnaf için de özel kredi paketleri hazırlayan bankalar ortalama olarak aynı avantajları esnafa da sunmuştur. Tabi esnaf kredileri temel ihtiyaç kredilerine nazaran daha yüksek rakamlardan verilmiştir. Fakat 6 aylık erteleme süresi dolmasına karşın salgında istenen sonuç elde edilememiştir. Bu da kredi çeken vatandaşların yeniden ödeme sorunu yaşamalarına neden olmuştur.

Müjdeli Haber Geldi

Kamu bankalarının hemen arkasından farklı özel bankalar da kredi paketlerini durmuştur. Böylelikle yüz binlerde vatandaş acil nakit ihtiyaçlarını ertelemeli kredi üzerinden gidermiştir. Kredi ortalamaları 10 bin TL ila 60 bin TL arasında değişim göstermiştir. Bahsedildiği üzere salgının devam etmesi borç erteleme konusunun yeniden gündeme gelmesine neden olmuştur.

Komisyon toplantılarına da konu olan durum geçtiğimiz günlerde netlik kazanmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan Halkbank kredi borçları erteleme fırsatını vatandaşlara duyurmuştur. Geçtiğimiz zaman kapsamında banka üzerinden kredi çeken ve açıklanacak şartlara uyum sağlayanlar taksitlerini erteleyebileceklerdir. Taksitlerin ertelenmesinden sonra ertelenen zaman için faiz uygulamasına da gidilmeyecektir. Bu sayede var olan borçta bir yükselme meydana gelmeyecektir.

Kredi Borçları Ertelenebilecek

Kredi borçlarının ertelenmesi bankalar tarafından farklı zaman dilimlerinde avantaj olarak sunulmaktadır. Ancak salgın döneminde bu gibi kampanyaların yinelenmesi daha önemlidir. Çünkü salgını önlemek için yapılan çalışmalardan;

 • Sokağa çıkma kısıtlamaları,
 • Kafe ve restoranların kapalı tutulması,
 • Toplu eğlence mekanlarının kapanması,
 • Fabrikalardaki sosyal mesafe kuralları ekonomiyi olumsuz etkilemektedir.

Vatandaşlar erteleme paketlerinin yeniden devreye girmesi sayesinde en azından biraz daha zaman kazanmış olmuştur. Bilindiği üzere aşı uygulaması aralıksız bir şekilde devam etmektedir. Bu da ilerleyen zaman için daha umutlu konuşmalara neden olmaktadır. İlerleyen dönemde ekonominin eski haline dönmesi ile birlikte kredi borçlarının rahat bir şekilde ödenebileceği düşünülmektedir.

Kredi Borç Ertelemesinden Kimler Faydalanabilecek?

Vatandaşlar kamu bankalarından ve özel bankalardan farklı başlıklar üzerinden kredi temin etmişlerdir. Halkbank kredi erteleme fırsatı her kredi başlığı için geçerli değildir. Recep Tayyip Erdoğan, yapmış olduğu açıklamalarda erteleme fırsatının kimler tarafından kullanılabileceğinin de altını çizmiştir. Bu bağlamda kredi ertelemesi;

 • Halkbank tarafından sunulan,
 • Esnaf ve sanatkarlara özel olan,
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz desteği olan krediler için geçerlidir.

Ertelemeye konu olan zaman dilimleri de vurgulanmaktadır. Netleşen açıklamalar 1 Ocak 2021 ile 30 Haziran 2021 arasındaki 6 aylık dönemin ertelenebileceğini göstermektedir. Erteleme fırsatından istifade etmek isteyenlerin en yakın Halkbank şubesi ile iletişime geçmeleri önerilmektedir. Bu sayede bankanın yeni açıklamış olduğu kredi imkanlarından da haberdar olunmuş olunacaktır.

Halkbank Diğer Kredi Olanakları Nedir?

Halkbank kredi paketleri 2021 yılı içerisinde yeni bir güncelleme daha geçirmiştir. Banka halen ekonomik istikrarın sağlanması adına gerekli desteklerini sunmaktadır. Gerek vatandaş gerek esnaf en uygun faiz oranları üzerinden kredi temin edebilmektedir. Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak çalışan bankada kredi talepleri;

 • Şubelerden,
 • Mobil bankacılık işlemlerinden,
 • Telefon bankacılığını sistemlerinden,
 • İnternet bankacılığı üzerinden alınabilmektedir.

Kredi taleplerinden sonra kısa mesaj yolu ile talep gönderenlere bilgilendirme geçilmektedir. Bankanın müşterileri şubeye gitmeden de kredilerini alabilmektedir. İstisnai durumlarda şubeye giderek kredi alınmaktadır. Gerekli belgelerin teslim edilmesi ya da ödeme planlarının özelleştirilmesi şubeye gitme nedenlerindendir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı