Erken Emekli Olmak İsteyenlere Gün Doğdu!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Erken Emekli Olmak İsteyenlere Gün Doğdu!

FİNANS

4 Şubat 2021 Perşembe 22:12:36

Erken Emekli Olmak İsteyenlere Gün Doğdu!

Kamu ya da özel sektör fark etmeksizin aktif çalışma hayatına devam eden tüm vatandaşları yakından ilgilendirecek olan açıklama geldi. Yapılan açıklamalar ile birlikte milyonlarca vatandaş erken emeklilik fırsatı yakalayabilecek

Dünyada ve ülkemizde uzun süredir etkisini hissettiren salgın süreci vatandaşlara ekonomik anlamda zor günler yaşatmaya devam ediyor. Alınan tedbirler gereği kimi vatandaşlar çalışamaz duruma gelirken kimi vatandaşlar ise işyerlerindeki faaliyetleri durdurmak zorunda kalıyor. Toplum sağlığını korumak adına alınan bu tedbirler çeşitli iş kollarında çalışma hayatına devam eden vatandaşların gelir kaybı yaşamasına sebep olmuştu. Tam bu noktada özellikle ileri yaştaki çalışanlar ve çalışma hayatından uzak kalmış olan vatandaşların gündeminde erken emeklilik yer aldı. Çalışma hayatından uzak kalan vatandaşlar ile birlikte salgın dönemindeki yüksek risk grubu olarak nitelendirilen ileri yaştaki vatandaşlar emeklilik şartları hakkında genel araştırmalar yapmaya başladı. Özellikle salgın döneminde insan yoğunluğundan uzak kalarak sağlıklarını riske atmak istemeyen vatandaşlar arasında yoğun tartışmalara sebep olan konu yapılan açıklamalar ile aydınlığa kavuştu. Yapılan açıklamalar ile birlikte milyonlarca vatandaşa erken emeklilik şansı sunuldu.

Yıpranma Payı İle Erken Emeklilik

Aktif çalışma hayatlarını sonlandırarak emeklilik hakkını elde etmek isteyen vatandaşlar zihinlerinde oluşan soru işaretlerine yanıt buldu. Geçtiğimiz dönemlerde yaklaşık 23 iş kolunu kapsayan ağır ve yıpratıcı işlerde çalışanlar için emeklilik fırsatı yapılan düzenlemeler ile birlikte bünyesine yeni iş kolları eklenerek 45 iş koluna ulaştı. Yıpranma payı ile vatandaşlar sadece eksik prim gün ödemelerini gerçekleştiremeyecek. Emekli olabilmek için sunulan 3 temel şarttan biri olan yaş şartını bekleyen vatandaşlar yıpranma payını yaş haddinden saydırabilecek. Bununla birlikte meslek dallarına göre 60 ila 180 gün arasında fiili hizmet zamlarından faydalanılacak. Her meslek grubu için farklı oranlarda yıpranma payı verilecek. MİT, emniyet ya da TSK için yapılan yaş hadlerindeki indirim 8 yıla kadar artabilecek. Yaş haddinden yararlanmak isteyen yer altı çalışanları 1800 gün, diğer meslek çalışanları için ise 3600 gün verilecek. Sağlık çalışanları erken emeklilik için ise yaş hadlerinden 5 yıla kadar indirim uygulayabilecekler. Devlet tarafından sunulan bu fırsat özel sektör çalışanlarını ve çimento fabrikasında çalışan vatandaşları kapsamıyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanları Kapsayacak Mı?

2008 yılında hükümet tarafından yapılan SGK kanunlarındaki değişiklik birçok vatandaşın erken emeklilik hayallerini suya düşürdü. Bu kapsamda erken emekli olmak isteyen vatandaşlar için 1999 yılı büyük önem taşımaktadır. Erken emeklilik şartları arasında ilk sigorta prim günü girişi 1999 yılı öncesinde ve sonrasında olanlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu bağlamda prim gününü doldurmuş olan ve emekliliğe hak kazanmış olan vatandaşlar 2008 yılında gelen kanun değişikliği sebebi ile yaş şartına takılmıştır. Bu şekilde etkilenen milyonlarca vatandaş emeklilikte yaşa takılanlar derneğini kurarak hak arayışı içine girmişlerdir. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Başkanı Gönül BORAN mücadelelerini sürdüreceklerini açıkladı. Sürekli meclisin gündeminde olan emeklilikte yaşa takılanlar için erken emeklilik önerileri oluşturulmakta fakat hükümet bu konuda sessizliğini korumaktadır. Umutlu bekleyişlerini sürdüren emeklilikte yaşa takılanlar için hükümet tarafından her hangi bir açıklama yapılmazken son yapılan değişiklikler ile bazı vatandaşlar erken emeklilik şansını elde etmektedir. Erken emeklilik hayali kuran milyonlarca vatandaşın gözü kulağı hükümet tarafından yapılacak açıklamada. Emeklilikte yaşa takılanlar bünyesinde bulunan emekliliği hak eden ancak emeklilik hakkına sahip olamayan vatandaşlar umutlu bekleyişlerini sürdürmektedirler. Son yapılan değişiklikte EYT bünyesindeki vatandaşlar için her hangi bir açıklama hükümet tarafından yapılmamaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı