Doğalgaz Faturaları ile İlgili Flaş Açıklama
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Doğalgaz Faturaları ile İlgili Flaş Açıklama

FİNANS

8 Şubat 2021 Pazartesi 20:16:23

Doğalgaz Faturaları ile İlgili Flaş Açıklama

Doğalgaz faturaları vatandaşların ödeme bakımından sorun yaşamalarına neden olmaktadır. Üstelik yaşanan salgın hastalık sadece bu alandaki faturalarda değil! Hem Elektrik hem doğalgaz hem su faturalarında dikkat!

Doğalgaz faturaları vatandaşların ödeme bakımından sorun yaşamalarına neden olmaktadır. Üstelik yaşanan salgın hastalık sadece bu alandaki faturalarda değil;

 • Elektrik,
 • Su gibi faturalarda da ciddi ödeme sorunları yaşanmasına neden olmaktadır.

Ödemelerde sıkıntı yaşanması insanların işlerine devam edememelerinden kaynaklanmaktadır. Normal şartlar altında ülkemizde zaten ihtiyaç sahipleri için bu tür ödemeler adına yardımlar gerçekleştirilmektedir. Ancak salgın önlemleri normalde ihtiyaç sahibi olmayan vatandaşların da ödemelerinde sorun yaşamalarına neden olmuştur.

Resmi birimlerden gelen açıklamalar fatura ödemelerinde sıkıntı yaşayanlar için yeni olanaklar açıldığı yönündedir. Siz de geçerli şartlara uyum sağlamanız halinde doğalgaz faturası açısından birikmiş olan borçlarınızı zorluk yaşamadan ödeyebilirsiniz.

Doğalgaz Faturaları ile İlgili Karar Resmen Duyuruldu

İGDAŞ resmî açıklamaları çerçevesinde doğalgaz borçları için yeni kampanya sunumlarını devreye sokmuştur. Vatandaşların işini ödemelerini kolaylaştıracak olan yeni kampanya içerisinde;

 • İlave ücretlerin,
 • Komisyon farklarının,
 • Vade farklarının olmadığının altı çizilmiştir.

Borçlarını maddi yetersizlikler yüzünden ödeyemeyen vatandaşlar yapılandırma benzeri sistemden istifade edebilecektir. Sistemin en önemli özelliklerinden bir diğeri de vade oranlarıdır. Tercih edenler bir kerede tüm borçlarını kapatabilmektedir. Ancak kampanya borç kapama konusunda vatandaşların 10 taksit üzerinden ödeme yapabilmelerine olanak tanımaktadır. Bu sayede herkes ödemesini maddi düzeyi çerçevesinde gerçekleştirebilecektir.

Milyonları İlgilendiren Karara İmza Atıldı

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren doğalgaz kararı çerçevesinde borçların büyük bir kısmının ödenmesi beklenmektedir. Üstelik kampanya kapsamında tüm borcun bir kerede ödenmesi halinde ek avantaj sunumları da gerçekleştirilecektir. Açıklamalarda borcun nakdi ödemelerinde vade farkı olmaksızın 4 taksit üzerinden kapatılabileceğinden bahsedilmektedir. Doğalgaz borç ödemelerinde;

 • Kredi kartı,
 • Doğrudan nakit kullanımı mümkündür.

Kredi kartı ile on taksite kadar vade artırımı olanağı tanımlanmaktadır. Üstelik taksit sayısının artması demek vade farkı uygulanması demek de değildir. Vatandaşlar herhangi bir ek ücretle karşı karşıya kalmayacaklardır. Daha önce de açıklandığı üzere nakit ödeme yapmak isteyenlere de avantajlı sunumlar gerçekleştirilmektedir.

Doğalgaz borç yapılandırmasında nakit kullanmak isteyenlere 4 taksit artısı verilmektedir. Vatandaşlar tüm borçlarını dört taksitten ödeyerek vade farkından kendilerini koruyabilmektedir. Tabi bunun için başvuruların açıklanacak olan tarihe kadar resmi birimlere iletilmesi gerekmektedir.

Gecikmiş Borçların Ödenmesinde Kolaylık Sağlanacak

Gaz ihtiyaçlarının kesinti olmaksızın giderilebilmesi için fatura ödemelerinin aralıksız şekilde devam edilmesi gerekmektedir. Ne yazık ki ülkemizde gerek işyerlerinde gerek konutlarda fatura borç oranları yüksektir. Pek çok hanenin doğalgazları kesiktir.

Oluşturulmuş olan kampanya çerçevesinde doğalgaz borcu olanların rahatlaması beklenmektedir. Çünkü kampanyanın ödeme sistemleri bir hayli esnektir. Bu sayede ödemelerde sıkıntı yaşanmadan hareket edilebilmesi beklenmektedir. Sistemden işyerleri de evler de yararlanabilecektir. Kampanyaya dahil olmak isteyen vatandaşların 31 Mart 2021 tarihine kadar başvurularını iletmeleri gerekmektedir. Başvuru zamanının dolmasından sonra gelecek başvurular değerlendirilmeyecektir.

Kampanyadan Kimler Faydalanabilecek?

Vatandaşların doğalgaz borç ödeme kampanyasından istifade edebilmeleri için hangi şartları taşımaları gerektiği açıklanmıştır. Ne yazık ki her borçlu kampanya kapsamına dahil edilememektedir. Resmi birimler tarafından açıklanan şartlar;

 • Faturaların daha önce yapılandırmaya konu edilmemiş olması,
 • Fatura borçlarının 25 Aralık 2020 ya da öncesine ait olması,
 • Borçların kampanya başlama tarihine kadar yasal takibe alınmamış olması,
 • En az iki ödenmemiş fatura bulunması,
 • Son ödeme tarihi 1 Kasım 2020’den önce olan bir faturanın ödenmemiş olması şeklindedir.

Şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları onay alacaktır. Onaylardan sonra yapılandırılan borçlar ister 4 ister 10 taksit üzerinden ödenebilecektir. Daha önce açıklandığı üzere ödeme şekillerinin seçimi taksit oranlarının da kesinlik kazanmasını sağlayacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı