Emekli Olmak İsteyenleri Sevindiren Haber! Erkenden Emekli Olmak Artık Mümkün
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emekli Olmak İsteyenleri Sevindiren Haber! Erkenden Emekli Olmak Artık Mümkün

FİNANS

28 Ocak 2021 Perşembe 11:41:03

Emekli Olmak İsteyenleri Sevindiren Haber! Erkenden Emekli Olmak Artık Mümkün

Sigortalı olarak çalışan milyonlarca vatandaşın en büyük hayallerinin başında emekli olmak geliyor. Emeklilik hakkını elde edebilmek amacı ile yaşamının büyük bir kısmını çalışarak geçiren vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından belirlenen emeklilik şartlarını sağlamaya çalışıyor.

SGK emeklilik şartları açıkça kanunda belirtilmiş ve vatandaşların belirlenmiş olan bu şartları sağlamaları gerekiyor. Yüksek emeklilik yaşı ve uzun sigorta prim ödeme gün sayısı gibi faktörler ile emeklilik çok uzakta olabiliyor. İşte bu noktada SGK’dan emekli olmak isteyenlere büyük bir fırsat sunuluyor. Milyonlarca sigortalı, tam 8 yıl erken emekli olabilme imkanından yararlanabilecek.

Emekli olmak isteyen ancak emekliliğine daha çok olan kişileri sevindirecek bir haber geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından yapılan açıklama ile emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaş erkenden emekli olabilme hakkını yakalayacak. Öyle ki emeklilik hakkını elde edebilmek için çalışan tüm sigortalılar, gerekli koşulları taşımaları durumunda 8 yıl erken emekli olabilmenin fırsatını yakalayabilecek. SGK tarafından belirlenen şartları taşıyan kişiler emeklilik yaşı kriterini daha erkene çekebilme şansına sahip olabilecek.

8 Yıl Erken Emekli Olma Fırsatı

Emeklilik ile ilgili olarak en çok konuşulan ve her dönem gündemde olan ana konu başlıklarının başında erken emeklilik geliyor. Emeklilik yaşı şartının öne çekilmesi ile diğer emeklilik şartlarını sağlayan kişiler emeklilik haklarını alabiliyor. İşte bu noktada SGK tarafından belirtilen kriterlere uygun olan milyonlarca vatandaş emekliliklerini tam 8 yıl geriye çekebiliyor. Yani bu şartları sağlayarak tam 8 yıl erken emekli olabilme şansına sahip olabiliyor.

2000 Öncesi Bağkur Tescili

SGK tarafından açıklanan 8 yıl erken olma şansı ile ilgili detaylar belli oldu. Buna göre 8 yıl daha erken emekli olmak isteyen kişilerin 4 Ekim 2000 tarihinden önce Bağkur sicil kaydı olması gerekmektedir. Bu şekilde esnaflar tam 8 yıl erken emekli olabilme şansına sahip olabiliyor. SGK tarafından alınan karar çerçevesinde Bağkur’lu esnaflar emeklilerine ilişkin olarak 20 Nisan 1982 tarihine kadar Bağkur sigorta girişlerini çekebiliyor. Böylelikle SGK emeklilik hakkı 8 yıl daha erkene alınabiliyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı