Ekspertiz Sonucunda Evin Değeri ve Kredi Ne Kadar Olur?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Ekspertiz Sonucunda Evin Değeri ve Kredi Ne Kadar Olur?

FİNANS

21 Ocak 2021 Perşembe 14:59:18

Ekspertiz Sonucunda Evin Değeri ve Kredi Ne Kadar Olur?

Bankalara kredi başvurusu için giderek mortgage kullanmak istediğinizde aynı soruyu kendiniz sorabilirsiniz. Burada ekspertiz süreci başvuru sonrasında başlar. Yani bankaya konut kredisi için başvurursunuz ve ardından evin ne kadar uygun olduğunu görmek, değerini belirlemek ve kullandırılacak kredi tutarını netleştirmek için ekspertiz yapılır. Eksper hizmetiyle beraber insanların eve kredi çıkar mı sorusu cevap bulmuş olur.

İlk olarak ekspertiz sonucunda evin değeri ne kadar olur sorusuna değinmek gerekiyor. Burada kredi çıkacak olan meblağın zaten yasal prosedür ve bankanın hizmet standardı açısından ortada olduğunu söylemeliyiz. Yani bir evin değerini belirleme kısmında farklılıklar yaşanabilir. Ancak evin değerinin %80’ine kredi vereceğinden emin olabilirsiniz.

Şu an için kredi başvurusu yaptığınız an itibariyle evin değeri biçilir. Değerin %20’sini peşinat olarak vermeniz gerektiğini unutmayın. Akabinde ise %80’lik kısmını kredi tutarı olarak alacaksınız. Kullanacağınız kredi tutarının ödeme planını iyi yapmanız gerekir. Aksi halde uzun vadeli bu kredi süresini psikolojik veya finansal açıdan çok rahat geçiremeyebilirsiniz.

  • Bankanın Konut Kredisi Oranı

Bankaların konut kredisi için uygun gördüğü kredi oranı %80’dir. Bu tüm bankalar için bu şekildedir. Daha düşük bir oranda kullandırması bile mümkün olabilir. Fakat en az %20 dolaylarında bir peşinat ödemeniz gerektiğini vurgulamalıyız.

  • Konut Kredisi Peşinatı Nasıl Toplanır?

Öncelikle finans uzmanlarına kulak verdiğimiz zaman kendinize birikim için bir tutar belirlemeniz tavsiye ediliyor. Özellikle kredi çektiğiniz zaman ödeyeceğiniz tutarı baz alarak kenarı para atmanız önemlidir. Böylece hem kredi ödemeleri esnasında yaşanacak stresi görmeniz ve bunu uzun vadede devam ettirip ettiremeyeceğinizi anlamanız mümkün olacaktır. Üstelik borçlanmadan peşinatı bulmuş olacaksınız.

  • Konut Kredisi Peşinatı İçin İhtiyaç Kredisi

Bu durum çok fazla önerilmemekle beraber mümkündür. Bilhassa iki maaşlı olan hanelere çok daha uygun bir kullanımı vardır. Konut kredisi peşinatı için ihtiyaç kredisi çekmenin tabi ki bariz bir dezavantajı vardır. Çünkü kredi vadesi boyunca iki kredi ödemek zorunda kalmak finansal açıdan risk oluşturabilir.

  • Konut Kredisinin Vadesi Neye Göre Belirlenir?

Eğer konut kredisi için peşinat tutarını ihtiyaç kredisi olarak çekecekseniz bu durumu tekrar gözden geçirmeniz önerilir. Net bir biçimde kredi tutarının yanına ihtiyaç kredisi konularak hesaplanmalıdır. Böylece kredi ödeme planı için ortaya çıkan tutar artacak ve buna göre vade sayısı daha uzun olacaktır.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı