Emekli ve Memurları İlgilendiren Zam!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emekli ve Memurları İlgilendiren Zam!

FİNANS

27 Ocak 2021 Çarşamba 23:13:36

Emekli ve Memurları İlgilendiren Zam!

Emekliler ve memurlar için 2020 enflasyon oranlarına göre belirli bir miktarda maaş zammı yapıldı. Yapılan zamlar genel olarak milyonlarca kişiyi memnun etti. Enflasyon oranları endeksli bir şekilde maaş zamları aktif hâle getirildi. % 5, 5 + % 5, 75 oranlarında zamlar yapıldı. Yılın ilk yarısında ise maaşlarda % 7, 36 oranında artış meydana getirildi.

Emekli ve memur maaşlarına yapılan toplu sözleşme zamları 2018 yılından bu yana enflasyon oranlarının altında kaldığı için 6aylık enflasyon oranları üzerinden maaşlara zam yapılıyor. Endeks olarak enflasyon oranları göz önüne alınması ile birlikte birçok kişi enflasyon oranlarında meydana gelen artıştan dolayı son derece memnundur.

Enflasyon oranlarının artış göstermesi genel olarak alım gücünün düşmesi olarak nitelendirilmektedir. Maaşlara yapılan zamlar da alım gücünün arttırılması veya normal seviyede seyretmesi bakımından meydana getirilmektedir. 2021 yılı ilk yarısındaki maaş zammı belli olduktan sonra da memur sendikaları konfederasyonları Memur – Sen, Türkiye Kamu – Sen ve KESK ek zam talepleri ile ilgili dileklerini dile getirdi.

2021 yılı işçi ve memurlar için toplu sözleşme yılı olacak. Taşeron işçiler ilk defa bu yıl diğer kamu işçileri için yapılan toplu iş sözleşmelerine dâhil olacaklar. 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile belediyelerde kadroya alınan taşeron işçiler için toplu sözleşme süreci bir süredir devam ediyor. Belediyeler ile sözleşmeler ayrı ayrı imzalanıyor. İmzalanan toplu iş sözleşmeleri ile birlikte maaş zam oranlarında da belirli oranlarda değişmeler meydana geliyor. Sendikalar da ek zam talepleri doğrultusunda birçok açıdan çalışmalarını aktif bir şekilde yürütmeye devam ediyor.

Ağustos Ayında 5. 7 Milyon Kişiyi Kapsayan Pazarlık Masası

Yapılacak olan toplu iş sözleşmeleri ile birlikte bireyler maaş zamlarında belirli oranlarda artış göstermesini talep etmektedir. Sendikalar tarafından yapılacak olan pazarlıklar sonucunda ise birçok kişiyi etkileyecek ve ilgilendirecek olan kararların alınması beklenmektedir. Yapılan anlaşmalar sonucunda da genel olarak emekli ve memurları ilgilendiren zam kararlarının çıkması hedeflenmektedir.

2021 yılı işçi ve memurlar adına sözleşme yılı olarak adlandırılmaktadır. Yapılacak olan sözleşmeler ile birlikte maaşlarda değişim meydana getirilmesi hedeflenmektedir. Birçok sendika ve kuruluş da bu bağlamda sözleşmede fikirlerini ve dileklerini dile getirecek. Taşeron işçilerin de bu sene içerisinde sözleşmelere dâhil edilecek olması birçok anlamda olumlu getirilere sebep olacak. Taşeronlar ve kamu işçileri için ilk toplantı Mayıs ayında meydana getirilecek. Devamında ise diğer iş kollarında yer alan bireyler ve çalışanlar için sözleşme masasına oturulacak.

Ağustos ayında 5. 7 milyon memuru ve memur emeklisini ilgilendiren pazarlık masası kurulacak. Yapılacak olan sözleşme sonucunda çıkacak olan karar ise şimdiden merak ile beklenmeye başlandı. 2021 yılının ilk yarısı için yapılacak olan emekli maaşı zammı ile birlikte birçok sendika da harekete geçti. Genel bağlamda incelendiğinde yapılan zamlar yeterli olsa da birçok sendika ek zam talepleri ile birlikte masaya oturacak.

Memur – Sen, Türkiye Kamu –  Sen ve KESK bu bağlamda masada yer alacak sendikalar arasında yer alıyor. Memurların ve emeklilerin haklarını savunabilmek ve ek maaş zammı taleplerinin iletilmesi adına önemli çalışmalar meydana gelecek. Korona virüs salgını ile birlikte birçok kişinin maddi açıdan çeşitli zorluklarla mücadele etmesi ve etmekte olması masada tartışılacak olan konular arasında yer alıyor. Başarılı bir sonucun elde edilebilmesi için ise sendikalar şimdiden kendi aralarında onlarca toplantı yapmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı