Emeklilere Sevindiren Müjde! Aile Yardımı, İntibak, Sağlık Hizmeti, Ücretsiz Ulaşım İmkanı! Emeklilerin Bayram İkramiyesine Zam Uygulandı Mı?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emeklilere Sevindiren Müjde! Aile Yardımı, İntibak, Sağlık Hizmeti, Ücretsiz Ulaşım İmkanı! Emeklilerin Bayram İkramiyesine Zam Uygulandı Mı?

FİNANS

10 Şubat 2021 Çarşamba 12:00:05

Emeklilere Sevindiren Müjde! Aile Yardımı, İntibak, Sağlık Hizmeti, Ücretsiz Ulaşım İmkanı! Emeklilerin Bayram İkramiyesine Zam Uygulandı Mı?

Milyonlarca emekli vatandaşımızın gözü kulağı Mart ayında toplanması beklenen Kamu Personeli Danışma Kurulu’na (KPDK) ve Ağustos ayında gerçekleştirilecek toplu sözleşmeye yöneltildi. Emeklilere ilişkin özellikle 5 isteğin bu toplantılara taşınacağı biliniyor. Diğer bir taraftan bilindiği üzere Ocak ayında zamlı maaş alan emekliler, devlet tarafından sağlanan ikramiye ile sevindi. Bilindiği üzere her sene bayramlardan önce iki defa gerçekleştirilen ikramiye, emeklilerin hesaplarına yatırılıyor.

Mart ayında KPDK toplantısının, Ağustos ayında da toplu sözleşmenin gerçekleştirilecek olması, memurlar kadar emekli vatandaşları da bir hayli heyecanlandırdı. Aile yardımı, intibak, yaşı bekleyen vatandaşlara sağlık hizmeti, ücretsiz ulaşım ve indirimli tatil isteklerinde kararın ne olacağı merak ediliyor. Bu toplantılarda hem memurların hem de memur emekşilerinin sosyal ve mali haklarında gerçekleştirilecek olan iyileştirmeler masada konuşulacak. Emeklilere ilişkin özellikle 5 isteğin bu toplantılara taşınacak olması tahmin ediliyor. Kurban ve Ramazan bayramları öncesinde emekli vatandaşlar, her ikisinden de 1.000’er TL olacak şekilde, 2.000 TL alıyor.

Talepler Neler?

– Emeklilere de aile yardımı sağlansın,
– Emekli kamu görevlileri, yaş sınırı bulunmaksızın toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalandırılsın,
– Aynı unvanlı kadro veya görevden emekli olan vatandaşlar arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkı kapatılsın,
– Emekli memurlar, kamu tesislerinden %50 indirimli bir şekilde faydalansın,
– Emekli aylığı bağlanabilmesi için gereken şartları yaş şartı haricinde sağlayarak kendi isteğiyle görevinden ayrılan kişiler GSS’den faydalandırılsın.

Eş İçin 376 TL, Çocuk İçin 42,45 TL Destek!

Hala memurlara çalışmayan eş için 376,83 TL aile desteği gerçekleştiriliyor. Çocuk yardımı ie 0-6 yaş grubu için 88,29 TL olurken, 6 yaş üstü grup için de 42,45 TL olarak ödeniyor. Eğer talepler hayata geçirilirse, bu ödemelerden emekli vatandaşlar da faydalanacak. Eşi çalışmayan, 6 yaş üstünde 2 çocuğu bulunan emekli vatandaş aylık 461,73 TL aile yardımı ödemesi alabilecek.

Emekli İkramiyeleri Hangi Tarihte Yatırılacak?

Her yıl devlet tarafından iki kez emeklilere ikramiye veriliyor. Kurban ve Ramazan bayramlarından önce emekli vatandaşlar, her ikisinden de 1.000’er TL olacak şekilde 2.000 TL ödeme alıyor. Bir çok emekli vatandaşımız, şimdiden 2021 yılı ikramiye tarihlerini araştırmaya başladı.

Emekliler, zamlı maaşlara ek olarak ilave gelir de alacak. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl koronavirüs salgını nedeniyle bayram ikramiyeleri belirtilen tarihten erken verilmişti. Pek çok emekli vatandaşımız, 2021 senesinde verileceği tarihi araştırmaya başladı. Ramazan Bayramı, bu sene 13-15 Mayıs arasında bulunuyor. Erken ödeme kararı verilmezse Ramazan Bayramı emekli ikramiye ödemeleride 10-12 Mayıs arasında gerçekleşecek. 20-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Kurban Bayramında ise ilgili ödemelerin 12-19 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Ancak kesin tarihler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından duyurulacak.

Zam Uygulanacak Mı?

Gerçekleştirilen son dakika açıklamaları ile birlikte; emeklilere verilen ikramiyenin %25 oranında yükseleceği belirtildi. Yani emekli ikramiyelerinde oluşan durumun şu şekilde olacağı tahmin ediliyor; Eski emekli ikramiyeleri 1.000 TL olacak şekilde her sene 2 defa hesaplara yatırılıyordu. Gelecek olan zam ile birlikte vatandaşlara ödenecek olan yeni emekli ikramiyelerinin tutarı da 1.250 TL olacak. Emekliler, yılda 2 defa toplamda 2.500 TL ikramiye ödemesi alacaklar.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı