Erken Yaşlarda Erken Emekli Olabilme İmkanı verildi! SGK, SSK, Bağ-Kur 4/A, 4/B, 4/C'Li iseniz Anında Bunu Yaparak Emekli Olabilirsiniz!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Erken Yaşlarda Erken Emekli Olabilme İmkanı verildi! SGK, SSK, Bağ-Kur 4/A, 4/B, 4/C’Li iseniz Anında Bunu Yaparak Emekli Olabilirsiniz!

FİNANS

31 Ocak 2021 Pazar 22:05:14

Son Güncelleme: 31/01/2021 22:05:24

Erken Yaşlarda Erken Emekli Olabilme İmkanı verildi! SGK, SSK, Bağ-Kur 4/A, 4/B, 4/C’Li iseniz Anında Bunu Yaparak Emekli Olabilirsiniz!

49, 50, 51, 56, 57 ve 58 yaşında erken emekli olabilirsiniz. Emekli olmak ve emeklilik hakkı elde etmek çalışanlar için oldukça önemli bir gelişmedir. Bu kapsamda SGK SSK, Bağ-Kur’lu işçiler için çeşitli yaşlarda oluşan emeklilik süreçlerini sizle için araştırdık. Emeklilik yaşı için sınıra ulaşmış fakat prim eksiği sebebiyle emekli olmak için bekleyen vatandaşlar askerlik ve doğum borçlanması ile erken emekliliği gerçekleştirebiliyor.

Doğum ve askerlik borçlanması ile erkekler 1.5 seneye kadar erken emeklilik hakkı elde edebiliyor. Kadınlarda ise bu süre 3 doğum süreci kadar olabiliyor. SGK’lı olarak çalışma hayatını sürdüren vatandaşlar için gereken; belirli süre sigortalı olmak, belirli süre sosyal güvenlik prim ödemesi yapmış olmak ve belirli bir yaşı doldurmuş olma koşulları taşımalarıdır. Kadın çalışanlar doğum borçlanmaları ve erkek çalışanlar ise askerlik borçlanmaları ile emeklilik yaşını indirebilmektedir. Emekli olmak için prim ve sigortalılık gün koşullarının beraberinde yaş koşulunun yerine getirilmesi gerekiyor.

Yaş koşulu işe giriş tarihi, doğum tarihi, ödemesi yapılan prim gün sayısı, erkek işçiler için askerlik borçlanması, kadın işçiler için doğum borçlanması ile değişmektedir. Kanun çerçevesinde sigorta başlangıç tarihine göre ikiden az düzenleme gerçekleştirilmiştir. Bu düzenlemelerden bir tanesi de 8 Eylül 1999 ve öncesinde ilk kez sigortalandırılan kişilerin emekliliği hak etme prosedürlerini tanımlamaktadır.

4/A Ne Zaman Emekli Olunur?

Sosyal Sigortalar Kurumu 4/A çerçevesinde çalışma hayatını sürdüren kadınlar ve erkekler için değerlendirme koşulları aynı olmamaktadır. 4/A çerçevesinde çalışan kadınların ve erkeklerin emeklilik zamanlarına yönelik koşullar sigorta başlangıç tarihlerine, prim ödeme gün sayısına ve yaşlara göre farklılık göstermektedir.

Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı olarak çalışan sigortalı vatandaşlarda emeklilik koşulları 3 farklı tarihe göre belirlenmektedir. Bu dönemler ise şu şekildedir;
– 8 Eylül 1999 yılı öncesinde sigortalı olan vatandaşlar,
– 8 Eylül 1999 yılı ve 30 Nisan 2008 yılı aralığında sigortalı bulunan vatandaşlar
– 30 Nisan 2008 tarihi sonrasında sigortalı bulunan vatandaşların emekli olma durumları belirtilen dönemlere göre farklıdır.

4/B Ne Zaman Emekli Olunur?

Bağ-Kur 4/B çerçevesinde çalışanlar için kadın ve erkeklerin emeklilik şartları farklıdır. Buna göre ise 1 Haziran 2002 tarihinden itibaren 25 yıla kalan süre;

– 2 seneden az ise kadınların prim ödeme süresi 20 sene 40 yaş, erkeklerin 25 sene 44 yaş olmaktadır.
– 3 seneden az ise kadınların prim ödeme süresi 20 sene 41 yaş, erkeklerin 25 sene 45 yaş olmaktadır.
– Kadınlarda 3 seneden rfazla 4 seneden az ise 20 sene 42 yaş, erkeklerin 3 seneden fazla 5 seneden az ise 25 sene 46 yaş olmaktadır.

4/C Ne Zaman Emekli Olunur?

Emeklilik tarihi hesaplamaları 4/C yani eski adı ile Emekli Sandığı için online olarak hizmet sağlayan e-SGK’ya başvuru yapılabilmektedir. Bunun için https://uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/ internet adresine giriş yapılması gerekiyor. Gereken bilgiler doldurulduktan sonra Hesapla butonuna tıklanarak hangi tarihte emekli olunacağı ve koşulları öğrenilebilir.

Yaş Koşulu Değişecek Mi?

Belirli bir tarih öncesinde sigortalı bulunanlar için ise yaş koşulu düşüyor. Kadınlarda 50 erkeklerde ise 55’e kadar düşüyor. 1999 tarihinden önce sigortalı bulunan kadınların 15 sene 3 bin 600 günü tamamlamaları koşuluyla 50, erkeklerin ise 55 yaşında emekli olma imkanı mevcuttur.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı