Ev Kredisini Tekrar Yapılandırmak Doğru Mu?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Ev Kredisini Tekrar Yapılandırmak Doğru Mu?

FİNANS

21 Ocak 2021 Perşembe 15:15:47

Ev Kredisini Tekrar Yapılandırmak Doğru Mu?

Bunu konut kredisini tekrar yapılandırmak olarak belirli bir zümreye hitap etmesini sağlamak yanlış olacak. Zira krediyi yeniden yapılandırmanın doğru olduğu veya yanlış olduğu çok farklı zaman dilimleri olabiliyor. Bazen ödeme güçlüğü bazen ise yaşanan finansal durum bunu tetikleyebiliyor. Maalesef ki ev kredisini tekrar yapılandırmak isteyenlerin çoğu zaman ödediği taksit için buna başvurduğunu biliyoruz.

Basit bir örnekle şu şekilde açıklık getirmeyi deneyelim. Kredili ürünlerin tamamında ilk ödediğiniz pay faizlerdir. Yani size verilen bir kredinin 36 aylık ödemesinin belki de 12 ay boyunca ödeyeceğiniz kısmı faizlerden oluşur. Hemen ardından ise son kalan 12 aylık kısımda tamamına yakınını anapara olarak görürsünüz.

Ev kredisinde de durum farklı değil. Doğal olarak sona yaklaşmış bir konut kredisinin en ağır kısmı olan faiz ödemelerini bitirmiş olursunuz. Bundan sonraki anaparaya yapacağınız her yapılandırma ekstra faiz ödemenize yol açacaktır.

Fakat krediyi 120 ay vade ile çektiğinizi ve çekerken 1.28 faiz oranı olduğunu hesaba katalım. Aradan 2 yıl geçtikten sonra halen daha 96 ay ödemeniz bulunuyor. Bu ödemeyi yeniden yapılandırarak daha kârlı seviyeye çekebilmeniz mümkündür. Çünkü düşen faiz oranları ile 0,80 seviyelerinde bile kredi faiz oranı görülmüştür. Neredeyse iki katına yakın bir faiz oranından söz etmekteyiz. Kredi maliyetinin yarı yarıya düşebileceği bir ortam mevcut olmuş. İşte bu durumda konut kredisini yeniden yapılandırmak mantıklı olacaktır.

Aynı durum kredinizin 8.yılında olduğunda ise maliyet hesabına göre değişkenlik gösterebilir. Fakat faiz tutarından arınmış bir anapara borcunuz kaldığı için yine çok faydalı olacağını düşünmüyoruz.

Krediyi Çektiğiniz Bankaya Danışın Ama Bağlı Kalmayın

Öncelikle finansal hayatınızı tek bir banka ile geçirmeyin. Bunun size yarardan çok zararı dokunabilir. Örneğin kredi çektiğiniz bankanın size sunduğu oranların 1.20 olduğunu düşünelim. Aynı krediyi aynı vade için size 1.18 orandan veren bir banka varsa hiç durmayın. Çünkü o arada oynayan 0.02 faiz oranının ödeteceği yüksek maliyeti hayal bile edemezsiniz. Beklentilerinizin çok üzerine çıkan bu zararı yaşamamak için kredi karşılaştırma siteleri üzerinden hesaplama yapabilirsiniz.

Düşen kredi faizleri ile yalnızca konut kredisi olarak bakmak mantıklı olmayacaktır. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve diğer finansman desteklerini ele alarak yeniden yapılandırmanızı tavsiye ederiz.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı