Çocuğu Olan Her Aileye 1250 TL Ödeme Gerçekleşecek!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Çocuğu Olan Her Aileye 1250 TL Ödeme Gerçekleşecek!

FİNANS

4 Şubat 2021 Perşembe 11:27:53

Son Güncelleme: 04/02/2021 11:27:11

Çocuğu Olan Her Aileye 1250 TL Ödeme Gerçekleşecek!

Maddi açıdan zorluk yaşayan aileler için devletin sosyal yardımları tüm hızıyla sürüyor. Temel ihtiyaçlarını gidermekte zorluk çeken ve yaşamlarını en düşük düzeyde yaşayan ailelere devlet, 1.248 TL yardım gerçekleştiriyor. SED ödemesi olarak adlandırılan bu destek çerçevesinde ailelere hem ekonomik hem de psikososyal destek imkanı sunuluyor. Ayrıca bu destekler 2016 senesinden beri göçmen ailelere de gerçekleştirilmektedir.

SED yardımları, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafınca çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar zorluk yaşayan ve yaşamlarını en düşük düzeyde yaşayan ailelere sağlanan bir yardım olarak bilinmektedir. SED yardımı çerçevesinde ailelere hem ekononomik hem de psikososyal destekler sağlanmaktadır. Yardım başvuruları, e-Devlet üzerinden gerçekleştirildiği gibi İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlükleri’ne de gerçekleştirilebiliyor.

Yardım başvuruları, e-Devlet üzerinden gerçekleştirildiği gibi İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlükleri’ne de gerçekleştirilebiliyor. Bakanlık, düzeyi okul öncesi eğitim olan öğrenciler için 693 TL, ilköğretim düzeyinde olan öğrenciler için 1.040 TL, düzeyi öğretim olan öğrenciler içinde 1.248 TL’lik yardım ödemesi gerçekleştirmektedir.

SED Ödemeleri Nedir?

Açılımı Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti olan SED ödemeleri, Temel ihtiyaçlarını gideremeyen ailelere, çocukların aile ortamından ayrılmadan sağlıklı bir biçimde gelişimini tamamlaması adına gerçekleştirilen nakdi ve psikososyal destek ödemeleri olarak bilinmektedir. e-Devlet sisteminde söz konusu olan yardıma yönelik şu ifadeler kullanılıyor:

“Bu hizmeti kullanarak, ekonomik yoksulluk içerisinde olup da çocuklarının temel ihtiyaçlarını gideremeyen ve yaşamlarını en düşük düzeyde dahi sürdürürken zorluk yaşayan aileler, kendi kendine yeterli duruma gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi adına geçiçi ya da belirlenecek süreler içerisinde verilen ekonomik destek istekleri için ön başvuru yapabilirler. Bu hizmetten faydalandırılan çocukların durumları en geç üçer aylık süreler ile izleniyor. İzlemelerde hizmetin devamı ya da sona erdirilmesi değerlendiriliyor.”

Başvuru Yapmak

SED ödemelerine başvuruda bulunacak olan vatandaşlar, e-Devlet sistemi aracılığıyla başvurularını yapabilecekler.

Başvuru Yapmak İçin Tıklayın! (https://www.turkiye.gov.tr/aspb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru)

SED Destek Ödemeleri Tutarı

Bu hususta öğrencilerin seviyelerine göre ödeme gerçekleştirilmektedir.

– Okul öncesinde bulunan öğrenciler için ödenen ücret tutarı: 456.28 TL
– İlköğretim seviyesinde bulunan öğrencilere ödenen ücret tutarı: 684.41 TL
– Ortaöğretim seviyesinde bulunan öğrencilere ödenen ücret tutarı: 730.04 TL
– Ortaöğretim seviyesinde bulunan fakat okula devam etmeyen öğrencilere ödenecek ücret tutarı: 730.04 TL
– Yükseköğretim seviyesinde bulunan öğrencilere ödenen ücret tutarı: 821.30 TL
– Bakımdan ayrılan gençlere ödenecek olan ücret tutarı: 365.02 TL

Okuyan Çocuklara Devlet Desteği Sonuçları

Okuyan çocuğa devlet desteği hangi sürede sonuçlanacak vatandaşlar merak ediyor. Çocuğu okuyan vatandaşlara ve ihtiyaç sahibi bulunan çocuklara sağlanacak olan bu destek için başvuru sonuçları, farklılık göstermektedir. Başvuru yoğunluğu, çalışan sayısı ve kurumun istediği ilave belgelere göre bu süre 5 ila 30 gün arasında olabilir.

Başvuru gerçekleştirdiğiniz il/ilçe de bu noktada oldukça önemli bir etkendir. Çünkü başvurular memurlar tarafınca bire bir inceleniyor. Yani başvuru yoğunluğu bu durumda çok önemlidir ve süreyi uzatıp kısaltması gibi durumlar yaşanabilir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı