Emeklilik Müjdesi! Milyonları İlgilendiriyor Beklemek Yok
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emeklilik Müjdesi! Milyonları İlgilendiriyor Beklemek Yok

FİNANS

15 Şubat 2021 Pazartesi 15:10:09

Emeklilik Müjdesi! Milyonları İlgilendiriyor Beklemek Yok

Binlerce kişiye müjde! Emekli olmak için uzun süredir bekleyen vatandaşlardan biriyseniz, artık beklemeyeceksiniz. İş hayatına atılan birçok vatandaş, ilk önce ne zaman emekli olacağı konusunda araştırmalar yapıyor. Emeklilik hakkını erken yaşta almak isteyen kişiler için ise; istisnalar vardır. Bu istisnalı durumlarda, belli kurallara uyum sağlayabiliyorsanız emekliliğinizi daha erken gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti yasalarında, emeklilik hakkına kavuşabilmeniz için; bir miktar prim sayısı için ödeme yapmanız, gerekli sigorta yılının doldurulmuş olmanız ve son olarak da belirlenen yaş sınırını geçmiş olmanız gerekmektedir. Bu yasalara göre; eskiden çalışmadıysanız, geçmiş ödemelerinizi gerçekleştirmeniz maalesef mümkün değildir. Fakat bazı istisnalı durumlarda, bütün ödeminizi toplu şekilde gerçekleştirirseniz, önceden çalışmadığınız günleri de satın alabilirsiniz.

Erken Emekli Olmak İçin Yapılması Gerekenler?

Erken emekli olmak için bekleyenler, artık bu durumu yaşamanıza gerek yok. Eğer ödemelerinizi toplu bir şekilde gerçekleştirebilirseniz, uzun yıllar beklemeden kolaylıkla emekli olabilirsiniz. Bildiği üzere, emekli olabilmek için; belirli bir prim günü ve yaş sınırı vardır. Ancak bazı koşulları karşıladığınızda, ödemelerinizin tamamını yapabilir ve eksik primlerinizi alabilirsiniz. Bu sayede, emekliliğe kavuşmak için uzun süre beklemenize gerek kalmayacaktır. SGK’nın 41. Maddesinin 5510 sayılı kanuna göre; borçlu olan kişilerin yeniden yapılandırma yapabilecekleri belirtilmiştir.

Erken Emekli Olmak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

SGK emeklilerin artık uzun yıllar beklemesine gerek kalmadığını duyurduktan sonra, birçok insan erken emekli olmak için gerekli koşullar nelerdir? Hakkında detaylı araştırmalar yapmaktadır. Emekli olabilmek için gereken koşullar ise şu şekilde düzenlenmiştir;

  • Eğer askerseniz ya da subaylık okullarında öğrenim gördüyseniz, prim sürelerinizi toplu şekilde ödeyerek erken emekli olmanız mümkündür.
  • Kadınlar ise; sigortalarının ardından doğum borçlanmasına başvuruda bulunarak emekli olabilirler. Ancak bu kanunun yalnızca 3 çocuğa kadar geçerlidir. Alabileceğiniz prim gününün ise; 2.160 olduğu açıklanmıştır.
  • Sigortalı değilseniz ve doktora yaparak eğitim aldıysanız da prim günlerinizi satın almanız mümkün olacaktır. Bu eğitimleri yurt dışında ya da yurt içinde almanız fark etmeyecektir. Her iki durumda da erken emeklilikten faydalanabilirsiniz.
  • Hukuk fakültesi mezunuysanız ve staj yapmakla yükümlüyseniz, staj yaptığınız zaman dilimini borçlanmanız mümkün olacaktır.
  • Sigorta sürenizin devam ettiği süreç içerisinde, belli bir durumdan ötürü gözaltında tutulduysanız ya da devlet tarafından tutuklandıysanız, serbest kaldığınızda bu zaman zarfını satın almanız da mümkün olacaktır.
  • Lokavtta ya da grevde zaman geçirdiyseniz, bu süre zarfını borçlanarak erken emekli olmanız mümkün olacaktır.
  • Doktorsanız ve fahri asistanlık yapmak zorunda kaldıysanız, bu zaman zarfını borçlanmanız mümkündür.
  • Çalışma hayatlarını part-time olarak sürdüren kişiler ve 30 günden daha az çalışma yapanlar, öğretmenliklerini ücretli şekilde sürdürenler bu zaman zarfını 30 güne tamamlayabilir ve erken emeklilik şansını elde edebilir.
  • Görevinden seçim kanunlarından ötürü vazgeçen ya da istifa eden kişiler, eğer bu zaman zarfı içerisinde herhangi bir işte çalışmadıysa ve açıkları varsa; SGK kurumuna borçlanarak erken emeklilik şansı elde edebilirler.

Annelere ve Askerle Uygulanan Yaptırımlar

Erken emeklilik yasaları, bazı durumlara göre değişebiliyor. Örneğin; birçok kadın doğum yaptıysa, 3 çocuğu için borçlanma işlemine başvurabilir. Bu sayede tam 2.760 gün prim elde etmeleri mümkün olacaktır. Bu sayı hesaplandığı zaman 6 yıl gibi büyük bir prim sayısı kazanmış olacaksınız. Bu primi elde ettikten sonra, yaş engeline takılmayan kadınlar emekli olabilirler. Erkekler ise; askerlik yaptığı süreyi borçlanabilirler. Bu sayede ise; emeklilikleri de 1 yıl daha erken gerçekleşecektir.

 

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı