Çalışanlara Müjde İkramiye Verilecek!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Çalışanlara Müjde İkramiye Verilecek!

FİNANS

24 Ocak 2021 Pazar 14:58:30

Çalışanlara Müjde İkramiye Verilecek!

Devlet bünyesinde çalışan Kamu çalışanlarına müjdeli haber geldi. Her yıl tekrarlanan ve yılda 4 defa verilen tediye ödemelerinin İlk aşaması için araştırmalar sürdürülüyor idi. Devlet tarafından resmi gazetede açıklama geldi. İlk ödemelerin tarihleri belli oldu.

Ülkemizde yaklaşık 500 bin kamu işçisi bulunmaktadır. Bu İşçilerin alacakları ikramiyeleri heyecanla beklediği söylenebilir. Devlet resmi gazetelerde açıklama yaparak bu heyecanı sona erdirdi.

Kamu ve kamu kuruluşlarına bağlı Bütün müesseselerde çalışanlar artık işçilere ilave edilen tediye ödemelerini alacaklar. Hediye ödemelerinin 2021 yılındaki ilk aşamasındaki olacak ödemelere açıklık geldi.

2021 Taşeron Tediye Ödemeleri

İşçilere her yıl verilmekte olan hediye ödemeleri bu sene de devam ediyor. Her yıl 52 günlük ikramiye verilmektedir. Bu ikramiyelerin 26 günlük olacak ödemesi yılın ilk yarısında ödenmektedir. Zeynep tarafından resmi gazetede yapılan açıklamaya göre 29 Ocak Tarihi ile beraber 1.tediye ödemeleri gerçekleştirilecektir. Bu bağlamda 2. tediye ödemeleri ise 11 Mayıs tarihinde yapılacaktır. Kişilerin yanında maden işletmelerinden ziyade yeraltı işlerinde çalışan bütün işçilere bu yılı İlave tediye rakamı 24 Aralık tarihi ile beraber verilecektir. Cumhurbaşkanı kararı ile beraber yılı ikinci yarısında tam olarak 26 günlük ödeme yapılacaktır.

2021 Tediye Ödemeleri Ne Kadardır?

Verilen tediye ödemeleri de ikramiye Asgari ücretin brüt ücretinden hesaplanır. Sosyal Güvenlik Kurumu ile gelir vergisinin yanında  damga vergisi kesintisi de yapılmaktadır.

Bu bağlamda en düşük ödeme 1108 TL olacaktır. Asgari ücret üzerinden çalışan için ise 52 günlük Yani net olarak 3646 TL ikramiye ödenecektir. Bu ücretin 13 günlük tutarı 911 TL şeklinde bu ay yatırılacaktır.

İlave Tediye Nedir

Devletin yazılı Kanunlarından 6772 sayılı kanunda kamu işçilerine yıllık olarak 52 günlük İlave tediye tutarı ödeneceği belirtilmiştir. Bu bağlamda İlave tediye ikramiyeleri kanun ile beraber tamamen güvence altına alınmıştır. Tediye ödemeleri bütün kamu işçileri için bir hak haline gelmiş ve bütün işçilerin bu hattan yararlanma fırsatı sunulmuştur. Genel yönetim kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşları idarelerinde kadroya geçmekte olan işçilere ayrı bir söz hakkı tanınmaksızın tıpkı diğer işçiler gibi yılda totalde 52 günlük bir tediye ikramiyesi alacaklardır. Özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi ise tediye ikramiyesi alacak kişinin kamu kurum ve kuruluşu adı altında çalışıyor olmasıdır. Herhangi bir kuruluşta çalışan işçi tediye ikramiyesine hak kazanamaz. Bu bağlamda çoğu vatandaşın yanlışını düzelmek gerekmektedir. Tediye ikramiyesi 2021 yılında 29 Ocak itibari ile hesaplara yatmaya başlayacaktır. Vatandaş sayılı günler kalan bu ikramiyeyi oldukça sabırsız bir şekilde beklemektedir.

Kimler Tediye Ödemesinden Faydalanabilir?

Maksimum 52 günlük ikramiye ödemesi olan tediye ikramiyeleri her işçiye verilmemektedir. 6772 sayılı kanun ile beraber devlet ve devlet kurumlarına bağlı mevkilerde çalışan yani Kamu Kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilere tediye ödemesi yapılmaktadır. Hediye ödemesi verilmesi hakkındaki kanun ile içinde hangi işçileri barındırdığı aşağıda yer almaktadır.

  • Genel ya da katma bütçeli kurum ve kuruluşlar
  • Özel bütçeli kurumlar
  • Kamu iktisadi teşekkülleri
  • Belediye ve özel idarelerde çalışan hizmet akdi görevinde devam eden işçiler.

Yeraltında çalışan maden işçileri için tediye ikramiyeleri oldukça önemlidir. Bu ikramiyeler söz konusu olan işçiler ulaştığında tabiri caiz ise ilaç gibi gelmektedir. Her yıl tekrarlanan tediye ödemelerinde vergi sınırının kalkması sadece damga vergisinin alınması oldukça önemlidir. Vergi kesintisine uğramadan brüt ücret üzerinden ikramiye almaları vatandaşı sevindirmiştir.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı