Faizlerin Düşmesi Nasıl Değerlendirilir?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Faizlerin Düşmesi Nasıl Değerlendirilir?

FİNANS

21 Ocak 2021 Perşembe 14:55:57

Faizlerin Düşmesi Nasıl Değerlendirilir?

Faizler sürekli olarak ekonomik dengeler doğrultusunda değişebilir. Enflasyon oranı, döviz ve altın indeksi, borsa gibi sabit kalmayan enstrümanlar ile beraber bankaların faiz oranları dalgalanabilir. Bunu bazen çok net bir biçimde görebiliriz. Örneğin 1.000 TL mevduatımız için mevcut faiz oranı bellidir. Faizimizi her ay 0,08 kuruş şeklinde alıyorken bir sonraki ay 0,07 kuruş seviyesinde alabiliriz.

Bu durum faiz düşüşünün mevduat açısından göstergesidir. Tutar az olduğunda tatmin edici bir ifade olmadı. Bunu yüksek bir meblağ ile düşündüğümüzde bir gün içerisinde ya da aylık bir vade döneminde binlerce lira kayıp olarak algılayabiliriz.

Bankalar tarafından faiz algısı çift taraflı çalışır.

  • Mevduata Faiz: Mevduat için uygulanan faiz gelir olarak düşünülebilir. Belirli bir paranız vardır ve bunu vadeli hesabınıza yatırırsınız. Yatırdığınız meblağ için banka size belirli bir faiz oranı tahsis eder. Bu faiz oranı düşen veya artan faiz oranları ile doğrudan ilişkilidir.
  • Krediye Faiz: Kredi faiz oranı ise finansman desteği alan müşterilerden tahsil edilen tutardır. Yani mevduat faizini tüketici nezdinde gelir olarak düşündük. Kredi faizi ise tüketici nezdinde gider olarak düşünülebilir. Banka içinse tam tersi bir durumdur. Faizler düştüğünde kredi maliyetleri ve ödemeleri düşer.

Bu ikilemi anladıktan sonra faizlerin düşmesini nasıl değerlendirebiliriz sorusunun yanıtına bakabiliriz. Eğer kredi çektiyseniz ve faizler sonrasında düştüyse hemen kredi yapılandırmasına başvurabilirsiniz. Bu şekilde daha düşük faizle daha cüzi meblağlar ödemeniz mümkün hale gelir.

Eğer mevduat hesabınızda paranız var ise bu durumda zarar etmeniz an meselesidir. Mevduatınızı altın veya döviz gibi yükselişte olan bir enstrümana kaydırabilirsiniz. Bono, Hisse Senedi ve fon alımları ile bu süreci ekarte edebilmeniz mümkündür.

Bu durumun bir diğer farklı senaryosunu ele almadan olmaz. Zira faiz yükselmesi ile beraber tüm bu düzen tersine dönebilir. Bu kez mevduat hesabında faiz kazananlar daha fazla kazanırlar. Kredi çekerken ise mevcut maliyet artar ve ödemeler daha da ağırlaşır.

Faizlerin düştüğü anı takip ettiyseniz kredinizi yapılandırmak size binlerce lira kazanç sağlayabilir. Mevduat hesabı olanların en fazla gelirinin azalacağını söyleyebiliriz. Ancak bunu zarar noktasına değerlendirebileceğiniz bir meblağ ise hemen farklı yatırım araçlarına yönelebilirsiniz.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı