Evinizi Hızlı Satmanın Yolları
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Evinizi Hızlı Satmanın Yolları

FİNANS

21 Ocak 2021 Perşembe 14:58:00

Evinizi Hızlı Satmanın Yolları

Ev satın almak kadar önemli olan bir diğer hadise ise ev satışıdır. Evini satmak isteyen binlerce insanın ortak problemi süreçtir. Bazen evler aylarca hatta yıllarca satılmaz. Fakat evini değiştirmek için satmayı düşünenler için bu handikap ciddi bir probleme dönüşebilir. Dolayısıyla evinizi hızlı satmanın yolları arasında bulunan bazı adımları uygulamanız gerekebilir.

Aslında ev satımı için süreç ortalama olarak belirlidir. 1 ile 3 ay arasında bir evin satılmış olması öngörülür. Eğer bu süre zarfında eviniz satılmıyorsa bir şeylerin yanlış olduğu kanısına varabilirsiniz. Genellikle yapılan en önemli yanlış ise fiyat politikasıyla alakalı oluyor. Şu an için mevcut duruma baktığımızda bazı önemli noktalara değinmeden geçemiyoruz. Fiyat haricinde de bir takım yanlış ifadelerle evinizi yanlış bir çizgide satmayı deniyor olabilirsiniz.

  • Evinizin Değeri

Evin satış bedeli için belirli kıstasları alacağınıza eminiz. Burada ortalamaya bakmanız gereken birçok detay var. Evin metrekaresi, orta kat olması, güney cephesine bakması, yaşının çok olmaması, otopark veya ortak kullanım alanı gibi artıları olması, manzara gibi ek özellikler barındırması, güvenlik ve muhit açısından konumu fiyatı etkileyecek unsurlardır. Eğer rağbet görmeyen bir mevkii ya da 40 yaşı aşkın bir bina satmaya çalışıyorsanız işiniz daha da zorlaşabilir.

  • Evinizin Değerini Kıyaslayın

Evinizin değerini kıyaslayabileceğiniz örnekleri civardan seçmek zorundasınız. Yeni yapılmış bir apartman dairesini hemen yanınızda olsa bile baz alamazsınız. Sizin bina yaşı ve evin durumuna bağlı olarak fiyat belirlemeniz gerekir. Genelde fiyatın diğerlerine nazaran doğru olduğunu şöyle anlamak mümkün oluyor. Evin 5-10 alıcı tarafından satın alınmaması, fiyatının yanlış belirlendiğini gösteriyor.

  • Evin Önemi

Evin önemi herkes için baki kalır. Fakat evinizin size özel yanlarını hiç kimse önemsemez. Örneğin manevi olarak evlendiğinizde oturduğunuz, çocuğunuzun doğduğu, ailenizin çevrede olduğu gibi kıstaslar sizin için önem addeder. Bu noktada sırf bu detayları kullanarak fiyatı arttırmanız ise yersizdir. Çünkü evinizi satın alacak olan kişi için bunların hiçbirisi baz alınacak detaylar değildir.

  • Evin Satış Zamanı

Evinizi satmaya karar vermeden önce emlak piyasasını incelemek işinize yarayabilir. Burada net olarak her bölgeyi aynı kefeye koymak yanlış olur.Genelde üniversitelerin kapandığı dönemde kiralar düşerken, üniversitelerin açıldığı dönemde kiralar artar. Bunu takiben satış için yılın farklı noktalarında farklı ivmeler gözlemlenebilir. Diğer evlerin alım satım süreçlerine bakarak bunu tahlil edebilirsiniz.

  • Evin Masraf Tutarı

Her ev sahibinin evin masrafsız olduğunu düşünmesi doğaldır. Satıcı için uygun olanla alıcı için uygun olan her zaman farklıdır. Fakat sizin beğendiğiniz ve yıllar önce yaptırdığınız portmanto artık yeni ev sahibi için gereklilik olmaktan çıkabilir. Örneğin bunun fiyatını eve eklemek gerekmez. Aynı şekilde evde yapılacak tadilat ve yenileme çalışmaları ortak bir paydada hesaplanabilir. Bazı ev sahipleri satış öncesi tadilat yapar. Bu durum evi satın alacaklar için pozitif bir algı yaratır.

  • Evi Nereden Satmaya Çalışıyorsunuz?

Emlak ve gayrimenkul uzmanları tarafından evinizin çok daha hızlı satışı gerçekleşebilir. Bilhassa muhit dışından ev arayanlara bu şekilde ulaşmak mümkün oluyor. Ancak emlakçı komisyonları ile beraber insanların yöneldiği sosyal medya daha da geniş bir algı yarattı. Artık alıcılar ve satıcılar birbirlerini internet üzerinden buluyorlar.

Evinizi yeteri kadar duyurduktan sonra tek dikkat edilecek noktanın fiyatı olduğunu söylemeliyiz. Eviniz satılmıyorsa kesinlikle fiyat politikanızı ve evinizin değerini gözden geçirin.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı