Ev Almak İçin Birikim Nasıl Yapılır?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Ev Almak İçin Birikim Nasıl Yapılır?

FİNANS

21 Ocak 2021 Perşembe 15:07:07

Ev Almak İçin Birikim Nasıl Yapılır?

Ev almak isteyenlerin genellikle beklentileri yüksek olabiliyor. Burada en temel unsurun aşağı yukarı finansal anlamda kendini garantiye alma isteği olduğunu söylemeliyiz. Fakat bunu başarabilmenin çok kolay olmadığı biliniyor.

HSBC tarafından yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre ev sahibi olma isteği çok yüksek. Ancak bunu başarabilmeye olan inanç ve başarı oranı gerçekten çok düşük kalıyor. Özellikle Y kuşağı üzerinde yapılan araştırmaların bunu ortaya koyduğunu ve ev almak için birikimin nasıl yapılacağına dair bilincimizin olmadığına vurgu yapılıyor.

Araştırmanın ilgi çeken sonuçları arasında şöyle ifadeler mevcut.

  • Ev Almayı Planlamak

Ev almayı planlayanlar arasında %69’luk bir dilimin peşinat sebebiyle ev sahibi olamadığı belirtiliyor. Burada bahsi geçen peşinat tutarının ise belirli bir sınırı yok. Yani hiç peşinatı olmayan insanlarla peşinatını biriktirmesine karşın halen daha yeterli noktaya ulaşamayanlar aynı grupta.

  • Ev Bulabilmek

Ev almak diğer alışverişlerden son derece farklıdır. Doğal olarak aradığı kriterlerde evi bulamadığını düşünenlerin oranı oldukça yüksek. Şu an için %34 gibi yüksek ibr oranla aradığı standartlarda bir ev bulamayacağını düşünenler var.

  • Ev Almaya Umutsuz Bakmak

Ev almak için mevcut maaşının yetersiz olduğunu ve bu maaş şartları ile ev satın alsa bile ödemelerini düzenli yapamayacağını düşünenlerin oranı ise tam %64. Bu ciddi oran ise peşinat, faiz oranları, vade sayısı ve gelir gider dengesizliğini gözler önüne serebiliyor.

Y Kuşağı üzerinde yapılmış bu araştırmanın sahibi HSBC. Fakat bu araştırmanın Türkiye verilerini kapsamadığını söylemeden geçmeyelim. Türkiye için durumun biraz daha olumsuz olacağına dair düşünceler var. En azından Y kuşağını baz aldığımızda halen daha ev almayı hiç düşünmemiş insanların sayısı bile %65’i rahatlıkla geçebilir.

Konut Kredisi İçin Birikim Nasıl Yapılır?

Konut kredisi için peşinat biriktirmek her şeyin başlangıcıdır. Burada başlangıç olarak bu adım atılır ve sonrasında aylık taksit olarak evinizi kira öder gibi ödemeye başlarsınız. İlk dönemler zor bir süreç geçer. Ancak konut kredisi ile ödenen her taksit bir ay sonrakine göre daha yüksektir. Son taksit maaşınızın çok daha altında olacaktır. İlk taksit ile kıyaslandığında maaşa oran alınarak bu fark ortaya çıkarılabilir.

Gelelim ev kredisi çekmeden önce birikim nasıl yapılır sorusuna. Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Harcama kontrolü ve ödeme planı uygulayarak tamamıyla kendi potansiyelinizi bu alana yönlendirebilirsiniz.

Örneğin günde 2 çay, 1 kahve içen birisinin dışarıda harcadığı ortalama tutarın 10 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz. Bu tutarın döndürülebilmesi için alternatifler çok. Örneğin çay ya da kahve için bir kereye mahsus 2 günlük parayı ödeyerek termos alabiliriz. Mug ile dolaştığımız süre boyunca kahve veya çaya ekstra para ödemek zorunda kalmayız. Evde bunu yaparak işe götürebiliriz.

Sadece günde 2 çay ve 1 kahve içmeyerek günde 10 TL, ayda 300TL, yılda ise tam 3.600 TL tasarruf edebilirsiniz. Görüldüğü üzere küçümsenecek kadar ufak bir noktadan edilen büyük tasarruf göz kamaştırıyor. Bunu hayatınızın birkaç noktasına uyguladığınızda ise bambaşka bir noktaya erişmiş olacaksınız.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı