Emeklilere Bayram İkramiyesi Öne Çekiliyor! 2000 TL Tek Seferde Ödenecek
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emeklilere Bayram İkramiyesi Öne Çekiliyor! 2000 TL Tek Seferde Ödenecek

FİNANS

15 Şubat 2021 Pazartesi 22:30:16

Son Güncelleme: 15/02/2021 22:29:55

Emeklilere Bayram İkramiyesi Öne Çekiliyor! 2000 TL Tek Seferde Ödenecek

Emekli maaş zammı senenin en çok konuşulan temel konularından biridir. Milyonlarca emekli, enflasyon oranlarının açıklanmasını ve maaş zam yüzdesinin belirlenmesini beklemiştir. 4 Ocak itibari ile bekleyiş sona ermiştir.

Ancak bu sefer de emekliler için;

  • Promosyon ödemeleri,
  • İkramiye gibi sorunlar gündem yaratmıştır.

Ülkemizde emekli maaşları için farklı eklemeler gerçekleştirilmektedir. Bu sayede emekli maaşlarının belli aylara özgü olsa da artması sağlanmaktadır. 2020 yılında yaşanan salgın yüzünden maaşlar konusu da ek ödemeler konusu da polemik yaratmıştır. Peki 2021 yılı içerisinde ikramiye yatacak mı?

Bayram İkramiyeleri Öne Çekilecek Mi?

Ekonomik sorunlar 2021 emekli ikramiyeleri konusunda farklı tahminlerin oluşmasına neden olmuştur. Bilmeyenler için alınan kararla birlikte 2020 yılı içerisinde verilen ikramiyelerin tarihleri öne çekilmiştir. Bu sayede emeklilerin nakit ihtiyaçları giderilmeye çalışılmıştır.

İkramiye tarihleri salgın nedeni ile öne çekilmiştir. 2021 de salgının gölgesi altında başlamıştır. Aşı çalışmaları devam etse bile net veriler elde etmek için henüz oldukça erkendir. Bu neden yüzünden açıklanacak olan ikramiye tarihlerinde bir kesinlik olmadığı bilinmelidir. Özellikle bayrama yaklaşılırken vaka sayılarının artması halinde ikramiye tarihlerinin öne çekilmesi muhtemeldir. Konu hakkında resmî açıklamaların gelmesi halinde içerikler yeniden düzenlenecektir.

Emekli Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Verilecek?

2021 emekli bayram ikramiyeleri konusunda farklı açıklamalar yapılmaya devam etmektedir. Emekliler bayram ikramiyeleri ile gerek bayramlarını rahat bir şekilde geçirmek gerekse farklı ödemelerini yapabilmek şansı yakalamaktadır. Şu an için yapılan tahminlere göre;

  • Ramazan Bayramı ikramiyesi 10 – 12 Mayıs 2021,
  • Kurban Bayramı ikramiyesi 12 – 16 Temmuz 2021 tarihleri arasında ikramiye yatacaktır.

İkramiyeler için verilen tarihler bayramlar baz alınarak oluşturulmuştur. Buna karşın az önce de açıklanan nedenler yüzünden tarihler bir kesinlik taşımamaktadır. Tarihlerin kesinleşmesi için biraz daha zaman geçmesi beklenmelidir. Aynı şekilde;

  • Salgının ilerleme hızı,
  • Aşı çalışmalarından elde edilecek sonuçlar,
  • Günlük vaka sayısı,
  • Ağır hasta sayısı gibi etmenler de ikramiye tarihlerinde belirleyici unsurlar olacaktır.

Bayram İkramiyeleri Ne Kadar Olacak?

Vatandaşların emekli ikramiyeleri ne zaman kadar merak ettikleri konulardan biri de ikramiyelerin miktarıdır. Öncelikle şimdilik gelen açıklamaların ikramiyelerin 2.000 TL olacağı yönündedir. Dağıtım ise her bayram başına 1.000 TL olacak şekilde yapılacaktır. Fakat bilindiği üzere her emekli aynı oranda maaş almamaktadır.

Emekli maaşları hangi kurumdan emekli olunduğuna göre değişmektedir. Maaşların belirlenmesinde kurumun yanı sıra kademe ya da derece gibi unsurlar da etkili olmaktadır. Bilmeyenler için promosyon miktarlarının kesinleşmesinde maaş miktarları etkilidir. Aynı durumun benzeri ikramiye ödemeleri için ge geçerlidir. Bu neden yüzünden ikramiye tutarlarının kesinlik kazanması kişiye göre değişecektir. Değişmeyen şey ikramiyelerin hesaplama sistemleri olarak açıklanmıştır.

Emekli Bayram İkramiyeleri Nasıl Yatırılacak?

Bayram ikramiyelerinin belirlenmesinde uzun zamandan bu yana belli sistemlerden istifade edilmektedir. Bu alanda sadece maaş belirlenmesi adına değil yatırılması adına da farklı adımlar atılmaktadır. Öncelikle emekli ikramiyeleri tutarı herkes için aynı gün hesaplara gönderilmemektedir. Böyle gönderimler vatandaşların bir yığılma yaşamasına neden olabilmektedir. Salgın kapsamında yığılma en istenmedik konu başlıklarından biridir.

İkramiyelerin daha rahat bir şekilde hesaplardan çekilebilmesi adına yatırımlar belli günlere bölünmüş durumdadır. Emekliler T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre ikramiyelerinin tam olarak hangi gün yattığını öğrenebilmektedir. Günlerin netlik kazanması için de bir süre daha beklenmesi gerekecektir. Zira ikramiye zamanı yaklaştığında günler de kimin ne kadar ikramiye alacağı da resmî kurumlar tarafından eksiksiz olarak açıklanacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı